Share

نقی میرزاکریمی، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران درباره جزئیات دو پرونده تخلف شکار غیرمجاز حیات وحش در استان تهران خبر داد که «بزرگ‌ترین» پرونده‌های چنین تخلفاتی در شش ماهه اول سال ۹۵ بودند.

shekar-goraz

عکس از آرشیو – دو پرونده شکار و تاکسیدرمی غیرمجاز خرس و گراز در تهران تشکیل شد

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست تهران، شنبه اول آبان به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفت که بزرگترین پرونده تخلف محیط زیستی از نظر شکار غیرمجاز در شش ماهه اول سال برای یک مرکز نگهداری و تکثیر غیرقانونی حیوانات در پردیس تشکیل شد.

به گفته میرزاکریمی مسئولان این مرکز حیوانات را به صورت غیرقانونی نگهداری می‌کردند و حیواناتی مانند خرس، گراز و حیوانات وحشی را تاکسیدرمی می‌کردند.

بر اساس گزارشی که میرزاکریمی داد، دومین پرونده بزرگ تخلف محیط زیستی مرتبط با شکار غیر مجاز برای یک شکارچی در شهرستان دماوند تشکیل شد. او بیش از ۶۰ رأس از انواع حیوانات وحشی را شکار کرده بود.

آمارهای موجود از شمار جانوران، میزان شکار و همچنین اسلحه‌ها نشان می‌دهد که شکار بی‌رویه یکی از مشکلات مهم محیط زیست ایران طی چندین دهه اخیر است که به شدت بر تعداد حیوانات وحشی اثر گذاشته و جمعیت برخی گونه‌‌ها را به شدت کاهش داده و یا به انقراض کشانده است.

در اسفندماه ۱۳۹۳ یگان حفاظت از محیط زیست تهران یرای مبارزه با خرید و فروش و نگهداری جانوران وحشی، شکار و صید غیرمجاز و تخریب و آلوده کردن محیط زیست تشکیل شد.

اما در هفت سال گذشته بیش از ۵۰ محیط‌بان در ایران در جدال با شکارچیان غیرقانونی کشته شدند. در سال‌های اخیر دست‌کم ۹ محیط‌بان نیز به سبب کشته شدن شکارچیان غیرمجاز در درگیری با آنها به اعدام محکوم شدند.


بیشتر بخوانید:

یگان حفاظت محیط زیست: فضای مجازی بازار اصلی خرید و فروش حیوانات است

Share