Share

برخی از منابع خبری در ایران گزارش می‌دهند که امروز سوم آبان ۱۳۹۵، ده‌ها نفر از حامیان محمدعلی طاهری، بنیان گذار «عرفان حلقه» مقابل بیمارستان بقیه‌الله الاعظم در تهران تجمع کردند.

بنا بر برخی از گزارش‌ها، محمدعلی طاهری بر اثر اعتصاب غذا به این بیمارستان منتقل شده است.

taheri3

گزارش‌های تایید نشده می‌گوید که نیروهای امنیتی و ون‌های نیروی انتظامی در خیابان ملاصدرا حضور داشته‌اند و نیروهای امنیتی برای جلوگیری از افزوده شدن شمار تجمع‌کنندگان در مقابل بیمارستان بقیه الله، خیابان‌های منتهی به ملاصدرا را مسدود کرده‌اند و برای متفرق کردن جمعیت به آنها حمله کرده‌اند.

شاهدان گفته‌اند که دیده‌اند که شش مامور یگان ضد شورش با باتوم به سر و صورت یکی از شاگردان محمدعلی طاهری حمله کرده‌اند.

بر اساس گزارش خبرنگار «آمدنیوز»، نیروهای یگان ویژه و قرارگاه ثارالله بعد از ضرب‌وشتم مردم، تعدادی از شاگردان طاهری را بازداشت کرده‌اند.

محمدعلی طاهری، اردیبهشت ۱۳۹۰ برای سومین بار به اتهام «فساد فی‌الارض» بازداشت شد و از آن زمان در زندان است.

او پیش از حکم اعدامی که برایش صادر شد، از سوی دادگاه انقلاب به‌اتهام «توهین به مقدسات، مداخله غیرقانونی در امور پزشکی و درمان بیماران، ارتکاب فعل حرام و رابطه نامشروع با لمس نامحرم، استفاده غیرمجاز از عناوین علمی (دکتر و مهندس) و ضاله بودن کتب و آثار» به پنج سال حبس، پرداخت ۹۰۰ میلیون تومان جزای نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود.

حکم اعدام محمدعلی طاهری از سوی دیوان عالی کشور نقض شده و پرونده او به دادسرای امنیت برگشته اما از اردیبهشت امسال با وجود تامین وثیقه سنگین برای او، با آزادی‌اش موافقت نشده است.

«عرفان حلقه» که محمدعلی طاهری بنیانگذار آن در ایران شناخته می‌شود، انواعی از رفتار‌های آیینی فردی و جمعی بر اساس آموزه‌های عرفانی و شبه‌علمی را در برمی‌گیرد که ادعا می‌شود فرد بر اساس آن‌ها به آرامش دست پیدا می‌کند.

این فعالیت‌ها در یک دهه گذشته در ایران بیشتر از قبل شده‌اند. جمهوری اسلامی خود مروج انواعی از آن بوده است، اما در سال‌های اخیر با عنوان‌هایی چون عرفان‌های انحرافی، عرفان‌های کاذب یا عرفان‌های نوظهور به مقابله با آن‌ها برخاسته است.

Share