Share

 

سازمان ملل در نظر داشت با کمک هلال احمر سوریه، صلیب سرخ جهانی و نهادهای امدادی غیردولتی، مجروحان و بیماران را در خلال آتش‌بس از حلب خارج کند. این برنامه اما با عدم همکاری طرفین منازعه عملی نشد.

Syria Allepo

چیرگی منطق سلاح و سیاست بر انسانیت در حلب. این را هماهنگ کننده کمک‌های انساندوستانه سازمان ملل پس از بی‌نتیجه ماندن طرح جابه‌جایی مجروحان و بیماران از حلب می‌گوید.

سازمان ملل می‌گوید هر دو طرف منازعه مسئول شکست این طرح هستند. استفان اوبرین در یک اطلاعیه اعلام کرده که  هم شورشیان سوری و هم نیروهای رژیم اسد، هیچ گونه همکاری و مشارکتی در طرح تخلیه بیماران و مجروحان از مناطق زیر آتش در حلب نکردند: «رژیم اسد اجازه نداد بیماران و مجروحان به شرق حلب منتقل شوند و گروه‌های شورشی هم برای تامین امنیت آمبولانس‌ها شروطی تعیین کردند که قابل انجام نبود.»

هماهنگ کننده کمک‌های انساندوستانه سازمان ملل ابراز تاسف عمیق کرده که مذاکرات فشرده و طولانی برای انتقال امن مجروحان و بیماران، بدون نتیجه ماند: «شخصا از این امر غمگین، خشمگین و  نومید هستم که می‌بینم منطق سیاست و سلاح در سوریه بر ارزش‌های انسانیت می‌چربد.»

قرار بود طی آتش‌بس سه روزه در حلب و توقف عملیات جنگنده‌های روسی و سوری، زخمی‌ها و بیماران از مناطق پر خطر شهر بیرون برده شوند. به موازات شکست این طرح، درگیری‌های مسلحانه از زمین و هوا هم‌چنان در حلب ادامه داشت.

سازمان پزشکان بدون مرز می‌گوید آتش‌بس به کرات نقض شده و در وضعیت غیرنظامیان تاثیری نگذاشته است: «وضعیت غیرانسانی است.»

نیروی هوایی روسیه و سوریه از حدود یک ماه قبل شرق حلب را بمباران می‌کنند. این قسمت حلب در اختیار مخالفان اسد قرار دارد.

بان کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل می‌گوید این بمباران‌ها ۵۰۰ نفر کشته و حدود ۲۰۰۰ نفر زخمی به جا گذاشته‌اند. یک چهارم کشته شدگان کودک بوده‌اند.

انتظار بی‌ثمر سازمان‌های امدادرسان از آتش‌بس در حلب

Share