Share

سر یکی از دو فیگور اثری تجسمی به نام “گاریچی” یا “باربر” در خیابان ناصر خسرو و ابتدای کوچه مروی در تهران به سرقت رفته است.

mojasameh

سر کودک مجسمه “باربر” را از ابتدای کوچه مروی کنده و برده‌اند. خبر ناقص شدن این مجسمه را سایت “سفرنویس”، روز سه‌شنبه چهارم آبان منتشر کرد. کوچه مروی در تهران، مرکز خرید و فروش جنس‌های قدیمی و عتیقه است.

این مجسمه یک متر و نیم ارتقاع و سه متر و ۸۰سانت طول دارد و قالب اصلی آن از آهن است. مجسمه باربر  در سال ۱۳۸۸ ساخته و در سال ۱۳۹۰ در خیابان ناصرخسرو نصب شد. سازنده مجسمه منصور آذری قلعه جوق بوده است.

mojasameh-2

از آخرین بار که تعدادی از مجسمه‌های تهران به صورتی مرموز ناپدید شدند، شش سال می‌گذرد و هنوز هم رد پایی از سارقان یا عاملان کندن بیش از ۱۲ مجسمه بزرگ در تهران نیافته‌اند.

مقامات جمهوری اسلامی موضوع را سرقت عنوان کرده‌اند اما به اعتقاد بسیاری، انگیزه یا دستوری مذهبی پشت جمع آوری مجسمه‌ها قرار داشت. برخی از آن مجسمه‌ها تا ۷۰۰ کیلو وزن داشتند.

چندی قبل نیز سنگ مزار ایرج افشار، ایرانشناس و کتاب‌شناس فقید را از آرامگاه خانوادگی کنده و برده بودند. ظاهرا اقدامات اخیر دلایل مادی دارد. روابط عمومی سازمان بهشت‌زهرا از این دزدی پوزش خواست و کنده شدن آن را ناشی از سودجویی دانست.

سنگ قبر ایرج افشار ناپدید شده است

Share