Share

عفو بین‌الملل، سازمان مدافع حقوق بشر، حملات هوایی ائتلاف جهانی ضد داعش به‌رهبری آمریکا را نامعقول و بی‌مدارا توصیف کرده و گفته است در دو سال اخیر در این حملات حدود ۳۰۰ غیرنظامی کشته شده‌اند.

لین مألوف، از مسئولان دفتر عفو بین‌الملل در بیروت می‌گوید مردم عادی در این حملات مورد ملاحظه و حفاظت قرار نمی‌گیرند. به‌گفته او در هر یک از این موارد اقدامات احتیاطی ناکافی برای محافظت از غیرنظامیان در نظر گرفته شده است.

انتقادات از این نوع در ماه‌های گذشته همواره مطرح شده است. عفو بین‌الملل می‌گوید تنها در یک حمله هوایی ائتلاف جهانی به شمال سوریه دست‌کم ۶۰ نفر از غیرنظامیان جان خود را از دست دادند.

این سازمان مدافع حقوق بشر خواهان تحقیقات رسمی در این‌باره شده است.

وزارت دفاع آمریکا گفته بود که در حملات خود مراقب خواهد بود تا جایی که ممکن است کمترین آسیب به غیرنظامیان برسد.

پنتاگون در این زمینه آمار متفاوتی ارائه می‌دهد. بر اساس آمار ماه ژوئیه سال جاری آمریکا، از ۲۸ ژوئیه ۲۰۱۵ تا ۲۹ آوریل امسال (۶ مرداد ۱۳۹۴ تا ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۵) در حملات هوایی ائتلاف جهانی تنها ۱۴ غیرنظامی کشته شده‌اند.

تحقیقات درباره کشته شدن غیرنظامیان توسط آمریکا صورت می‌گیرد اما اطلاعات درباره آن اغلب چندین ماه بعد منتشر می‌شود.

به‌تازگی بخشی از غیرنظامیان ساکن حلب امیدوار شدند تا از مخمصه جنگ رهایی یابند. در جریان آتش‌بسی که روسیه در این شهر اعلام کرد قرار بود مجروحان و بیماران به خارج از شهر منتقل شوند اما این اقدام به شکست انجامید.

در پی آن سازمان ملل طرف‌های جنگ در سوریه را به‌شدت مورد انتقاد قرار داد و هر دو طرف منازعه را مسئول شکست این طرح دانست. استفان اوبرین، هماهنگ‌کننده کمک‌های انسانی سازمان ملل در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که هم شورشیان سوری و هم نیروهای رژیم اسد، هیچ گونه همکاری و مشارکتی در طرح تخلیه بیماران و مجروحان از مناطق زیر آتش در حلب نکردند.

بیشتر بخوانید:

طرح تخلیه بیماران و مجروحان از حلب ناکام ماند

Share