Share

جامعه بین‌المللی بهاییان با انتشار گزارشی از ادامه تلاش‌های حکومت ایران برای سرکوب این اقلیت دینی خبر داده و گفته است که دولت روحانی با استفاده از شیوه‌هایی بی‌سر و صداتر به سرکوب بهاییان مشغول است.

bahai+graffiti

بر اساس این گزارش، سرکوب بهاییان به شدت ادامه دارد و با وجود  قول‌های دولت حسن روحانی برای پایان دادن به تبعیض مذهبی و بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران، از زمان روی کار آمدن او هزاران مطلب و نوشته علیه بهاییان منتشر شده است، ۱۵۱ شهروند بهایی بازداشت شده‌اند و نزدیک به ۴۰۰ مورد تبعیض اقتصادی (شامل تهدید و ارعاب برای بستن مغازه) و همچنین موارد متعددی از تبعیض آموزشی گزارش شده‌ است. هزاران بهایی از ورود به دانشگاه‌ها منع شده اند و ۲۸ پیرو این دین هم از دانشگاه اخراج شده‌اند.

در این گزارش ۱۲۲ صفحه‌ای آمده است که دولت «کمپین نفرت پراکنی علیه بهایی‌ها» را تشدید کرده و بیش از ۲۰ هزار گزارش تبلیغاتی علیه بهایی‌ها در رسانه‌ها منتشر شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول بانی دوگال، نماینده جامعه بهاییان در سازمان ملل متحد نوشته است که آن‌چه در ایران می‌گذرد، نشان دهنده روی آوردن دولت جمهوری اسلامی‌ به این راهکار کلی‌ست که هدفش پنهان کردن اقدامات و نابود کردن جامعه بهاییان ایران به‌دور از چشم جهانیان است».

بانی دوگال گفته است: «آن‌چه ما در مجموع شاهد بوده‌ایم تغییر کلی در تاکتیک‌های دولت ایران است که ظاهرا به عنوان بخشی از تلاش برای مخفی کردن اقدامات به منظور نابود کردن جامعه بهایی به عنوان یک بدنه زنده از چشم جهانیان انجام می‌شود.»

این در حالی است که نهادهای بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد و سازمان‌های مدافع حقوق بشر بارها درباره وضعیت بهاییان در ایران گزارش‌هایی منتشر کرده‌اند و از سرکوب و بازداشت آن‌ها و همچنین ممانعت از تحصیل و کسب‌ و کار‌شان انتقاد کرده‌اند.

bahaian sanandaj

در این گزارش همچنین سابقه سرکوب بهاییان در ایران بررسی شده و توضیحاتی هم در مورد علت ادامه این سرکوب‌ها با وجود فشار‌های بین‌المللی ارائه شده است.


بانی دوگال: نتیجه‌ای که از گزارش می‌گیریم این است که فشار بین‌المللی بر ایران چه از طریق سازمان ملل متحد و چه از راه رسانه‌های خبری، فعالان یا حتی افکار عمومی، ابزارهایی ضروری علیه برنامه‌ای وسیع‌تر هستند که بزرگ‌ترین اقلیت غیر‌مسلمان در ایران را هدف می‌گیرند.


بر اساس گزارش جامعه بین‌المللی بهاییان، از سال ۲۰۰۵ تا به حال بیش از ۸۶۰ شهروند بهایی در ایران بازداشت و حدود ۲۷۵ نفر زندانی شده‌اند. در طول یک سال گذشته نیز شماری از بهاییان بازداشت‌شده در ایران با اتهام‌های سنگین امنیتی روبه‌رو شده‌اند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی آیین بهایی را به رسمیت نمی‌شناسد و مقام‌های حکومتی گاه و بیگاه علیه بهاییان نفرت‌پراکنی می‌کنند. آن‌ها بهاییت را فرقه ضاله می‌خوانند.

Share