Share

 

دادستان کل کشور شامگاه پنجشنبه ششم آبان با حضور در شبکه دو سیما در باره اختلاس بزرگ در بانک‌های ملی و ملت توضیحاتی داد.

montazeri

محمد جعفر منتظری اعلام کرد که پول‌های اختلاس شده در دو بانک ملی و ملت از بین رفته‌اند، یکی از بدهکاران فراری است و پنج عامل اصلی بازداشت شده‌اند.

او گفت سهم بانک ملی از مجموع ۱۲۰۰میلیارد تومان اختلاس صورت گرفته، ۸۰۰ میلیارد تومان بوده که ۳۰۰ میلیارد آن برگشته است: «در بانک ملت هم ۳۰۰ میلیارد بوده که بخشی از آن در خارج از کشور از طریق پلیس اینترپل شناسایی و توقیف شده و ما به دنبال متهم اصلی هستیم.»

او خواستار نظارت بهینه بانک مرکزی بر مبادلات مالی شد و گفت خوب نیست صدها هزار میلیارد در کشور ما اختلاس شود که بعد از آن دادستانی به دنبالش برود.

منتظری اختلاس هشت هزار میلیاردی در صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه را “تخلفاتی” خواند که هنوز در دادگاه محرز نشده‌اند و نمی‌توان جزییات آنها را اعلام کرد.

«شبکه فساد اقتصادی سازمان یافته»

علی رستگار سرخه‌ای، مدیرعامل بانک ملت که در فهرست “نجومی بگیران” قرار داشت، ۱۰ تیر سال جاری به همراه معاون بین‌المللی خود از کار برکنار شد. ۱۹ روز بعد، سازمان اطلاعات سپاه اعلام کردکه رستگار سرخه‌ای را در «ارتباط با یک شبکه سازمان یافته فساد اقتصادی» بازداشت کرده است. سپاه بدون اینکه نام سایر افراد بازداشت شده را منتشر کند، از دستگیری معاون بانک ملت و دو تن دیگر از همکاران این بانک نیز خبر داد.

عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران پنجم مرداد، اتهام علی رستگار سرخه‌ای و همکاران او در بانک ملت را «جابه‌جایی ۸۰۰ میلیارد تومان» اعلام کرد و گفت که در رابطه با این پرونده چهار نفر دستگیر شده و تعدادی از متهمان نیز تحت تعقیب قرار دارند.

آن زمان، خبرگزاری تسنیم که به سپاه پاسداران نزدیک است، دو متهم دیگر این پرونده را « دو زن» معرفی کرد و نوشت که این دو در خارج از کشور به سر می‌برند. به نوشته تسنیم، یکی از متهمان «خانمی هندی» است که ۲۵۰ میلیارد تومان از «افراد حاضر در پرونده فساد بانکی دریافت کرده و تا کنون این پول را پس نداده است.»

این خبرگزاری متهم دیگر این پرونده را «همسر یکی از بدهکاران بزرگ بانکی» معرفی کرده که ۳۵۰ میلیارد تومان از منابع جابه‌جا در اختیار او قرار دارد و هم اکنون « متواری» است.

فرمانده سپاه پاسداران در زمان اعلام خبر دستگیری مدیرعامل سابق بانک ملت گفته بود که در این پرونده برخی از سیاسیون نیز حضور داشته‌اند. او نام این افراد را افشا نکرد اما خبرگزاری‌های فارس و تسنیم حسین فریدون برادر رئیس‌جمهوری را یکی از عوامل این پرونده خواندند. خانواده روحانی اهل روستای سرخه‌ هستند و این خبرگزاری‌ها به ویژه روی پسوند سرخه‌ای در نام خانوادگی مدیرعامل سابق بانک ملت تاکید داشتند.

اختلاس ۸۰۰ میلیارد تومانی در بانک ملت

فرمانده سپاه: برخی سیاسیون در شبکه فساد بانکی حضور دارند

Share