Share

همزمان با عملیات مخالفان اسد برای درهم شکستن محاصره شرق حلب، متحدان رژیم سوریه در نشسستی سه جانبه در مسکو روی مقابله با تروریسم و حق حاکمیت سوریه تبلیغ و تاکید کردند.

zarif-lawrov-moalem

نشست وزیران خارجه روسیه، سوریه و ایران برای بررسی اوضاع حلب در حالی برگزار شد که سخنگوی “احرار الشام” از شروع عملیات گسترده گروه‌های مخالف اسد برای شکستن محاصره شرق این شهر خبر داد.

قسمت شرقی شهر میلیونی حلب، در کنترل گروه‌های مخالف اسد قرار دارد و بخش غربی در اختیار نیروهای دولتی است. در استان ادلب ائتلافی از گروه‌های مختلف شورشی حضور دارند از جمله نیروهای نزدیک به شبکه القاعده.

در ملاقات سرگئی لاوروف، جواد ظریف و ولید معلم، بر ضرورت نابودی تروریسم، تمامیت ارضی و بازسازی ساختارهای سوریه تاکید شد.

ظریف در بدو ورود به مسکو اعلام کرد که بحران سوریه تنها راه حلی سیاسی دارد اما خبرگزاری فارس در گزارشی نوشت وزیران خارجه سه کشور خواستار تقویت مواجهه نظامی با تروریست‌ها شده‌اند.

world_selfie__sherif_arafa

سلفی جهانی با سوریه . کارتونی از شریف عرفه

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه با انتقاد از ناکامی کشورهای دیگر در متوقف کردن عملیات گروه‌های مسلح در حلب گفت: «گروه‌های شورشی از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند.» لاوروف اعلام کرد که آمریکا نتوانسته با جبهه النصره و گروه‌های افراطی دیگر مرزبندی کند. او نقض آتش‌بس و ناکام ماندن اقدامات انساندوستانه در حلب را نیز به دوش متحدان غربی مخالفان اسد انداخت.

روسیه از یک هفته قبل بمباران شرق حلب را متوقف کرده و کریدورهایی ایجاد کرده تا غیرنظامیان و گروه‌های مسلح از طریق آنها خارج شوند اما مخالفان اسد می‌گویند این معبرها برای به دام انداختن آنهاست.

لاوروف هم‌چنین گفت که به زودی بشار اسد به مسکو خواهد رفت و احتمالا با پوتین نیز دیدار خواهد کرد. پوتین دو روز پیش از دیدار سه جانبه معلم، لاوروف و ظریف، اعلام کرد که روسیه به غیر از سوریه، در صدد حضور در هیچ منازعه منطقه‌ای دیگر از جمله در عراق یا لیبی نیست.

ایران و روسیه، متحدان اصلی رژیم اسد در جنگ داخلی این کشور هستند. در حالی که ایران حضور خود در این بحران را در پوشش مشارکت مستشاری پنهان می‌کند، روسیه با عملیات مستقیم نظامی و جنگنده‌هایش از نیروی هوایی اسد پشتیبانی می‌کند. هم ایران و هم روسیه، حضور در سوریه را با توافق فیمابین و خواست دمشق توجیه می‌کنند.

حملات یک ماهه به شهر حلب بیش از ۵۰۰ کشته و متجاوز از ۲۰۰۰ زخمی برجای گذاشته است.

طرح تخلیه بیماران و مجروحان از حلب ناکام ماند

Share