ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

نیروهای امنیتی محمدرضا عالی‌پیام (هالو) را بازداشت کرده و او را کتک زدند

محمدرضا عالی‌پیام، شاعر طنزپرداز، دستگیر شده، در حین دستگیری کتک خورده و اکنون به دلیل جراحات در بیمارستان بستری و تحت بازداشت است.

فرزند محمدرضا عالی‌پیام، شاعر طنزپرداز با تخلص «هالو»، اعلام کرده که پدرش در مراسم بزرگداشت کوروش، پادشاه هخامنشی، در پاسارگاد دستگیر شده است. عالی‌پیام را در حین دستگیری کتک زده‌اند و اکنون به دلیل جراحات در بیمارستان بستری و تحت بازداشت است.

جمعه شب هفتم آبان ماه (۲۸ اکتبر) فرزند محمدرضا عالی‌پیام در پیامی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده است از دستگیری و ضرب و شتم پدرش در مراسم بزرگداشت کوروش هخامنشی خبر داد. عالی‌پیام در محل پاسارگاد-شیراز حاضر شده بود تا در این مراسم که هر سال برگزار می‌شود شرکت کند که توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد.

فرزند عالی‌پیام نوشته است که پدرش پس از دستگیری و کتک خوردن با «آمبولانس به بیمارستان سعادت‌شهر منتقل شده است.»

فرزند عالی‌پیام از همه حاضران در برنامه بزرگداشت کوروش خواسته است که اگر فیلم یا عکسی از جریان دستگیری پدرش دارند برای او بفرستند.

فرزند عالی‌پیام نوشته است: «طی تماسی که با من گرفته شد به من خبر رسیده که پدرم (سیدمحمدرضا عالی‌پیام-هالو) امروز ساعت دوازده ظهر در شیراز (پاسارگاد) بازداشت شده کتک مفصلی بهشون زدن.»

او در ادامه گفته است که ماموران نگذاشته‌اند که داروهای این شاعر و طنزپرداز که مربوط به بیماری صرع و فشار خون است به او برسد.

این سومین بار است که این شاعر و طنزپرداز دستگیر می‌شود.

محمدرضا عالی‌پیام، روز ۲۸ مرداد ۱۳۹۱ توسط ماموران امنیتی دستگیر شد و به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد. در ۱۹ شهریور ۱۳۹۱ با وثیقه صد میلیون تومانی از بند ۳۵۰ زندان اوین به صورت موقت آزاد شد.

سوم اردیبهشت ۱۳۹۴ دوباره راهی اوین شد. او در پیامی ویدئویی در فیسبوک شخصی خود نوشت: «برای اجرای حکمی که بر شعرهایم بریده‌اند به اوین می‌روم. شعرهایی که یکبار در سال ۹۲ محاکمه شدم و مجددا در سال ۹۳ به خاطر همان شعرها محاکمه و مجرم شناخته شدم.»

حکم او ۱۵ ماه زندان بود که نهایت در تاریخ ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۴ از زندان اوین آزاد شد.

هنوز مشخص نیست که آیا عالی‌پیام برای دستگیری روز هفتم آبان ماه در پاسارگاد تفهیم اتهام شده است یا نه.

مقاله های آرشیو «زمانه» در مورد دستگیری‌های متعدد محمدرضا عالی‌پیام:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • بردیا

  احتمالاً روزهای آینده روزهای سختی برای جمهوری اسلامی خواهد بود! این نحوه بازداشت و اینگونه رفتار با شخصی که قلم دست‌افزار اوست نشان از یک مسئله دارد و آن اینکه قصد دارند تا موجی دیگر با جلب توجه اذهان عمومی به آقای عالی پیام بوجود بیاورند، تا مردم موضوع اصلی را که اعتراض سراسری است فراموش کنند. اتحاد مردم و حمایت از کمپین آزادی زندانیان راه آزادی خواهد توانست مردم را بیش از پیش متحد کند. جمهوری اسلامی باید دست از سرکوب و ضرب و شتم و کشتار مردم ایران بردارد. با این روشها این رژیم قادر نخواهد بود دوام بیاورد. عمله ظلم و جنایت بدانند که این رژیم به هیچ کس و هیچ چیز رحم نمی‌کند، حتی به آنان هم رحم نخواهد کرد، و اگر وقتش برسد، واجبی خورشان می‌کنند تا حرف نزنند.

 • مهدی

  ای شیخ بیا پیرهن توبه به تن کن اردوی حسینی نه و رو سوی حسن کن اندیشه کن ازخشم زن و مرد گرسنه کمتر بنشین برسر منبر من ومن کن فریادهمه خلق شنیدی به خیابان روخاک بیابان به کف آرو به دهن کن سوریه ولبنان وفلسطین چه به ماکرد بگذاریمن راو بیا فکروطن کن تا زنده کنی قصه ی مردارعرب را کشتی همه ابنای وطن فکر کفن کن ازدست تو چون رهبری قوم نیاید بگذاروگذر سوی درودشت ودمن کن گلزاروطن ازگل وبلبل شده خالی اندیشه ی آینده ی این باغ وچمن کن گهگاه سری برکن ودر دوروبرخود سیل گله ی لاشخورو زاغ وزغن کن دشمن که تو گویی نه یهوداست ونصارا دشمن تویی ازکله ی خود دفع فتن کن غرقی به لجنزار فساد ارکه توانی بیرون خودواذناب خود از لای ولجن کن ازمن شنوی روبه درختی کن وشاخی محکم بگزین وسپس عمامه رسن کن برگردن خود بندو بیاویز خودت را بدرود توبا جان وتن لاش عفن کن تابلکه نبینی پس ازاین خواری خودرا بت بشکن وقطع طمع از فیض شمن کن درچشم تو گر ذره ای از شرم وحیا هست شرم ازمن شرمنده برکودک وزن کن پایان ستم البته رسوایی وخواری است آویزه ی گوشت زمن اینگونه سخن کن برماوتو خوب وبد دنیا گذرنده است گاهی نظری برگذر دور زمن کن

 • بردیا

  شکی نیست که نظام جمهوری اسلامی یک رژیم استبدادی و تمامیت خواه است. و وظیفه هر انسانی است که مطابق تمامی اصول انسانی و اعتقادات دینی علیه چنین نظامی بایستد. بخاطر دارم که خامنه ای هم (در اوایل انقلاب 57) یکبار در سخنانش این اصل را (ایستادگی در مقابل استبداد) حق هر انسانی دانسته بود و عمل بدان را واجب دانسته بود. لذا جناب عالی پیام هم از این حق انسانی خود دفاع کرده است، و با بگیر و ببند و کتک زدن هم کوتاه نخواهد آمد. چرا که حق گرفتنی است. و اما سخنی با آن نیروهای امنیتی که شرف و ناموس و همه چیز خود را به استبداد فروخته‌اند: پیش‌تر کامنتی در همین رسانه رادیو زمانه در خصوص پیشینه این افراد نوشته شده بود که تحت چه شرایطی و در چه خانواده‌هایی پرورش یافته‌اند!! این نیروهای سرکوبگر بهتر است خود را بیش از این بازیچه دست استبداد نکنند و خود و شرفشان را به پول و قدرت نفروشند. پاینده ایران و مردم ایران، زنده باد آزادی.

 • آرش

  جناب آقای عالی پیام خیلی دوستت دارم

 • فرهاداصلانی رخ

  درود من نزدیک به یک سال وشش ماهی است که به دنبال اشعارجناب عالی پیام هستم اگرراهنمائی کنید ممنون میشوم . باتشکرفرهاداصلانی رخ

 • 'حسین فلاح

  سلام بر شاعر طنز گوی ارزشمند کشورم استاد عالی پیام برای لذت بردن ودرک عمق مفهوم دردی که در لابلای کلمات با استتار زیبا از چشم نا محرمان گنجانده شده صدایی باتن ولحنی دلنشین تر از صدای خود استاد نیست .. شاید جز شنونده امتیاز دیگری نداشته باشم اما برای قدر شناسی به احترام عزت شخصیتشان از جای خود بر میخیزم و سر خم میکنم .انشاالله پایدار باشند تبریز خاک حورده جای پای پروین .شهریار و ستارخان

 • کمپین آزادی محمد رضا عالی پیام - #هالو

  پیام هالو در پاسارگاد http://Free.Haalou.Com/blog/pyamhalwhaalousmessage

 • کمپین آزادی محمد رضا عالی پیام - #هالو

  کمپین آزادی محمد رضا عالی پیام - #هالو Twitter: https://twitter.com/#FreeHaalou https://twitter.com/#هالو http://Free.Haalou.Com

 • مبارکشاه شهرام

  آقای عالی‌پیام هالو، افتخار مردم ایران و حتا سایر کشورهای فارسی‌زبان می‌باشد. پرسشی دارم از مسوولین امنیتی ایران که جنابِ هالو، سه‌بار زندانی شده دورۀ محکومیت را گذرانید؛ پس چه باعث شد تا بار دیگر زندانی شود؟ در آرام‌گاه کورووش کبیر در پاساگارد، فقط عالی‌پیام نبود؛ افراد زیادی آنجا بودند؛ چرا تنها جنابِ عالی‌پیام مورد ضرب و شتم قرار گرفت؟ بنده در صدد این نیستم بگویم باید همه مورد کتک‌کاری قرار می‌گرفتند؛ انتخاب جنابی عالی‌پیام از آن میان، خود پرسش‌برانگیز است. کتک‌کاری مردم زادۀ نظام‌های توتالیتر و استبدادی می‌باشد که حکومت جمهوری اسلامی، خود را مبرا از این دو مورد می‌داند؛ پس منطق کتک‌کاری جنابِ استاد برچه مبانی‌ست؟ حالا که در یک عمل انجام‌شده قرار دارید پس چرا اجازه نمی‌دهید داروهای را پزشک به جنابِ استاد تجویز کرده برایش برسد؟ در صورت فَوتِ استاد بزرگ در بیمارستان یا زندان ایران، مسوول مرگ جنابِ هالو حکومت ایران شناخته‌خواهد شد و بنده، این عمل غیرِ انسانی را در مقابل استاد، شدیداً محکوم می‌کنم.

 • nader

  فیلم؛ شعرخوانی هالو در پاسارگاد قبل از دستگیری شعرخوانی استاد محمدرضا عالی پیام هالو در پاسارگاد لحظاتی قبل از دستگیری www.youtube.com/watch?v=qoUpk-jHaNE

 • هاشمی

  چه خاکگاه و یا حرم کوروش باشد و چه خاکگاه و یا حرم هر بشری دیگر ابدا که فرقی نمیکند. که اگر قدر خالق حیات و نیستی را دانستیم از کتک خوری عقلی و از بطالت و گمراهی بدور مانده و خواسته و یا ناخواسته خود را آلوده به شرک نمی نماییم.

 • Jamshid Shahghassi

  آقای عالی پیام یاد آور شخصیت محمد فرخی یزدی در مبارزه با تاریکیهای استبداد این دوران وطن ماست ! مبادا سرنوشتی همچون فرخی یزدی در انتظار وی باشد ولی حتی در اینصورت هم ایشان "پیام عالی "خود را ابلاغ کرده و از میانه میدان روسپید عروج کرده است .

 • Farid

  8 هزار میلیارد از ثروت این مردم را دزدیده‌اند آن هم از یک قشر ضعیف و خدمتگزار و جامعه ساز یعنی معلمان. صندوق ذخیره فرهنگیان تاسیس شد و 5 درصد از حقوق معلمان به آن واریز شد و این صندوق الان 27 شرکت دارد که یکی از آن‌ها بانک سرمایه است و در این بانک مدیرعاملش اسنادی را جعل کرد و اموال این معلمان را به حساب شخصی خود را واریز کردند و در سال 93 بانک سرمایه اعلام ورشکستگی کرد.!! اعضای این صندوق اکنون 900 هزار نفر هستند. از جیب هر معلم، 8 میلیون و 800 هزار تومان دزدیده شد. 90 درصد تسهیلات این بانک در سال 94، فقط به 30 نفر داده شده است و هر کدام چندین میلیارد وام بدون وثیقه گرفته‌اند و با یک برگ کاغذ، میلیاردها تومان به یک نفر وام گرفته‌اند؛ یک معلم اگر می‌خواست 4 میلیون وام بگیرد آخرش پشیمان می‌شد!

 • Tirdad

  Mohammad Reza Alipayam (Haalou) محمدرضاعالی پیام-هالو http://www.هالو.com http://www.Haalou.Com http://FaceBook.Haalou.Com @MrHalloo https://web.Telegram.org/#/im?p=@MrHalloo

 • nader

  صبح امروز جمعه ۷ آبان (۲۸ اکتبر) هزاران تن از مردم شهرهای مختلف در اعتراض به سیاستهای حکومت اسلامی در سالروز تولد کوروش کبیر در آرامگاه وی در پاسارگاد دست به تظاهرات زدند. تظاهر کنندگان کوروش را افتخار هر ایرانی و پدر و بنیانگذار حقوق‌بشر خواندند. تظاهر کنندگان شعار می‌دادند: «آزادی اندیشه با ریش و پشم نمی‌شه»، «ایران وطن ماست، کورش پدر ماست»، «حکومت آخوندی فقط ظلم، فقط جنگ» و... حکومت اسلامی در هراس از این تجمع از روزهای قبل به تمهیدات گسترده‌یی مبادرت کرد. اجازه تورهای مسافرتی به پاسارگاد را لغو کرد. در مسیر تردد خودروها به سمت پاسارگاد موانع و محدودیت ایجاد کرد و در فضای اینترنتی به‌صورت گسترده این شایعه را پراکند که پاسارگاد بسته است و کسی نمی‌تواند به آنجا برود. از روز 5آبان اینترنت این منطقه را قطع کرد و از روز ۶ آبان به ساکنان اطراف مقبره اعلام کرد که هیچکس حق دادن خانه به میهمانان را ندارد. از صبح امروز (جمعه) نیز کلیه راههای منتهی به پاسارگاد بسته شده بود و شمار زیادی از عوامل اطلاعاتی و لباس‌شخصیها در محل آرامگاه و خیابانهای اطراف آن تلاش داشتند که مانع تجمع مردم شوند.