Share

حشد الشعبی، شبه نظامیان شیعه مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند که در روزهای آتی از جبهه جدیدی از سمت غرب موصل در عملیات پاک‌سازی این شهر از نیروهای داعش شرکت خواهند کرد.

hashd-elshabi-paramilitary

عکس از آرشیو – نیروهای حشد الشعبی در عراق

به گزارش خبرگزاری رویترز، احمد اسدی، سخنگوی حشد الشعبی جمعه ۲۸ اکتبر/ هفتم آبان با اعلام این خبر گفت که تصرف غرب موصل مسیر را برای فرار نیروهای داعش به سمت سوریه خواهد بست.

سخنگوی حشدالشعبی گفت: «این مهمترین و خطرناک‌ترین مسیر است زیرا موصل را به رقه متصل می‌کند و تنها خط پشتیبانی داعش است».

رقه پایگاه اصلی داعش در سوریه به شمار می‌آید. پیشتر نیروهای عراقی، کرد و ائتلاف ضد داعش تصمیم گرفته بودند که  مسیری که قرار است حشد‌ الشعبی تصرف کند را باز نگه دارند زیرا این تنها راهی است که ساکنان موصل می‌توانند از آن استفاده کنند و از شهر بگریزند و به قامشلی در شرق سوریه پناه ببرند.

اما انتشار اخباری درباره خروج نیروهای داعش از موصل و فرار آنها به سمت سوریه از این مسیر، نیروهای متحد در عملیات موصل را برای باز نگهداشتن جاده‌های این مسیر دچار تردید کرده است. داعش برای گذر از این مسیر از غیرنظامیان موصل که در حال خروج از شهر هستند به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.

از دیگر سو بستن این مسیر به گیر افتادن مردم موصل در میانه جبهه‌های تبادل آتش خواهد انجامید و نگرانی مجامع حقوق بشری را در پی داشته است.

در حالی که نیروهای کرد از جبهه‌های شمالی و شرقی و ارتش عراق از جبهه جنوبی در حال پیشروی هستند، حشد الشعبی اعلام کرد که قرار است از سمت غرب و از قرارگاه نظامی قیاره در ۹۰ کیلومتری جنوب غربی موصل عملیات خود را آغاز کند و در نهایت تا تل عفر در ۶۳ کیلومتری غرب این شهر پیشروی کند.

این اولین بار از آغاز عملیات موصل است که حشد الشعبی به صورت علنی حضور خود را در این عملیات اعلام می‌کند. پیشتر ارتش عراق اعلام کرده بود که در واحدهای نظامی ویژه‌ای که برای این عملیات تشکیل داده است شبه نظامیان شیعه و سنی حضور دارند.

پیشتر حشد الشعبی با حمایت ایران در چندین عملیات برای بازپس گیری مناطق تحت تصرف داعش، ارتش عراق را همراهی کرده است.

ترکیه و عربستان سعودی بارها مخالفت خود را با حضور حشد‌ الشعبی در این عملیات اعلام کرده‌اند. ترکیه اعلام کرده است که چنانچه حمله‌ای به سمت تل عفر صورت بگیرد با آن مقابله خواهد کرد. اکثریت جمعیت این شهر ترکمن هستند.


بیشتر بخوانید:

عراق: تاکنون بیش از ۷۷۰ تن از افراد داعش در حمله به موصل کشته شده‌اند

داعش از ساکنان موصل به عنوان «سپر انسانی» استفاده می‌کند

Share