Share

محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری ایران از وجود ۶۰۰ هزار صندلی خالی در دانشگاه‌های ایران خبر داد و گفت تعداد متقاضیان ورود به دانشگاه‌ها در ایران کاهش یافته است.

universities

تعداد متقاضیان ورود به دانشگاه در ایران کاهش یافته و صندلی‌های کلاس‌ها خالی است

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، فرهادی شنبه هشتم آبان در نشست مشترک رؤسای دانشگاه‌های استان خراسان شمالی تبلیغات مراکز آموزشی و  تعیین ظرفیت رشته‌ها در مناطق مختلف بر اساس نیاز دانشگاه‌ها را در جذب دانشجو مؤثر دانست و گفت تعیین میزان ظرفیت رشته‌ها از طریق شورای گسترش وزارت علوم تأیید خواهد شد.

فرهادی گفت: «ایجاد همه رشته‌ها در همه جا لازم نیست ،بنابراین باید در چارچوب‌ها و متناسب با نیازمنطقه و طرح آمایش سرزمینی مراکز آموزش عالی ساماندهی شوند».

وزیر علوم گفت که سال‌های اخیر به دلیل ساماندهی مراکز موجود، مجوز جدیدی به منظور راه اندازی مراکز غیرانتفاعی داده نشده است و «در مراکز علمی کاربردی نیز بنا نداریم همه مقاطع تحصیلی را داشته باشیم زیرا در این مراکز باید دانشجوی کاربردی و مهارتی به نوعی تکنسین تربیت شود».

در آزمون سراسری کنکور ورودی دانشگاه‌های دولتی ایران در سال ۹۵، ۸۶۰ هزار و ۱۰۹ نفر شرکت کردند که نزدیک به ۶۰ درصد آنها داوطلبان زن بودند. این تعداد نسبت به سال ۹۴، نزدیک به ۱۸ هزار نفر و نسبت به شمار داوطلبان کنکور سال ۸۹، نزدیک به ۴۲۷ هزار نفر کمتر بود.

سازمان سنجش کل ظرفیت پذیرش دانشجو را در سال ۹۵، ۷۵۰ هزار و ۶۲۹ نفر اعلام کرد. دانشگاه پیام نور بیشترین میزان پذیرش دانشجو را داراست.

پس از آغاز خصوصی سازی آموزش در مقطع کاردانی و بالاتر از دهه ۷۰، به شمار دانشگاه‌های غیردولتی در ایران افزوده شده و بر اساس اعلام وزرات علوم بیشترین شمار دانشجویان در ایران جذب مؤسسات و دانشگاه‌های غیردولتی می‌شوند.


بیشتر بخوانید:

ادامه تحصن دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در اعتراض به دریافت هزینه تحصیل

Share