Share

تعداد مبتلایان احتمالی به بیماری وبا در کشور جنگ‌زده یمن از مرز ۱۴۰۰ نفر گذشت.

دختری مبتلا به وبا، تحت درمان در بیمارستان صنعا/ عکس از afp

دختری مبتلا به وبا، تحت درمان در بیمارستان صنعا/ عکس از afp

سازمان بهداشت جهانی (WHO) گزارش داده است که تعداد موارد مشکوک به وبا در یمن طی سه هفته گذشته و از زمان اعلام رسمی شیوع وبا به رقم ۱۴۱۰ نفر رسیده است.

۱۸ ماه جنگ بین شورشیان حوثی و نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی که از دولت یمن به ریاست عبدربه منصور هادی پشتیبانی می‌کند، به تخریب اغلب تاسیسات پزشکی و بهداشتی و نیز منابع آب پاک انجامیده است.

وزارت بهداشت یمن در اوایل ماه اکتبر سال جاری از ظهور وبا خبر داد و در پی آن مقام‌های سازمان بهداشت جهانی وجود ۲۴ مورد مشکوک به این بیماری را تأیید کردند. اما در آن زمان این سازمان تأکید کرد که بیماری در حال شیوع نیست.

با این حال جمعه ۲۸ اکتبر/ ۷ آبان، طارق یاسارویچ، سخنگوی سازمان بهداشت جهانی در یک کنفرانس مطبوعاتی از وجود ۱۴۱۰ مورد مشکوک به وبا در ۱۰ استان از ۲۳ استان یمن خبر داد. اغلب این موارد در عدن، صنعا، تعز و الحدیده ثبت شده‌اند. به گزارش این سازمان، تست وبا در مورد ۴۷ درصد از موارد مشکوکی که تا کنون بررسی شده، مثبت بوده است.

جنگ یمن تا کنون بیشتر زیرساخت‌های کشور را به نابودی کشانده است و علاوه بر جابجایی اجباری میلیون‌ها تن، به مرگ ۱۰ هزار نفر از مردم این کشور نیز انجامیده است.

وبا تنها یکی از خطرات رویاروی شهروندان غیرنظامی در این کشور جنگ‌زده است، اما گسترش سریع آن به شکل کنونی می‌تواند بعد جدیدی به این فاجعه انسانی بیفزاید.

سازمان کودکان ملل متحد (یونیسف) در گزارشی اعلام کرده‌است که هفت میلیون و ۴۰۰ هزار کودک جنگ‌زده در یمن نیازمند کمک پزشکی هستند. بر اساس این گزارش، یک‌و‌نیم میلیون کودک در این میان از سوء تغذیه رنج می‌برند که ۳۷۰ هزار تن از آنها در معرض خطر سوء تغذیه شدید هستند.

به گزارش سازمان بهداشت جهانی، کودکان زیر ۱۰ سال نیمی از موارد مشکوک به وبا در یمن را تشکیل می‌دهند که از میان آنها، تا کنون شش نفر بر اثر وبا و ۳۶ نفر بر اثر مرگ مرتبط با اسهال بسیار شدید جان خود را از دست داده‌اند.

وبا یک بیماری واگیردار است که از طریق آب آلوده منتقل و موجب اسهال بسیار شدید در بیمار می‌شود. این بیماری بالقوه کشنده است و جان ۱۵ درصد از مبتلایانی را که تحت درمان قرار نگیرند، خواهد گرفت.

اگرچه بیشتر مبتلایان این بیماری علائم چندان شدیدی از خود نشان نمی‌دهند، اما موارد حاد آن می‌تواند ظرف چند ساعت در صورت عدم رسیدگی به مرگ بینجامد.

Share