Share

کارزار بین‌المللی حمایت از  نرگس محمدی، از مدافعان حقوق بشر در ایران که اکنون در زندان به‌سر می‌برد، از سوی جمعی از فعالان مدنی به راه افتاده است. نماد این کمپین «FreeNarges» است.free-narges

نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر، در اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ بر اساس حکمی که عینا در دادگاه تجدید نظر تایید شد و به قطعیت رسید، در مجموع به ۱۶ سال حبس محکوم شده که مدت ۱۰ سال از این حکم، لازم‌الاجراست.

تقی رحمانی، فعال حقوق بشر و همسر نرگس محمدی که مقیم فرانسه است، پس از اعلام رای دادگاه تجدید نظر در صفحه فیس‌بوک خود درباره این حکم نوشت: «دادگاه تجدید نظر بر حکمی صحه گذاشت که در حقیقت انتقام از یک فعال حقوق بشر بود که تلاش کرده قوانین و رفتارها را به نفع قوانین حقوق بشری تغییر دهد. آری! لایحه تجدید نظر خواهی نرگس محمدی رد شد اما حکم تجدید نظر آن سان عجولانه بود که با وجود این که قاضی پرونده مهلت داده بود تا مدرک تکمیلی برای لایحه تجدید نظر ارائه گردد اما برخلاف وعده قاضی زمانی که برای ارائه مدارک جدید مراجعه می‌کنند با ابلاغ حکم مواجه می‌شوند. عجله در تایید چنین حکم سنگینی برای فعال حقوق بشر محاکمه حقوق بشر یا عقوبتی برای کرامت انسان نیست؟»

بنا بر اعلام صفحه فیس‌بوک FreeNarges ‎، این کارزار تلاش خواهد کرد با انتشار ویدئوها و متون کوتاه، عکس و همچنین برگزاری تجمع در سراسر دنیا با نماد ویژه کمپین به طور مرتب و در سطح وسیع و به زبان‌های زنده دنیا، درباره روند محاکمه ناعادلانه این فعال حقوق بشر مخالف اعدام اطلاع رسانی کند.

از دیگر فعالیت‌های این کارزار بین‌المللی، ارسال نامه برای درخواست حمایت از آزادی نرگس محمدی از نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر، شخصیت‌های ذی‌نفوذ و برجسته در سراسر جهان، برای آگاهی‌رسانی بیشتر در مورد تلاش‌های گذشته و وضعیت کنونی او و افزایش فشار بر دولت ایران برای آزادی فوری او خواهد بود.

‎برنامه آزادی نرگس محمدی با نماد FreeNarges# در شبکه‌های اجتماعی، پیش‌تر و در حمایت از خواسته او (اجازه برقراری تماس با فرزندانش پس از یک سال) در زمان اعتصاب غذای ۲۰ روزه‌اش معرفی شده بود.

کمپین آزادی نرگس تاکید کرده که خواست واحد این کارزار، آزادی فوری و بی قید و شرط نرگس محمدی‌ست و تا زمان رسیدن به این خواست به‌حق و منطقى، به فعالیت‌های خود ادامه خواهد داد.

نرگس محمدی، نائب رییس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر، در طول فعالیت‌های مدنی خود تاکنون چهار بار بازداشت و سه بار در دادگاه‌های انقلاب ایران محاکمه شده است.

او از تاریخ ١۵ اردیبهشت ماه ١٣٩۵ برای اجرای حکم شش سال حبس تعزیری با هجوم نیروهای امنیتی وابسته به وزارت اطلاعات در منزلش بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. او همچنین در زمان حضور در زندان در حکمی در اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ به ١۶ سال حبس تعزیری دیگر محکوم شد.

«عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر»، «تلاش برای لغو حکم اعدام از طریق مشارکت در راه‌اندازی کمپین لگام» و «دیدار با کاترین اشتون، مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا» از اتهامات وارد شده به اوست.

‎نرگس محمدی که به دلیل فشار دوران بازجویی، بازداشت‌های مکرر و تحمل زندان به بیماری اعصاب و فلج عضلانی مبتلا شده است، بیماری‌اش در زندان تشدید و بارها دچار تشنج شده است. این در حالی است که به دلیل بیماری‌های متعدد بر اساس رأی پزشکی قانونی و تایید محاکم قضایی، حکم عدم تحمل کیفر برای او صادر شده است.

پیش از این کانون مدافعان حقوق بشر با انتشار فراخوانی در تاریخ ۲۴ مهر ماه ۱۳۹۵ از «همه آزاد اندیشان، سازمان‌ها و افراد مدافع حقوق بشر و مدافعان آزادی بیان» تقاضا کرده بود تا در یک همبستگی جهانی از هر تلاش ممکنی برای کمک به آزادی نرگس محمدی فروگذاری نکنند.

در متن این فراخوان آمده است که دستگاه‌های قضایی و امنیتی ایران تلاش کرده‌اند تا با صدور حکم سنگین ۱۶ سال زندان برای خانم محمدی، «نه تنها صدای رسای مدافعان حقوق بشر را خاموش کنند که به همگان نشان دهند بهای آزادی بیان در ایران بسیار سنگین است.»


در همین زمینه

نرگس محمدی:‌ او که در موضع تهدید است منم، نه دیگران

Share