Share

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت زهرا (سارا) بهرامی به اتهام «حمل بیش از یک کیلو مواد مخدر» دستگیر شده است.

 

مهمان‌پرست در گفت‌وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، افزود کشورهای غربی اخیراً موضوع حقوق بشری را به صورت «هدفمند و با اهداف سیاسی» در دستور کار قرار داده‌اند تا پرونده‌هایی که «به هیج وجه ارزش طرح به عنوان مسأله سیاسی ندارند» و چارچوب آن‌ها کاملاً حقوقی است مثل پرونده بهرامی که متهم «مواد مخدر» است، به عنوان «مواردی سیاسی به منظور فشار بر نظام و مردم» مطرح سازند.

 

وی گفت پاسخ ایران در برابر آن‌ها کاملاً مشخص است و اجازه ندارند که در امور داخلی ما دخالت کنند و در جریان محاکمه، قوه قضاییه کاملاً مستقل است.

زهرا (سارا) بهرامی شهروند ایرانی – هلندی که در جریان حوادث پس از انتخابات سال گذشته در تهران بازداشت شده است، دی ماه گذشته به اتهام «نگهداری مواد مخدر» از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به اعدام محکوم شد.

 

پس از انتشار خبر محکومیت بهرامی، اوری روزنتهال، وزیر امور خارجه هلند از سفارت ایران در این کشور خواست تا هر چه «سریع‌تر» درباره سرنوشت وی روشنگری کند.

وزیر امور خارجه هلند با انتشار اطلاعیه‌ای در این‌باره اظهار «نگرانی» کرد و نوشت: «وزارت امور خارجه و سفارت ما در تهران پی‌گیر اطلاعاتی در این زمینه هستند تا بتوانند برای برگزاری محاکمه‌ای عادلانه کمک کنند.»

ژینوس شریف رازی، وکیل بهرامی دو هفته پیش به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت پرونده موکلش دارای دو اتهام است که بخش اول آن به دستگیری او در روز عاشورا در تهران و بخش دیگر به داشتن مواد مخدر در خانه‌اش مربوط می‌شود.

به گفته وکیل خانم بهرامی، «در حال حاضر فقط به پرونده مواد مخدر رسیدگی شده و چون مقدار مواد مخدر کشف شده در خانه‌اش زیادتر از حد قانونی بوده، به اعدام محکوم شده است.»

وی افزود خانم بهرامی اتهام «نگهداری مواد مخدر» را نپذیرفته است.

حکم اعدام زهرا بهرامی قطعی نشده و برای بررسی به دادستانی کل ایران فرستاده شده است.

بنا بر این گزارش، در منزل زهرا بهرامی «۴۰۰ گرم کوکائین و ۴۰۰ گرم تریاک پیدا شده است که بر اساس قوانین ایران نگهداری بیش از ۳۰ گرم هروئین، حکم اعدام دارد. اما در مورد تریاک، نگهداری بیش از ۲۰ کیلو حکم اعدام دارد.»

این شهروند ایرانی-هلندی همچنین در ماجرای بازداشت در روز عاشورا، به «محاربه» متهم شده که مجازات آن بر اساس قوانین ایران اعدام است.

بنا به گزارش‌های سازمان‌های مدافع حقوق بشری بین‌المللی، ایران با جمعیت ٧٠ میلیون از نظر تعداد اعدام‌ها پس از کشور چین با جمعیت یک میلیارد و ٣٠٠ میلیون نفر قرار دارد اما با مبنا قرار دادن جمعیت در رتبه «نخست» قرار می‌گیرد.

 

 

بر اساس آمار رسمی دولت ایران طی دی‌ماه سال جاری ۷۹ نفر در زندان‌های این کشور و یا در ملاء عام اعدام شده‌اند.

 

 

Share