Share

دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ که از روز گذشته در استانبول آغاز شده بود، امروز شنبه پایان یافت.

 

به گزارش خبرگزاری‌ رویترز، کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مذاکره کننده ارشد از سوی گروه ۱+۵ در پایان مذاکرات هسته‌ای گفت ۱+۵ از موضع ایران در گفت‌و‌گوها «دل‌سرد‌» شده است.

 

کاترین اشتون همچنین پیش شرط‌های ایران را غیر قابل پذیرش دانست. هنوز خبری از پیش‌شرط‌‌های ایران منتشر نشده است.

 

به گفته وی در حال حاضر مذاکرات جدیدی با ایران برنامه‌ریزی نشده اما در مذاکرات همچنان باز است.

 

در همین حال رویترز گزارش داد سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران نیز از ملاقات با ویلیام برنز، معاون وزیر امور خارجه آمریکا خودداری کرده است.

 

روز گذشته خبرگزاری آلمان گزارش داده بود که کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مذاکره کننده ارشد از سوی گروه ۱+۵ به سعید جلیلی «توصیه» کرده تا با ویلیام برنز، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور سیاسی ملاقات کند.

 

دور تازه مذاکرات هسته‌ای استانبول در حالی امروز پایان یافت که مذاکرات روز گذشته نیز «نتیجه قابل ملاحظه‌ای» نداشت.

 

مذاکرات استانبول ادامه دور تازه مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۵ است که پس از ۱۴ ماه توقف، آذر ۸۹ در ژنو برگزار شده بود.

 

آمریکا، روسیه، بریتانیا، فرانسه، چین و آلمان اعضای گروه ۱+۵ هستند که در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران که به گفته آن‌ها در جهت «مقاصد نظامی» است، فعالیت می‌کنند. اما ایران می‌گوید که برنامه هسته‌ای‌اش، صلح‌آمیز است.

 

واشنگتن در آستانه شروع دور تازه مذاکرات هسته‌ای استانبول از اعمال «تحریم‌های جدید» یک جانبه علیه ایران سخن گفته بود. به نظر مقامات این کشور تحریم‌هایی که تاکنون علیه ایران اعمال شده، بر اقتصاد و برنامه هسته‌ای ایران «تأثیرات بسیاری» گذاشته است.

 

ایران اما می‌گوید تحریم‌ها تاثیری نداشته است.

 

Share