Share

در حالی‌که روز گذشته اعلام گردید پخش مسابقات فوتبال در سالن‌های سینما تا اطلاع ثانوی متوقف شده است، فرماندار نیروی انتظامی ایران گفت ضرورتی برای این کار نبود.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، سردار اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی ایران درباره توقف پخش مسابقات فوتبال در سالن‌های سینما توسط پلیس اماکن عمومی، گفت: «صحنه‌هایی که دفعه قبل هنگام پخش فوتبال دیده شد صحنه‌های خوبی نبود و ما گفتیم سینمادارها باید برای آن تمهیداتی بیندیشند.»

وی افزود: «چه ضرورتی دارد در کشور ما که فوتبال به‌طور زنده از تلویزیون پخش می‌شود مردم در سینما فوتبال ببینند.»

سردار احمدی‌مقدم ادامه داد: «نقش فوتبال در فضای عمومی برای کشورهایی است که پخش زنده ندارند و مردم برای دیدن فوتبال پول می‌دهند و آن را در فضای عمومی مثل کافه‌ها و سینماها به تماشای فوتبال می‌نشینند.»

وی با بیان این‌که «این مسأله مربوط به حوزه پلیس نمی‌شود و مربوط به بینندگان و متولیان خاص آن است» افزود: «آن‌چه در بیرون فضای سینما و پس از دیدن فوتبال پیش می‌آمد واکنش‌هایی داشت.»
 

روز پنج‌شنبه ۳۰ دی‌ماه اداره اماکن عمومی ورود زنان به سالن‌های سینما برای تماشای مسابقات فوتبال را ممنوع کرد.

این تصمیم پس از آن گرفته شد که علاقمندان به تماشای فوتبال، دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و امارات را در سه پردیس سینمایی ملت، زندگی و آزادی دیدند.
 

در پی آن، روز گذشته اعلام گردید تا به نتیجه رسیدن رایزنی‌های ارشاد با اداره‌ اماکن در این‌باره، نمایش فوتبال در سینماها به‌طور کلی متوقف شده است.
 

امیرحسین علم‌الهدی، مدیر پردیس‌های سینمایی شهرداری تهران، در مورد این تصمیم گفت: «باتوجه به این‌که حضور خانواده‌ها برای ما بسیار اهمیت دارد و حضور خانواده‌ها و خانم‌ها در زمان پخش فوتبال باعث بالا رفتن ضریب امنیت می‌شود و از طرفی اداره اماکن نیز اعلام کرده که سینماها نمی‌توانند به خانم‌های متقاضی تماشای فوتبال در سالن‌های سینما بلیط بفروشند؛ لذا پخش مسابقات تا اطلاع‌ ثانوی در سالن‌های سینما متوقف شده است.»
 

وی از چنین تصمیمی اظهار تأسف کرد و گفت: «متأسفانه ما هر روز فرصت‌های خوبی را ازدست می‌دهیم و از امکاناتی که می‌توانیم در راه پر کردن اوقات فراغت مخاطبان و به‌ویژه جوانان به‌صورت مطلوب استفاده کنیم؛ بهره‌ای نمی‌بریم.»
 

این مدیر سینما افزود: «حضور جوانان و خانم‌ها و خانواده‌ها در سالن‌های سینما در زمان پخش فوتبال بسیار مطلوب بود و امنیت اجتماعی را ارتقاء می‌داد. این استقبال به اندازه‌ای بود که علاوه بر پردیس‌های ملت و آزادی قرار بود پردیس زندگی نیز به این برنامه اضافه شود اما فعلأ پخش فوتبال در سینماها متوقف شده است.»

پخش مسابقات مهم فوتبال در سالن‌های سینما، به‌ویژه در سطح مسابقات تیم‌های ملی، با وجود پخش زنده در شبکه‌های تلویزیونی، به‌طور عمومی در بیشتر کشورهای جهان متداول است. در ایران این اقدام با نمایش مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۱۰ در پردیس‌های سینمایی تهران آغاز شد که با شروع پانزدهمین دوره جام ملت‌های آسیا در قطر و حضور تیم ملی فوتبال ایران در این مسابقات نیز با استقبال مردم روبه‌رو گردید.

در ایران زنان اجازه ندارند در ورزشگاه‌ها به تماشای فوتبال بنشینند. ممنوعیت حضور زنان ایران در ورزشگاه‌ها برای تماشای فوتبال، پس از انقلاب ایران اعمال شد. مدافعان حقوق زنان این ممنوعیت را «تبعیض جنسی» می‌دانند.

فعالان حقوق زنان در سال‌های اخیر تلاش‌هایی برای رفع این محدودیت انجام دادند و حتی کمپینی به نام «دفاع از حق ورود زنان به ورزشگاه‌ها» تشکیل دادند و چندین بار نیز به هنگام مسابقات تیم ملی فوتبال ایران در بیرون از ورزشگاه دست به تجمعات اعتراضی زدند.
 

 

Share