Share

نظامیان عراقی و متحدانشان با پشتیبانی هوایی ائتلاف ضد داعش، بخشی از کمربند دفاعی موصل را شکسته‌اند اما شبه‌نظامیان “دولت اسلامی” با موشک‌های ضد تانک مقاومت می‌کنند.

mossul

دو هفته پس از آغاز عملیات بازپس گیری موصل از دست داعش، واحدهای ارتش عراق به کرانه شرقی موصل ورود کردند. در پیشروی نظامیان عراقی به محدوده غوغجلی، خمپاره، تانک و تیربار به کار گرفته شده است. نیروهای داعش در واکنش به این پیشروی از موشک‌های ضدتانک استفاده کرده‌اند.

اگر عراقی‌ها غوعجلی را به طور کامل بگیرند، نخستین مرتبه طی دو سال گذشته خواهد بود که سربازان عراقی به موصل می‌رسند. در سال ۲۰۱۴ یک گروه کوچک از شبه نظامیان داعش توانستند به سادگی دومین شهر بزرگ عراق را تصرف کنند.

از دو هفته قبل عملیات ارتش عراق با پشتیبانی متحدان کرد، قبایل سنی و شبه نظامیان شیعی برای تصرف موصل و راندن داعش از شهر شروع شده است. انتظار می‌رود عملیات آزادسازی موصل چند هفته دیگر طول بکشد.

در نزدیکی روستای بزوجه که ارتش عراق آن را روز دوشنبه تصرف کرده، دودی غلیظ به آسمان رفته است. ائتلاف نظامی ضد داعش به رهبری آمریکا اطراف این روستا را بمباران کرد. خبرگزاری آلمان می‌نویسد  سکنه بزوجه پرچم‌های سفید بر بام خانه‌ها آویخته‌اند تا نشان دهند قصد مقاومت در برابر نیروهای دولتی را ندارند. به گزارش این خبرگزاری، برخی از روستاییان حتی کنار خانه ایستاده‌اند و با دست علامت پیروزی را نشان می‌دهند.

نبرد موصل؛ آغاز پایان داعش؟

Share