Share

از موسیقی کلاسیک ایران تا موسیقی پاپ، راک، جز، موسیقی تلفیقی و موسیقی ارکسترال. سازمان محیط زیست، یکم اردیبهشت ۹۶ برای اولین بار در ایران، نخستین دوره جشنواره موسیقی سبز را برگزار می‌کند. اولین روز برگزاری این جشنواره همزمان است با روز زمین پاک در تقویم ایرانی.

جشنواره موسیقی سبز ایران: به نام موسیقی، برای محیط‌زیست

جشنواره موسیقی سبز ایران: به نام موسیقی، برای محیط‌زیست

در اعلانی که در سایت سازمان محیط زیست ایران منتشر شده، از همه گروه‌های موسیقی، دانشجویان و افراد حقیقی و حقوقی که آثاری در زمینه موسیقی با درنمایه حفاظت از محیط زیست پدید آورده‌اند دعوت شده است که آثارشان را برای دبیرخانه جشنواره موسیقی سبز بفرستند.

هدف از برگزاری این جشنواره ارتقای فرهنگ و سواد محیط زیستی ایرانیان با تکیه بر موسیقی‌ست. برخی از چهره‌های سرشناس موسیقی ایران، هنرمندانی مانند شهرداد روحانی، اردشیر کامکار، همایون شجریان، فریبا لاهوتی، هنگامه اخوان و هانا کامکار با جشنواره موسیقی سبز ایران همکاری می‌کنند.

معصومه ابتکار، رییس سازمان محیط زیست ایران

معصومه ابتکار، رییس سازمان محیط زیست ایران

خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گزارش داده که فرهاد هراتی، خواننده و آهنگساز ایرانی به حکم معصومه ابتکار، رییس سازمان محیط زیست ایران به سمت دبیر جشنواره موسیقی سبز منصوب شده است.

معصومه ابتکار در حکم انتصاب فرهاد هراتی برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های نخستین جشنواره موسیقی محیط زیست در ایران را بیان کرده: «جلب همکاری همه موسیقی‌دانان و ترانه‌سرایان پیشکسوت و جوان برای آفرینش آثار محیط زیستی» به جای تلاش برای حذف هنرمندان موسیقی و ایجاد حاشیه‌های امنیتی و نظارت بر کنسرت‌ها و جوسازی علیه هنرمندان موسیقی ایران از تریبون‌هایی مانند نماز جمعه در شهرهای مذهبی که سرانجام به استعفای علی جنتی، وزیر پیشین وزارت ارشاد اسلامی انجامید.

تلاش برای ارتباط با هنرمندان عرصه موسیقی در سطح جهانی و معرفی موسیقی ایران با گرایش محیط‌زیستی به جهانیان از دیگر اهداف نخستین جشنواره موسیقی سبز ایران است.

ابتکار معصومه ابتکار

جشنواره‌های موسیقی پرشماری به مناسبت‌های گوناگون در جهان برگزار می‌شوند. یکی از دغدغه‌های این جشنواره‌ها حفاظت محیط‌زیست در محل برگزاری جشنواره است. برای مثال می‌توان از جشنواره «بوم» در پرتغال در عرصه موسیقی الکترونیکی و جشنواره «لولاپالوزا» در برلین و همچنین جشنواره «خورشید سبز» در کوهستان آلپ نام برد. اما یک جشنواره موسیقی در سطح ملی و صرفاً با موضوع محیط‌زیست از ابتکارات سازمان محیط زیست ایران است.

فرهاد هراتی، دبیر جشنواره موسیقی سبز

فرهاد هراتی، دبیر جشنواره موسیقی سبز

هنرمندان ایرانی می‌بایست آثارشان را تا ۳۰ دی ۱۳۹۵ به دبیرخانه جشنواره ارسال کرده باشند. نکوداشت هنرمندان موسیقی در حوزه محیط زیست، و برگزاری ۶ شب ویژه موسیقی نواحی در چند استان کشور از برنامه‌هایی است که برای نخستین دوره جشنواره موسیقی سبز ایران در نظر گرفته شده. اختتامیه این جشنواره هم در اصفهان برگزار می‌شود.

در دوران صدارت علی جنتی بر وزارت ارشاد اسلامی، اصفهان از نخستین شهرهای ایران بود که حضور نوازندگان زن بر روی صحنه کنسرت‌ها را ممنوع اعلام کرد.

پیش از این سازمان محیط زیست ایران، پس از وقفه‌ای ۱۰ ساله، پنجمین دوره جشنواره فیلم سبز را در سراسر کشور برگزار کرد. موضوع این جشنواره بحران آب بود و فیلم‌های جشنواره هم در شهرهای دورافتاده و محروم کشور به نمایش درآمد.

بیشتر بخوانید:

بحران آب، دغدغه جشنواره فیلم سبز

Share