Share

 

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد در سال جدید میلادی هر هفته به طور میانگین ۲۰ نفر در ایران اعدام شده‌اند.

 

این بیانیه که در تارنمای رسمی عفو بین‌الملل منتشر شده، می‌افزاید در سال ۲۰۱۱ دست کم ۷۱ نفر در ایران اعدام شده‌اند.

 

این سازمان بین‌المللی مدافع حقوق بشر همچنین اعدام جعفر کاظمی و محمدعلی حاج‌آقایی را محکوم کرده است.

 

همچنین مالکوم اسمارت، مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان عفو بین‌الملل گفت که این نهاد مدافع حقوق بشر نسبت به تداوم مجازات اعدام در ایران «وحشت‌زده» است.

 

جعفر کاظمی و محمدعلی حاج‌آقایی، دو زندانی سیاسی در ایران به جرم همکاری با سازمان مجاهدین خلق، بامداد روز گدشته اعدام شدند.

 

پایگاه اطلاع‌رسانی دادستانی تهران، در اطلاعیه خود نوشته است که این دو عضو یک شبکه‌ فعال از سازمان مجاهدین خلق بودند که با «هدایت سرپل ارتباطی خود در کشور انگلیس»، با توزیع تصاویر و پلاکاردهای این سازمان، تهیه تصویر و فیلم از درگیری‌ها و نیز سر دادن شعارهایی به نفع این گروه در وقایع پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در ایران، مجرم شناخته شده‌اند.

 

دولت ایران معمولاً هر گونه تماس با سازمان مجاهدین خلق و یا تبلیغ به نفع این سازمان را با اتهام «محاربه» محاکمه می‌کند که مجازات آن در ایران اعدام تعیین شده است. ماده ۱۸۶ قانون مجازات اسلامی مقرر کرده است: «هر گروهی که در برابر حکومت اسلامی قیام مسلحانه کند، تا زمانی که مرکزیت آن‌ها باقی است، تمامی اعضا و هواداران آن که موضع آن گروه را می‌دانند و به نحوی در پیش‌برد اهداف آن فعالیت دارند محارب‌اند، اگر چه در شاخه نظامی شرکت نداشته باشند.»

 

رودابه اکبری، همسر جعفر کاظمی پیش از این گفته بود که همسرش عضو سازمان مجاهدین خلق نیست و همچون بسیاری دیگر از شهروندان در تجمعات اعتراضی فیلم و عکس می‌گرفته است.

 

رودابه اکبری پس از اعدام همسرش در گفت‌وگو با کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت که نه وی و نه وکیل همسرش از اعدام او خبری نداشتند.

هفته پیش، کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد طی چند هفته گذشته، جمهوری اسلامی ایران ۴۷ زندانی، یا به صورت میانگین هر هشت ساعت یک نفر را به دار آویخته است.

 

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران از این وضعیت با نام «سونامی اعدام» یاد کرده است.

 

مینا احدی، سخنگو کمیته‏‌ بین‏‌المللی ضد اعدام، هفته گدشته به رادیو زمانه گفت: «در درون خود حکومت، آخوندها، امام جمعه‏‌ها و مقامات مختلف، از یکی دو ماه پیش شروع کرده‌‏اند و خیلی رسمی، علنی و وقیحانه، از این صحبت کردند که مانند دوره‏‌ اول انقلاب، یعنی سال‌‌های دهه‌‌ ۶۰ باید برخورد کرد. حکومت اسلامی وقتی روی کار آمد، تعداد خیلی زیادی از فعالان سیاسی را در دهه‌‌ ۶۰ اعدام کرد. جوخه‏‌های اعدام، دفاع از اعدام و اعلام علنی اعدام‏‌ها در رسانه‏‌ها، چیزی است که جمهوری اسلامی می‏‌خواهد دوباره اجرا کند.»

 

هم اکنون دو سوم کشورهای عضو سازمان ملل، یعنی ۱۳۰ کشور، حکم اعدام را کنار گذاشته‌اند، اما در ۶۲ کشور همچنان مجازات اعدام اجرا می‌شود که جمهوری اسلامی ایران یکی از این کشور‌ها است.

 

بنا به گزارش‌های سازمان‌های مدافع حقوق بشری بین‌المللی، ایران با جمعیت ٧٠ میلیون از نظر تعداد اعدام‌ها پس از کشور چین با جمعیت یک میلیارد و ٣٠٠ میلیون نفر قرار دارد اما با مبنا قرار دادن جمعیت در رتبه «نخست» قرار می‌گیرد.

 

 

Share