Share

با شدت‌گرفتن تنش‌های میان عربستان سعودی و ایران، ریاض از احتمال افزایش تولید نفت خود برای کاهش قیمت این ماده خبر داد.

عربستان روزانه ۱۰ و نیم میلیون بشکه نفت تولید می‌کند

خبرگزاری «رویترز» در گزارشی اختصاصی با استناد به پنج دیپلمات حاضر در نشست متخصصان اوپک در هفته گذشته بدون ذکر نام آنها از شدت‌گرفتن تنش بین تهران و ریاض خبر داد. این نشست مقدماتی برای تهیه و تدارک اطلاعات لازم جهت نشست آینده سران اوپک در ۳۰ نوامبر برگزار شد.

منابع رویترز از دعوای شدید بین نمایندگان ایران و عربستان خبر داده‌اند. عربستان تهدید کرده‌است که اگر ایران عرضه نفت را محدود نکند، تولید خود را تا ۱۲ میلیون بشکه در روز افزایش می‌دهد و قیمت جهانی نفت را کاهش خواهد داد. هیأت سعودی پس از تهدید جلسه را ترک کرده‌است.

بر اساس اطلاعات یک منبع دیگر، عربستان نگفت که تولید را افزایش «خواهد داد»، بلکه عنوان کرد «می‌تواند» تولید خود را افزایش دهد.

هیأت اعزامی ریاض پس از آن تهدید به افزایش تولید بیشتر کرد که هیأت ایرانی خواستار معافیت ایران از کاهش عرضه نفت شد.

ایران با استناد به تأثیر تحریم‌ها بر کاهش صادرات نفت ایران از کاهش تولید امتناع می‌کند. دولت تهران خواستار پس‌گرفتن سهم خود از بازار نفت است که بر اثر تحریم‌های مربوط به پرونده انرژی هسته‌ای آن را از دست داده‌بود.

میدل‌ایست‌مانیتور سوم نوامبر گزارش داد که ایران صادرات نفت خود را به یکی از بالاترین سطوح در دهه‌های اخیر رسانده‌است. میزان صادرات نفت ایران اکنون در سطح دو میلیون و ۴۴۰ هزار بشکه قرار دارد.

این گزارش همچنین ادعا کرده بود که در نشست اوپک، ایران در کنار دو کشور لیبی و نیجریه از کاهش تولید معاف شد.

کاهش دوباره قیمت نفت؟

جمعه چهارم نوامبر قیمت نفت در بازار جهانی بار دیگر کاهش یافت. قیمت هر بشکه نفت خام برنت با ۷۷ سنت کاهش، به ۴۵.۵۸ دلار رسید.

عربستان از سال ۲۰۱۴ و با اوج‌گرفتن تنش منطقه‌ای این کشور با ایران در جنگ‌های داخلی سوریه و عراق و یمن، میزان تولید خود را به سطح بی‌سابقه‌ ۱۰.۵ تا ۱۰.۷ میلیون بشکه در روز رساند. افزایش عرضه نفت در بازار جهانی قیمت هر بشکه از این کالا را از ۱۱۵ دلار در اواسط سال ۲۰۱۴ به کمتر از نیمی از این قیمت در حال حاضر کشاند.

پیشتر در گزارش‌ها آمده بود که عربستان سعودی با کاهش عرضه نفت موافقت کرده‌است. همچنین خبرها از تصمیم اوپک برای کاهش عرضه نفت برای افزایش قیمت این کالا حکایت داشت.

روز جمعه روزنامه گاردین گزارش داد که تنش‌های رو به افزایش ایران و عربستان ممکن است نشست اوپک در آخر ماه نوامبر را به شکست بکشاند. این نشست در ۳۰ نوامبر و با هدف کاهش تولید جهت افزایش قیمت جهانی نفت تشکیل خواهد شد.


بیشتر بخوانید

روحانی: تهران از ثبات قیمت نفت حمایت می‌کند

چرا بهای نفت باز هم کاهش خواهد یافت؟

Share