Share

بنفشه نایب‌پور، دختر زهرا بهرامی، زندانی محکوم به اعدام گفت اتهام حمل مواد مخدر توسط مادرش صحت ندارد و تحت فشار از او اعتراف گرفته‌اند.

 

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، دختر زهرا بهرامی شهروند ایرانی- هلندی که هم اکنون با حکم اعدام به جرم حمل مواد مخدر در زندان به‌سر می‌برد گفت اتهام مادرش سیاسی است و مقامات دولت ایران می‌خواهند با حکم اعدام برای مادرش توجه دولت هلند به ایران را تحت تأثیر قرار دهند.

 

بنفشه نایب‌پور گفت عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران وعده‌های بسیاری به آن‌ها داده و گفته بود که اگر مصاحبه نکنید حتمأ کمک می‌کنیم اما خانواده زهرا بهرامی نه تنها جوابی نگرفتند بلکه حکم سنگین اعدام برای مادرش صادر شد.

 

وی گفت از آن‌جا که می‌داند در صورت مراجعه دوباره به دادستانی باز هم جوابی نخواهد گرفت منتظر اقدامات کشور هلند و سازمان‌های حقوق بشری است.

 

بنفشه نایب‌پور گفت: «همیشه مادرم می‌گوید اعترافاتی که از او گرفتند و در مصاحبه تلویزیونی شرکت کرده است همه تحت فشار بوده و مجبور به این کار شده است چون به او وعده و وعید کمک داده بودند که متأسفانه هیچ کمکی هم نشد.»

 

وی در مورد اتهام حمل مواد مخدر توسط مادرش گفت: «من که دخترش هستم هیچکدام از این اتهام‌ها را قبول ندارم و مادرم نیز در دادگاه گفت که در بازجویی‌ها چون تحت فشار بوده مجبور به گفتن این حرف‌ها شده است.»

 

فرزند زهرا بهرامی افزود: «مادر من اهل این صحبت‌ها نیست، حتی سیگار هم نمی‌کشد چه برسد به این‌که مواد مخدر داشته باشد. اصلأ کسی که در تجمعات انتخابات شرکت می‌کند و جان خودش را به خطر می‌اندازد چطور ممکن است که هم‌زمان برعلیه کشورش چنینی اقدامی انجام دهد.»

 

وی گفت که در پرونده مادرش ضدونقیض بسیار است و هیچ‌کدام از اتهامات وی با هم سنخیت ندارند.

بنفشه نایب پور تأکید کرد که مادرش ابتدا به جرم سیاسی دستگیر شد و باید به این جرم سیاسی‌اش رسیدگی می‌شد اما «به‌طور کل این اتهامش را فراموش کردند.»

وی هدف مقامات ایران از طرح اتهام حمل مواد مخدر به مادرش را «منحرف ساختن ذهن مردم از انتخابات» و «منحرف ساختن افکار عمومی، فعالان و سازمان‌های مدافع حقوق بشری» دانست و افزود: «ما اصلأ این اتهام را قبول نداریم.»

 

دختر زهرا بهرامی گفت که خانواده وی «تحت هیچ شرایطی» اتهام همکاری مادرش با انجمن پادشاهی ایران را نیز قبول ندارد و تنها اتهام شرکت در تجمع روز عاشورای سال گذشته را می‌پذیرد.

 

بنفشه نایب‌پور اظهار داشت که به دلیل پی‌گیری مسائل مربوط به مادرش، خود وی چندین بار تهدید به بازداشت شده است.

وی با بیان این‌که آخرین بار سه‌شنبه هفته گذشته مادرش را ملاقات کرده، افزود: «هیچ وقت او را تا این حد افسرده ندیده بودم.»

 

بنفشه نایب‌پور از سازمان‌های مدافع حقوق بشر تقاضا کرد که «هر کمکی از دست‌شان برمی‌آید انجام دهند.»

 

زهرا (سارا) بهرامی ۴۵ ساله و فارغ التحصیل رشته موسیقی، در جریان حوادث پس از انتخابات سال گذشته در تهران و پس از روز عاشورا بازداشت شده است. وی دی‌ماه گذشته به اتهام «نگهداری مواد مخدر» از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به اعدام محکوم شد.

 

دادگاه گفته است که «در منزل زهرا بهرامی ۴۰۰ گرم کوکائین و ۴۰۰ گرم تریاک پیدا شده است» که بر اساس قوانین ایران نگهداری بیش از ۳۰ گرم هروئین، حکم اعدام دارد. اما در مورد تریاک، نگهداری بیش از ۲۰ کیلو حکم اعدام دارد.

 

غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران و رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور نیز چندی پیش اعلام کردند که حکم اعدام زهرا بهرامی در رابطه با حمل مواد مخدر است.

 

پس از انتشار خبر محکومیت بهرامی، اوری روزنتهال، وزیر امور خارجه هلند از سفارت ایران در این کشور خواست تا هر چه «سریع‌تر» درباره سرنوشت وی روشنگری کند.

 

وزیر امور خارجه هلند با انتشار اطلاعیه‌ای در این‌باره اظهار «نگرانی» کرد و نوشت: «وزارت امور خارجه و سفارت ما در تهران پی‌گیر اطلاعاتی در این زمینه هستند تا بتوانند برای برگزاری محاکمه‌ای عادلانه کمک کنند.»

 

حکم اعدام زهرا بهرامی قطعی نشده و برای بررسی به دادستانی کل ایران فرستاده شده است.
 

 

 

Share