Share

گردهمایی در استانبول برای اعلام همبستگی و حمایت از  سردبیر و هیات تحریریه روزنامه انتقادی جمهوریت، با هجوم و خشونت پلیس از هم پاشید. پلیس علاوه بر ماشین آب‌پاش و گاز اشک‌آور، از هلی‌کوپتر برای کنترل مردم استفاده کرد. این تجمع در محله شیشلی برگزار می‌شد که دفتر روزنامه جمهوریت در آن قرار دارد.

Turkey

تظاهرات روز شنبه ۵ نوامبر در برابر دفتر جمهوریت در اعتراض به صدور حکم جلب علیه مراد صابونچی، سردبیر جمهوریت و هشت نفر دیگر از دبیران این روزنامه صورت گرفت. دستگاه قضایی ترکیه این افراد را به ارتباط با حزب ممنوعه کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) و هم‌چنین تماس با جنبش خدمت فتح‌الله گولن متهم می‌کند. گولن متهم شماره یک کودتای ناکام نظامی در ۱۵  ژوئیه معرفی می‌شود.

دو شب پیش از سرکوب تجمع همبستگی با روزنامه جمهوریت، نمایندگان حزب دمکراتیک خلق‌ها در یورش پلیس ترکیه به خانه‌هایشان دستگیر شدند. در میان بازداشت شدگان صلاح‌الدین دمیرتاش و فیگین یوکسکداغ، رهبران این حزب نیز به چشم می‌خورند.

ترکیه عضو ناتو (پیمان آتلانتیک شمالی) است و رفتار آنکارا با نمایندگان حزب دمکراتیک خلق‌ها و رونامه جمهوریت که بزرگترین نشریه انتقادی این کشور است موجی از نگرانی و اعتراض در سطح بین‌المللی را دامن زده است.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با ابراز نگرانی از آسیب دیدن نظام پارلمانی در ترکیه از سفیران کشورهای اروپایی در آنکارا خواسته‌ که خود را برای شرکت در نشستی فوق‌العاده در بروکسل آماده کنند.

در آلمان نیز به موازات اعتراضاتی در سطح وارت خارجه، دفتر صدراعظم و مجلس سراسری، تظاهراتی مردمی در واکنش به سیاست سرکوب اردوغان صورت گرفت.

روز شنبه ۵ نوامبر، حدود ۳۰۰۰ نفر  از کردهای مقیم آلمان در مرکز شهر کلن تجمع کردند و خواستار آزادی رهبران حزب دمراتیک خلق‌ها شدند. این گردهمایی که از سوی حدود یکصد پلیس کنترل می‌شد، مسالمت‌آمیز بود.

سرکوب تظاهرات در آنکارا همزمان با افزایش فشار بین‌المللی بر ترکیه

سردبیر روزنامه «جمهوریت» ترکیه بازداشت شد

Share