Share

مجتبا یوسفی پور ـ روز سه شنبه ساعت ۱۳:۳۰دقیقه به وقت گرینویچ یا پنج بعدازظهر به وقت ایران، تام شراک رئیس آکادمی اسکار به همراه مونیک، بازیگر و کمدین برنده ی اسکار بازیگری در دوره ی قبل در برابر خبرنگاران قرار گرفتند و فهرست نهائی نامزدهای اسکار ۲۰۱۱ را اعلام نمودند.

در فهرست اصلی امسال نام غیرمنتظره ای به چشم نمی خورد. تقریبا می شد از پیش فهرست نامزدها را حدس زد، بخصوص که این فهرست شباهت زیادی به فهرست نامزدهای گلدن گلوب امسال نیز دارد.
در مجموع سخنرانی پادشاه با ۱۲ نامزدی، بی باک با ۱۰ نامزدی و آغاز و شبکه اجتماعی با نامزدی در هشت رشته در صدر جدول نامزدهای امسال قرار گرفتند.

بهترین فیلم:

هر پنج فیلمی که امسال برای گلدن گلوب نامزد بودند در لیست ده نامزد اسکار نیز حضور دارند. شاید تنها تفاوت این باشد که دیگربار اسکار یک فیلم انیمیشن را نیز در میان نامزدهای اسکار بهترین فیلم قرار داده است. حال باید دید آیا شبکه ی اجتماعی که با دست پر از مراسم گلدن گلوب امسال بیرون آمد ، می تواند بر رقبای امسال خود پیروز شود و اسکارها را نیز تصاحب کند؟

 

اما نامزدها: (با کلیک بر روی نام هر فیلم می توانید تیزر آنرا تماشا کنید)

(Black Swan)قوی سیاه 
(Fighter)جنگجو 
(Inception)آغاز 
(The king’s speech)سخنرانی شاه 
(127 Hours127) ساعت 
(The social Network)شبکه اجتماعی 
(Toy Story 3)داستان اسباب بازی ۳ 
(True Grit)بی باک 
(Winter’s Bone)سرمای استخوان سوز 

بهترین کارگردانی:

گویا سیر بدشانسی کریستوفر نولان و فیلم پیچیده و پرزرق و برقش آغاز همچنان ادامه دارد. او که تقریبا با دست خالی از مراسم گلدن گلوب بیرون آمده و به نوعی بازنده ی اصلی آن مراسم بود، در اینجا نیز جایش برای نامزدی اسکار بهترین کارگردانی را به برادران کوئن داده است. گویا اعضای آکادمی زیاد علاقه ای به دیدن رویاهای پیچیده و تودرتو و مشکل ندارند و ترجیح می دهند در چرتهای کوتاه خوابهای ساده و شیرین و رومانتیک ببینند!

برادران کوهن که نیازی به معرفی ندارند. در پنج دوره دوازده بار در رشته های ی مختلف نامزد این جایزه بوده اند و چهار بار برنده ی آن، که یکی از آنها برای کارگردانی فیلم جائی برای پیرمردها نیست بوده است.
دیوید فینچر برای دومین بار نامزد دریافت این جایزه شده است و باقی هرکدام برای نخستین بار نامزدی اسکار بهترین کارگردانی را تجربه می کنند.

نامزدها:

 

دارن آرنوفسکی برای قوی سیاه
دیوید اُ. راسل برای جنگجو
تام هوپر برای سخنرانی شاه
دیوید فینچر برای شبکه اجتماعی
جوئل و اتان کوئن برای بی باک

 

بهترین بازیگر نقش اول مرد:

گویا اعضای آکادمی اعتقاد دارند که جف بریجز و خاویر باردم بازیهای بهتری نسبت به رایان کاسلینگ (ولنتاین غمگین) و مارک والبرگ (جنگجو) ارائه داده اند، برای همین در فهرست خود تغییر کوچکی نسبت به فهرست نامزدهای گلدن گلوب داده اند.

خاویر باردم، بازیگر اسپانیائی برای بار سوم وارد دور رقابت برای اسکار شده تا شاید بتواند خاطره ی شیرین بردن اسکار در سال ۲۰۰۸ برای فیلم جایی برای پیرمردها نیست را زنده کند. اینبار او برای بازی در یک فیلم غیرانگلیسی زبان نامزد این جایزه شده است. این نخستین بار نیست که اعضای آکادمی بازیگر یکی از فیلمهای بخش غیرانگلیسی زبان را نامزد این جایزه می کنند. در سال ۱۹۹۸ روبرتو بنینی بازیگر و کارگردان ایتالیائی توانست برای فیلم زندگی زیباست نه تنها نامزد، که حتا برنده ی این جایزه شود.

جف بریجز برای بار ششم نامزد دریافت این جایزه شده است. او سال گذشته توانست با فیلم قلب دیوانه این جایزه را از آن خود نماید. او همچنین امسال برای بازی در بی باک توانست نام خود را در فهرست نامزدهای بفتای نیز جا دهد.

کالین فرث دومین نامزدی اسکار خود را تجربه می کند. او که سال قبل برای فیلم یک مرد مجرد از امیدهای بردن این جایزه محسوب می شد در رقابت با جف بریجز باز ماند و اکنون بازگشته تا شاید بتواند امسال برنده ی این جایزه باشد. او پیشتر برای همین نقش نامزد جایزه بهترین بازیگری بفتا نیز شده بود.

جیمز فرانکو و جس ایزنبرگ امسال برای اولین بار نامزد دریافت این جایزه هستند و رقابت سختی را پیش رو دارند.

 

نامزدها:

 

جف بریجز برای بی باک
جس ایزنبرگ برای شبکه اجتماعی
کالین فرث برای سخنرانی شاه
جیمز فرانکو برای ۱۲۷ ساعت
خاویر باردم برای زیبا

بهترین بازیگر نقش اول زن:

در این بخش فهرست نهائی اعضای آکادمی تنها یک تفاوت با فهرست گلدن گلوب دارد؛ هالی بری جایش را به آنت بنینگ داده است تا او برای چهارمین بار نامزد جایزه ی اسکار شود. البته آنت بنینگ در بخش بهترین بازیگر زن فیلم کمدی یا موزیکال توانست گلدن گلوب امسال را از آن خود کند و برای همین نقش نامزد دریافت بفتا نیز بود. حال باید دید که آیا بازی او آنقدر برای اعضای آکادمی جذاب هست که بتواند بر دیگر رقبای قدر خود پیروز شود؟

نیکول کیدمن که یکبار برای ساعتها(۲۰۰۲) توانست اسکار را از آن خود کند برای بار سوم نامزد این جایزه شده است.

ناتالی پورتمن با بازی درخشانش در قوی سیاه امسال توانست توجه ها را به خود جلب کرده و گلدن گلوب را از آن خود کند. او که سال ۲۰۰۴ برای فیلم نزدیکتر برای اولین بار نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد امسال عزم خود را جزم کرده تا در دومین نامزدی اش بتواند این مجسمه ی طلائی را با خود به خانه ببرد. او پیشتر برای همین نقش نامزد دریافت بفتا نیز بود. شاید با توجه به همین نکات بتوان امسال او را مدعی اول این بخش دانست.

دیگر رقبای این بخش میشل ویلیامز امسال برای دومین بار و جنیفر لارنس برای اولین بار نامزد دریافت این جایزه شده اند.

نامزدها:

 

آنت بنینگ برای بچه ها خوبند
نیکول کیدمن برای سوراخ خرگوش
جنیفر لارنس برای استخوان زمستانی
ناتالی پورتمن برای قوی سیاه
میشل ویلیامز برای ولنتاین غمگین

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد:

گویا اعضای آکادمی زیاد از بازی مایکل داگلاس در وال استریت و ادرو گارفید در شبکه اجتماعی خوششان نیامده است، برای همین جای آنها را به مارک روفالو و جان هاوکز داده اند. کریستین بیل، برنده ی گلدن گلوب از مدعیان این بخش است.

در این بخش بیشتر نامزدها برای نخستین بار است که نامزد این جایزه می شوند.

جفری راش که پیشتر یکبار برنده ی اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم درخشش شده امسال برای چهارمین بار نامزد دریافت اسکار شده است. بعد از او جرمی رنر قرار دارد که سال گذشته با فیلم قفسه ی درد توانست نگاهها را به خود جلب کرده و برای اولین بار نامزد اسکار شود.

نامزدها

 

کریستین بیل برای جنگجو
جان هاوکز برای استخوان زمستانی
جرمی رنر برای شهر
مارک روفالو برای بچه ها خوبند
جفری راش برای سخنرانی شاه

بهترین بازیگر نقش مکمل زن:

تنها تفاوت با لیست گلدن گلوب جایگزینی هایلی استینفلد به جای میلا کونیس (قوی سیاه) است. ملیسا لئو برای فیلم جنگجو موفق شد بر دیگر رقبا پیشی گرفته و گلدن گلوب را از آن خود کند. اگر باور دارید که اعضای آکادمی همیشه به کسانی که نقش اعضای خاندان سلطنتی را ایفا می کنند نظر مساعدتری دارند شاید بتوان گفت در اینجا هلنا بونهم کارتر رقیب جدی او محسوب می شود.

هیچکدام از نامزدها تا کنون برنده ی این جایزه نشده اند. این میان امی آدامز برای سومین بار، هلنا بونهم کارتر و ملیسا لئو برای دومین بار و باقی برای نخستین دفعه نامزد این جایزه شده اند.

نامزدها:

 

امی ادامز برای جنگجو
هلنا بونهم کارتر برای سخنرانی شاه
ملیسا لئو برای جنگجو
هایلی استینفلد برای بی باک
جکی ویور برای پادشاهی حیوانات

داستان اسباب بازی ۳. انیمیشنی که جایش را در میان فیلمهای بزرگان باز کرده و در چندین رشته نامزد اسکار شده است.

بهترین فیلم بلند انیمیشن:

البته که داستان اسباب بازی ۳ بدون شک برنده ی این بخش خواهد بود. انیمیشنی که نه تنها در رقابت با همین رقبا توانست گلدن گلوب را از آن خود کند، بلکه در لیست بلند بالای اسکار امسال توانسته نام خود را در بخشهای بهترین فیلمنامه ، بهترن آهنگ، بهترین تدوین صدا و از همه مهمتر بهترین فیلم نیز وارد کند. با این حساب فکر می کنید دیگر رقیبان در این بخش شانسی برای برنده شدن دارند؟

 

 –دین دبلیوس و کریس ساندرز(How to train your dragon) چگونه اژدهای خود را تعلیم دهیم
 – سیلوین کومت(The Illusionist)شعبده باز 
 – لی آنریک(Toy Story 3)داستان اسباب بازی ۳

فیلمنامه

از آنجائی که گلدن گلوب مانند اسکارفیلمنامه ها را به دو بخش تقسیم بندی نمی کند برای همین نیمی از ده نامزد بهترین فیلمنامه امسال یعنی ۱۲۷ ساعت، آغاز، بچه ها خوبند، سخنرانی شاه و شبکه اجتماعی برای گلدن گلوب با یکدیگر رقابت کردند که در نهایت شبکه ی اجتماعی جایزه را از آن خود کرد. حال سه فیلم آغاز، بچه ها خوبند و سخنرانی شاه برای دریافت اسکار از دردسر شبکه ی اجتماعی محفوظ هستند و باید دید در رقابت با دیگران کدامیک موفق به بردن اسکار بهترین فیلمنامه اصل می شود.

امسال گویا انگلیسی ها تمرکزشان را در بخش فیلمنامه نویسی اسکار گذاشته اند.

مایک لی فیلمساز کهنه کار انگلیسی برای پنجمین بار نامزد دریافت اسکار بهتری فیلمنامه شده است. او همچنین دوبار برای کارگردانی نامزد دریافت این جایزه بوده است. دیگر فیلمساز انگلیسی این فهرست کسی نیست جز کریستوفر نولان که دومین نامزدی اسکار بهترین فیلمنامه را تجربه می کند. او پیشتر در سال ۲۰۰۲ برای فیلمنامه ی مومنتو نامزد دریافت این جایزه شده بود. و البته فراموش نکنید که به لیست فیلمنامه نویسان انگلیسی نام دنی بویل و سیمون بوفی را برای فیلم ۱۲۷ ساعت بیافزائید.

برادران کوهن نیز برای پنجمین بار نامزد دریافت این جایزه شده اند. آنها پیشتر دوبار برای فارگو و جائی برای پیرمردها نیست موفق شده بودند این جایزه را از آن خود بکنند.

جف بریجز نامزد اسکار بهترین بازیگر مرد در صحنه ای از فیلم بی باک ساخته ی برادران کوئن. فیلمی که بعد از سخنرانی شاه بیشترین نامزدی را در اسکار امسال دارد.


بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی:

مایک لی (Another Year)سالی دیگر
جنگجو – اسکات سیلور، پل تامسی و اریک جانسون
آغاز – کریستوفر نولان
بچه ها خوبند – ریزا چولودنکو و استوارت بلامبرگ
سخنرانی شاه – دیوید سیدلر

بهترین فیلمنامه اقتباسی:

۱۲۷ ساعت – دنی بویل و سیمون بوفی
شبکه اجتماعی – آرون سرکین
داستان اسباب بازی ۳ – مایکل آرنت
بی باک – جوئل و اتان کوئن
زمستان استخوان سوز – دبرا گرانیک و آن روسلینی

بهترین فیلم خارجی:

تنها دوفیلم زیبا و در دنیای بهتر از میان پنج فیلم نامزد گلدن گلوب توانستند جای خود را در لیست نامزدهای نهائی اسکار باز کنند. در دنیایی بهتر توانست جایزه ی گلدن گلوب را در رقابت با زیبا از آن خود کند. حدود یک ماه دیگر صبر کنید تا ببینید آیا او از پس رقبای تازه اش نیز بر می آید؟

نامزدها:

– آلخنادرو گونزالز ایناریتو (Biutiflul)زیبا – مکزیک –
– گیورگوس لانتیموس (Dogtooth)دندان سگ – یونان –
 – سوزان بیر(In a better world) – در دنیای بهتر– دانمارک
 – دنیس ویلنیو(Incendies)شعله ها – کانادا – 
– رشید بوچارب(Outside the Law)خارج از قانون – الجزایر –

 

و اما لیست کامل نامزدهای دیگر بخشها:

 

فیلمبرداری:

 

قوی سیاه – ماتیو لیباتیک
آغاز – والی فیستر
سخنرانی شاه – دنی کوهن
شبکه اجتماعی – جف کرونوث
بی باک – راجر دیکینز

 

طراحی صحنه:

 

– رابرت استرامبرگ و کارن اوهارا (Alice in Wonderland) آلیس در سرزمین عجایب
– استوارت کریگ و استفنی مک میلان (Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1) هری پاتر و شبح مرگبار قسمت ۱
آغاز– گای هندریکس دیز، لاری دیاز، داگلاس مووات
سخنرانی شاه – ایو استوارت و جودی فار
بی باک – جس گونچر و نانسی های

 

طراحی لباس

 

آلیس در سرزمین عجایب – کولین اتوود
– آنتونلا کانارزی (I Am Love) من عشقم
– جنی بیوان سخنرانی شاه
– سندی پاول (The Tempest ) تندباد
بی باک – ماری زوفرس

 

تدوین

 

قوی سیاه – اندرو ویسبلوم
جنگجو – پاملا مارتین
سخنرانی شاه – طاریق انور
127 ساعت – جان هریس
شبکه اجتماعی – کرک باکستر و انگوس وال

گریم

 

– ادوارد هندریکس، گرک فانکس و یولاندا توسینگ(The Way Back)راه برگشت
– آدریان موروت(Barney’s Version )نسخه ی بارنی
– ریک بیکر و دیو السی(The Wolfman )مرد گرگنما

موسیقی

 

چگونه اژدهای خود را تعلیم دهیم – جان پاول
آغاز– هانس زیمر
سخنرانی شاه – الکساندر دسپلات
۱۲۷ساعت – آ. آر. رحمان
شبکه اجتماعی – ترنت رزنور و آتیکوس راس

آهنگ و ترانه

 

”Coming Home” from Country Strong
بازگشت به خانه برای فیلم سرزمین قدرت – تام داگلاس، هیلاری لیندزی و تروی ورگاس
”I See the Light” from Tangled
نور می بینم برای فیلم پیچیده – الان منگن و گلن اسلیتر
”If I Rise” from 127 Hours
اگر برخیزم برای ۱۲۷ساعت – آ. آر. رحمان، رولو آرمسترانگ و دیدو
”We Belong Together” from Toy Story 3
ما به هم تعلق داریم. داستان اسباب بازی ۳ – رندی نیومن

تدوین صدا

آغاز – ریچارد کینگ
داستان اسباب بازی ۳ – تام میرز و مایکل سیلورز
– گندولین یاتس ویتل و ادیسون تیگ(Tron: Legacy )میراث: ترون
بی باک – اسکیپ لیوسی و کریگ برکی
– مارک استوکینگر(Unstoppable)توقف ناپذیر

ترکیب صدا

 

آغاز – لورا هرشبرگ، گاری ریزو و اد نوویک
سخنرانی شاه – پل هامبلین، مارتین جنسن و جان میدگلی
– جفری هابوش، ویلیام ساروکین، اسکات میلان و گرگ پی راسل (Salt)سالت
شبکه اجتماعی – رن کلایک، دیوید پارکر، مایکل سمانیک و مارک وینگارتن
بی باک – اسکیپ لیوسی، کریگ برکی، گرگ اورلوف و پیتر کورلند

 

جلوه های ویژه بصری

 

آلیس در سرزمین عجایب – کن رالستون، دیوید اسکوب، کری ویلگاس و شون فیلیپس
هری پاتر و شبح مرگبار قسمت اول – تیم بورک، جان ریچاردسون، کریستین منز، نیکولاس آیتادی
 – مایکل اوونز، برایان گریل، استفان تروجانسکی و جو فارلHereafterاز این پس 
آغاز – کریس کوربولد، اندرو لاکلی، پیت بب و پل جی فرانکلین
– جانک سیرس، بن اسنو، گد رایت و دنیل سودیک (Iron Man 2 ) مرد آهنی ۲

 

مستند بلند

 

– بانکزی و جیمی دی کروز (Exit Through the Gift Shop ) خروج از فروشگاه هدایا
– جاش فاکس (Gasland ) سرزمین گاز
– چارلز فرگوسن و آیودری مارس(Inside Job) شغل خودی
– تیم هترینگتون و سباستین جانگر(Restrepo) آدمها
– لوسی واکر و آنگوس آینسلی(Waste Land )زمین مرده

مستند کوتاه

 

(Killing in the name)به نام کشتن
(Poster Girl)دختر پوستر
(Strangers no more)غریبه کافی است
(Sun come up)خورشید بالا می آید
( The warriors of Qiugang) جنگجویان کیوگنگ

 

انیمیشن کوتاه

 

– تدی نیوتون(Day & Night )روز و شب
– جیکوب اسکو و مکس لانگ(The Gruffalo)گروفالو
– گیفوی بودوLet’s Polluteبیا آلوده کنیم
– شائون تان و اندرو روحمان(The Lost Thing )آخرین چیز
– باستین دوبیوس(Madagascar, A Journey Diary )ماداگاسکار، روزانه های یک سفر

بهترین فیلم کوتاه

 

– تانل توم(The Confession)اعتراف
– مایکل کریف(The Crush) تصادف
– لوک ماتنی(God of Love)خدای عشق
 – ایوان گلدزمیت(Na Wewe)تو هم همینطور 
 – یان بارنس و سامانتا ویتی(Wish 143)آرزوی ۱۴۳ 

 

توضیح تصاویر از بالا به پایین: 

 

ـ کالین فرث، هلنا بونهام کارتر و جفری راش: سه بازیگر فیلم سخنرانی شاه که نامزد اسکارهای بازیگری امسال هستند.

ـ داستان اسباب بازی ۳. انیمیشنی که جایش را در میان فیلمهای بزرگان باز کرده و در چندین رشته نامزد اسکار شده است.

ـ جف بریجز نامزد اسکار بهترین بازیگر مرد در صحنه ای از فیلم بی باک ساخته ی برادران کوئن. فیلمی که بعد از سخنرانی شاه بیشترین نامزدی را در اسکار امسال دارد.

Share