Share

برای بار چندم، وزیر راه و شهرسازی از قطعی شدن معامله با بوئینگ خبر داد. عباس آخوندی، در حاشیه بازدید از بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات اعلام کرده که قرارداد خرید هواپیماهای بوئینگ و ایرباس قطعا در سال جاری امضا می‌شوند.

Boeing

عباس آخوندی با اشاره به این که نمایندگان بوئینگ در تهران هستند، می‌گوید قرارداد خرید هواپیماها در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات به زودی امضا می‌شود. خبرگزاری مهر، دوشنبه ۱۷ آبان از قول وزیر راه و شهرسازی نوشت: «در حال حاضر نمایندگان بوئینگ برای مذاکره در ایران هستند.»

آخوندی گفته که هیات‌هایی از شرکت‌های بزرگ هواپیمایی دایما در حال رفت و آمد به ایران هستند و تبدیل تفاهم نامه خرید هواپیماهای ایرباس به قرارداد رسمی نیز در حال طی مراحل نهایی است. او افزوده که تعداد نهایی هواپیماهای خریداری شده در زمان انعقاد قرارداد نهایی، اعلام رسمی خواهد شد.

موضوع نوسازی ناوگان هواپیماهای مسافربری ایران بلافاصله پس از اعلام برجام به جریان افتاد و سفارش بیش از صد فروند ایرباس، جزء نخستین معاملات جمهوری اسلامی پس از توافق هسته‌ای بود.

با این همه و با وجود تبلیغات دولت یازدهم در موفقیت‌های بازرگانی پس از برجام و مخالفت‌ شدید اصولگرایان و تندروها با این معامله، عملی شدن این معامله به موافقت وزارت خزانه‌داری آمریکا موکول شد.

۳۰ خرداد علی عابدزاده، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ایران از توافق مکتوب ایران با شرکت بوئینگ خبر داد و گفت نهایی شدن قراردادهای ایران با بوئینگ و ایرباس در انتظار مجوز خزانه‌داری آمریکا است.

۲۵ مهر ۱۳۹۵ عباس عراقچی، رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام و معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزات خارجه گفته بود که علت تاخیر در تحویل هواپیماهای ایرباس و بوئینگ به ایران، مذاکرات مفصل و پیچیده با این دو کمپانی است.

مجلس نمایندگان آمریکا در ماه ژوئیه (تیر) به‌منظور جلوگیری از فروش هواپیماهای بوئینگ به ایران دو متمم لایحه‌ای در این زمینه را تصویب کرد.

در همین زمینه

رویترز: به زودی ۱۷ فروند ایرباس به ایران تحویل داده می‌شود

۱۲۷ ایرباس به ناوگان هوایی ایران اضافه می‌شوند

Share