Share

زهرا (سارا) بهرامی، شهروند ایرانی-هلندی که در اعتراضات روز عاشورای سال گذشته بازداشت شده بود، به اتهام «فروش و نگه‌داری مواد مخدر» صبح امروز شنبه، نهم بهمن ٨٩ در تهران اعدام شد.

 

در گزارش تارنمای دادستانی تهران، بهرامی «عضو یک باند بین‌المللی ترانزیت مواد مخدر توصیف شده که با همکاری رابط هلندی خود از این کشور، کوکائین به ایران قاچاق می‌کرده است.»

 

بنفشه نایب‌پور، دختر زهرا بهرامی، پیش از این به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفته بود اتهام حمل مواد مخدر توسط مادرش صحت ندارد و تحت «فشار» از او اعتراف گرفته‌اند.

 

دختر زهرا بهرامی افزوده بود اتهام مادرش «سیاسی» است و مقامات دولت ایران می‌خواهند با حکم اعدام برای مادرش، توجه دولت هلند به ایران را تحت تأثیر قرار دهند.

 

بنا بر گزارش دادستانی تهران در بازرسی از منزل زهرا بهرامی، «۴۵۰ گرم کوکائین و ۴۲۰ گرم تریاک کشف شده و در تحقیقات مشخص شد وی ۱۵۰ گرم کوکائین نیز به فروش رسانده است.»

 

دادستانی تهران همچنین تأیید کرده زهرا بهرامی پیش‌تر به اتهام «ارتکاب جرائم امنیتی» دستگیر شده اما توضیح بیش‌تری در این باره نداده است.

 

این گزارش افزوده خانم بهرامی «به اتهام نگه‌داری ۴۵۰ گرم کوکائین و مشارکت در فروش ۱۵۰ گرم کوکائین به اعدام و مصادره اموال و در مورد نگه‌داری ۴۲۰ گرم تریاک به پرداخت ۱۴ میلیون ریال جزای نقدی و ۷۰ ضربه شلاق محکوم شد که رأی صادره مورد تأیید دادستان کل کشور نیز قرار گرفت.»

 

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز دوم دی جاری گفت زهرا بهرامی به اتهام «حمل بیش از یک کیلو مواد مخدر» دستگیر شده است.

دختر زهرا بهرامی گفت که عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران وعده‌های بسیاری به آن‌ها داده و گفته بود اگر مصاحبه نکنید حتمأ کمک می‌کنیم اما خانواده زهرا بهرامی نه تنها جوابی نگرفتند بلکه حکم سنگین اعدام برای مادرش صادر شد.

 

وی در مورد اتهام حمل مواد مخدر توسط مادرش گفت: «من که دخترش هستم هیچ‌کدام از این اتهام‌ها را قبول ندارم و مادرم نیز در دادگاه گفت که در بازجویی‌ها چون تحت فشار بوده مجبور به گفتن این حرف‌ها شده است.»

 

فرزند زهرا بهرامی افزود: «مادر من اهل این صحبت‌ها نیست، حتی سیگار هم نمی‌کشد چه برسد به این‌که مواد مخدر داشته باشد. اصلأ کسی که در تجمعات انتخابات شرکت می‌کند و جان خودش را به خطر می‌اندازد، چطور ممکن است که هم‌زمان علیه کشورش چنینی اقدامی انجام دهد.»

بنفشه نایب پور تأکید کرده بود که مادرش ابتدا به جرم «سیاسی» دستگیر شد و باید به این جرم سیاسی‌اش رسیدگی می‌شد اما «به‌طور کل این اتهامش را فراموش کردند.»

 

زهرا بهرامی ۴۵ ساله و فارغ التحصیل رشته موسیقی، در جریان حوادث پس از انتخابات سال گذشته در تهران و پس از روز عاشورا بازداشت شده است. وی دی‌ماه گذشته به اتهام «نگهداری مواد مخدر» از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به اعدام محکوم شد.

 

بنا به گزارش‌های سازمان‌های مدافع حقوق بشری بین‌المللی، ایران با جمعیت ٧٠ میلیون از نظر تعداد اعدام‌ها پس از کشور چین با جمعیت یک میلیارد و ٣٠٠ میلیون نفر قرار دارد اما با مبنا قرار دادن جمعیت در رتبه «نخست» قرار می‌گیرد.

بر اساس آمار رسمی دولت ایران طی دی‌ماه سال جاری ۷۹ نفر در زندان‌های این کشور و یا در ملاء عام اعدام شده‌اند.

 

 

 

Share