Share

دولت هلند پس از اعدام زهرا بهرامی، شهروند ایرانی-هلندی در ایران، روابط دیپلماتیک خود را با این کشور به حالت تعلیق درآورد.

 

به گزارش آسوشیتدپرس، اوری روزنتال، وزیر خارجه هلند، اعدام زهرا بهرامی، شهروند هلندی توسط حکومت ایران را عملی «وحشیانه» و «شوکه‌کننده» خواند.

 

بنا بر این گزارش، دیپلمات‌های هلندی از دسترسی به زهرا بهرامی محروم شده بودند. جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام می‌کند ملیت دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسد.

 

اوری روزنتال روز گذشته با فراخواندن کاظم غریب‌آبادی، سفیر ایران در هلند خواهان توضیح ایران درباره اعدام بهرامی شده بود.

 

زهرا بهرامی، شهروند ایرانی-هلندی که در اعتراضات روز عاشورای سال گذشته بازداشت شده بود، صبح روز شنبه نهم بهمن ٨٩ به اتهام «فروش و نگه‌داری مواد مخدر» در تهران اعدام شد.

در گزارش تارنمای دادستانی تهران، بهرامی «عضو یک باند بین‌المللی ترانزیت مواد مخدر» معرفی شده که با «همکاری رابط هلندی خود از این کشور، کوکائین به ایران قاچاق می‌کرده است.»

 

با این حال روز گذشته یک «منبع موثق» که نامش فاش نشده به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت تیم بازجویی زهرا بهرامی در هفته های اول بازداشت «تیم ضدجاسوسی» وزارت اطلاعات ایران بوده است و بنابراین احتمال اینکه موضوع مواد مخدر اتهام اول وی بوده باشد، «منتفی است.»

 

به گفته این منبع، خانم بهرامی در هفته های نخست حبس «شکنجه روحی و جسمی» شده تا «سناریویی را که برای وی نوشته بودند، به صورت اعترافات تلویزیونی مطرح کند.»

 

اما دادستانی تهران اعلام کرد در بازرسی از منزل زهرا بهرامی، «۴۵۰ گرم کوکائین و ۴۲۰ گرم تریاک کشف شده و در تحقیقات مشخص شد وی ۱۵۰ گرم کوکائین نیز به فروش رسانده است.»

دادستانی تهران همچنین تأیید کرده زهرا بهرامی پیش‌تر به اتهام «ارتکاب جرائم امنیتی» دستگیر شده اما توضیح بیش‌تری در این باره نداده است.

بنا بر گزارش دادستانی تهران، خانم بهرامی «به اتهام نگه‌داری ۴۵۰ گرم کوکائین و مشارکت در فروش ۱۵۰ گرم کوکائین به اعدام و مصادره اموال و در مورد نگه‌داری ۴۲۰ گرم تریاک به پرداخت ۱۴ میلیون ریال جزای نقدی و ۷۰ ضربه شلاق محکوم شد که رأی صادره مورد تأیید دادستان کل کشور نیز قرار گرفت.»

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز دوم بهمن ماه جاری گفت زهرا بهرامی به اتهام «حمل بیش از یک کیلو مواد مخدر» دستگیر شده است.

 

این در حالی است که بنفشه نایب‌پور، دختر زهرا بهرامی روز گذشته با ابراز ناباوری از اعدام مادرش گفت: «ما درخواست عفو داده بودیم و هنوز جوابش نیامده است، به پرونده دیگر مادرم نیز رسیدگی نشده است. مگر می شود اعدام شده باشد؟»

 

بنفشه نایب‌پور افزود: «مگر نباید قبل از اعدام به خانواده و وکیلش اطلاع بدهند، ما باید می‌رفتیم قبل از اعدام او را می‌دیدیم. یعنی من هیچ حقی نداشتم که مادرم را قبل اعدامش ببینم؟»

 

ژینوس شریف، وکیل زهرا بهرامی نیز به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفته است که از شنیدن اجرای حکم اعدام موکلش شوکه شده و اطلاع نداشته که وی را اعدام کرده‌اند.

 

زهرا بهرامی ۴۵ ساله و فارغ التحصیل رشته موسیقی، در جریان حوادث پس از انتخابات سال گذشته در تهران و پس از روز عاشورا بازداشت شده است. وی دی‌ماه گذشته به اتهام «نگهداری مواد مخدر» از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به اعدام محکوم شد.

بنا به گزارش‌های سازمان‌های مدافع حقوق بشری بین‌المللی، ایران با جمعیت ٧٠ میلیون از نظر تعداد اعدام‌ها پس از کشور چین با جمعیت یک میلیارد و ٣٠٠ میلیون نفر قرار دارد اما با مبنا قرار دادن جمعیت در رتبه «نخست» قرار می‌گیرد.

 

بر اساس آمار رسمی دولت ایران طی دی‌ماه سال جاری ۷۹ نفر در زندان‌های این کشور و یا در ملاء عام اعدام شده‌اند.

 

امروز تعدادی از ایرانیان هلند روبه‌روی سفارت ایران در لاهه تجمع کردند. گزارش زمانه از این تجمع را بشنوید:

Share