Share

بر اساس اطلاعات سازمان عفو بین‌الملل ارتش عراق در حمله به موصل، دژ گروه «دولت اسلامی» (داعش) غیرنظامیان را شکنجه می‌کند و می‌کُشد.

نیروهای ارتش عراق در حمله به موصل

نیروهای ارتش عراق در حمله به موصل

عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای تازه‌ای که منتشر کرده آورده است، مردان مسلح در لباس پلیس دست‌کم شش نفر را به ضرب گلوله کشته‌اند که برخی از آن‌ها قبل از مرگ مورد آزار نیز قرار گرفته بودند.

بنا به این گزارش در روستاهای جنوبی موصل گروهی از ساکنان غیرنظامی به‌دست نظامیان عراق کشته شده‌اند. قربانیان قبل از مرگ با کابل و قنداق تفنگ مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.

نیروهای امنیتی عراق این افراد را متهم به رابطه با داعش کرده بودند.

عفو بین‌الملل تأکید کرده است که اعدام‌های به این شکل برخلاف قوانین بین‌المللی است.

این رویداد حول و حوش ۲۱ اکتبر / ۳۰ مهر رخ داده است.

وزارت کشور عراق تاکنون واکنشی به این گزارش نشان نداده است.

سازمان عفو بین‌الملل همین اتهامات را در ماه مه، در جریان حمله برای آزادسازی شهر فلوجه از دست داعش نیز به ارتش عراق زده بود.

حمله برای بازپس‌گیری موصل از دست داعش ۱۷ اکتبر / ۲۶ مهر آغاز شد. در این حمله هزاران سرباز عراقی و پیشمرگه‌های کرد در شمال، شرق و غرب موصل شرکت دارند. آن‌ها از سوی جنگنده‌های ائتلاف جهانی به‌رهبری آمریکا پشتیبانی هوایی می‌شوند. در غرب موصل شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران تلاش می‌کنند تا راه ارتباطی داعش به سوریه را قطع کنند.

به گزارش سازمان ملل، غیرنظامیان گریخته از موصل شهادت داده‌اند که در حمله به موصل داعش در نقاط مختلف این شهر از غیرنظامیان به‌عنوان سپردفاعی استفاده کرده است. داعش در ماه ژوئن ۲۰۱۴ موصل را به تصرف خود در آورد.

در حال حاضر همچنان ساکنان بیشتری از موصل این شهر را ترک می‌کنند. سازمان جهانی مهاجرت می‌گوید در سه هفته اخیر ۴۱ هزار و ۹۸۸ پناهجو شمارش شده‌اند.

سازمان‌های امدادگر از آغاز حمله به موصل هشدار داده بودند که با این حمله امکان دارد بیش از یک میلیون نفر از این شهر بگریزند.

به‌گفته «آکسفام»، بنیاد بین‌المللی برای ریشه‌کن کردن فقر، گرسنگی و بی‌عدالتی، در روزهای اخیر شمار پناهجویانی که از موصل گریخته‌اند سه برابر شده است.

«آکسفام» می‌گوید از هفته گذشته دست‌کم سه هزار و ۳۶۲ خانواده از موصل گریخته‌اند، بسیاری از اردوگاه‌های پناهندگی پُر شده‌اند و در این اردوگاه‌ها کمبود سرپناه، وسایل حرارتی و آب آشامیدنی وجود دارد.

Share