Share

ترامپ با هواپیمای شخصی از نیویورک به واشنگتن رفت. در نخستین حضور او در کاخ سفید، اوباما وعده حمایت از جانشین خود را داد. ترامپ ملاقات با اوباما را افتخاری برای خود خواند.

Obama Trump

باراک اوباما عصر پنجشنبه ۱۰ نوامبر به استقبال ترامپ در کاخ سفید رفت و حمایت از جانشین خود را اعلام کرد. اوباما گفت دولتش همه امکانات را به کار می‌گیرد تا به رئیس جمهور جدید برای تحویل آرام قدرت سیاسی کمک کند: «موفقیت دولت جدید موفقیت آمریکاست.»

اوباما گفت‌وگوهای این دیدار ۹۰دقیقه‌ای را که پشت درهای بسته صورت گرفت، عالی توصیف کرد. ترامپ نیز از همکاری با اوباما و پیشنهادهای مشورتی او ابراز خوشحالی کرد. ترامپ که برای نخستین مرتبه با اوباما ملاقات می‌کرد، دیدار با او را افتخاری برای خودش خواند.

اوباما در نطق روز چهارشنبه ۹ نوامبر گفته بود به تاسی از جرج بوش، هر کاری برای انتقال بدون فرسایش قدرت به ترامپ انجام می‌دهد. او اشاره کرد که بوش پس از هشت سال ریاست جمهوری، در زمان به قدرت رسیدن او همین شیوه را به کار برد. اوباما خواستار آن شد که آمریکا پس از مبارزات انتخاباتی سنگین و تلخ، دوباره متحد باشد. او تاکید کرد: «باید ثابت کنیم که مقدم بر این که جمهوریخواه یا دمکرات هستیم، در وهله اول آمریکایی هستیم.»

ترامپ با هواپیمای شخصی خودش از نیویورک به واشنگتن آمده بود. روزنامه‌نگاران نه در خلال پرواز و نه در حین حرکت ترامپ به سوی کاخ سفید اجازه صحبت با او را نیافتند. هنگامی که ترامپ و اوباما با یکدیگر گفت‌وگو می‌کردند، همسران آن دو نیز سرگرم دیدار با هم بودند.

میانه شکراب اوباما و ترامپ

مناسبات ترامپ و اوباما حسنه نبوده و یکی از دلایل، سخنان ترامپ علیه اوباماست. ترامپ از رهبران جریانی بود که اوباما را به تقلب در مدارک هویتی‌اش و عدم تولد در خاک آمریکا متهم می‌کرد. او بر همین اساس می‌گفت که اوباما شایسته تصاحب پست ریاست جمهوری و فرماندهی کل قوا در آمریکا نیست.

اوباما نیز در طول کارزار انتخاباتی ترامپ، مواضع او را نقد می‌کرد و گفته بود بسیار ناراحت خواهد شد اگر ترامپ انتخاب شود.

مواضع سیاسی این دو نیز مغایر یکدیگر بوده است. ترامپ وعده کرده که بسیاری از تصمیمات و تدابیر اوباما را فسخ می‌کند؛ از جمله اصلاحات نظام درمانی و توافق اتمی با ایران را.

ترامپ در جوار ملاقات با اوباما، تماسی تلفنی نیز با ترزا می‌، نخست وزیر بریتانیا داشت. دفتر ترزا می اعلام کرده که ترامپ در این مکالمه از روابط حسنه واشنگتن با لندن تقدیر کرده و ترزا می را برای سفر به امریکا دعوت کرده است.

نخست وزیر بریتانیا پیش تر گفته که خواستار تقویت مناسبات تجاری لندن و واشنگتن است. این تاکید مبتنی است بر توافق تجارت آزاد بریتانیا با آمریکا پس از برگزیت و ترک اتحادیه اروپا. اوباما در ملاقاتی که در بهار با ترزا می داشت، گفته بود که بریتانیا برای این توافق باید در نوبت بماند؛ چیزی که خشم لندن را برانگیخت.

دونالد ترامپ در مقام چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا‌، روز ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ سوگند یاد خواهد کرد. ظرف دو ماه آینده لازم است طبق قوانین آمریکا، فرآیند انتقال قدرت سیاسی به مقام جدید، با کمک کارکنان کاخ سفید انجام گیرد.

Share