Share

بعدازظهر امروز، سی ژانویه، ده‌ها نفر از ایرانیان مقیم هلند در واکنش به اعدام زهرا بهرامی، شهروند ایرانی-هلندی، در برابر سفارت جمهوری اسلامی در لاهه تظاهرات کردند. تظاهرکنندگان، پلاکارد بزرگی از عکس‌ برخی اعدام‌شدگان اخیر در ایران را به همراه داشتند و شعارهایی به فارسی و هلندی سر می‌دادند. ترجمه برخی از این شعارها چنین بود: «سفارت باید بسته شود»، «قاتل برو گمشو» و «حکومت ایران قاتل است». 

 

این گردهمایی اعتراضی علیرغم برگزاری آرام آن، با حضور پر رنگ پلیس لاهه همراه بود. حدود سی دقیقه پس از آغاز این تظاهرات که بدون هماهنگی قبلی با پلیس صورت گرفت، پلیس از تظاهرکنندگان خواست که پیاده‌روی جلوی سفارت را ترک کرده و در میدان انتهای خیابان به تظاهرات خود ادامه دهند. معترضان در آن منطقه نیز دقایقی به شعار دادن پرداختند و سپس با آرامش منطقه را ترک کردند.
 

یکی از افسران پلیس به «زمانه» گفت: «با توجه به اینکه این گردهمایی بدون مجوز برگزار شده، برای امنیت ساختمان سفارت و همچنین آسایش ساکنان منطقه، از تظاهرکنندگان درخواست شده در فاصله پنجاه متری به شعار دادن بپردازند.»
 

سفارت جمهوری اسلامی در هلند در یک منطقه مسکونی در حومه لاهه واقع شده است.
 

اعدام زهرا بهرامی در ۲۹ ژانویه واکنش شدید مقام‌های هلندی را در بر داشت. اوری روزنتال، وزیر خارجه هلند، اعدام این شهروند ایرانی-هلندی را «وحشیانه» خواند.

 

به‌دار آویختن زهرا بهرامی، همچنین واکنش گسترده رسانه‌های هلندی را به همراه داشته است. در بیست و چهار ساعت گذشته، خبر اعدام بهرامی، واکنش وزارت خارجه هلند و همچنین خبر به تعلیق درآمدن روابط هلند و ایران در صفحه نخست تارنماهای خبری هلند بازتاب داشته است.
 

گفته می‌شود گروهی دیگر از ایرانیان هلندی درصدد هستند که سه شنبه، یکم فوریه در برابر پارلمان هلند در لاهه تظاهرات کنند.

 

هلند میزبان بیش از سی هزار ایرانی است که بیشتر آنها در دهه‌های ۱۹۸۰ و  ۱۹۹۰ در پی محدودیت‌های سیاسی – اجتماعی به این کشور پناهنده شده‌اند.

__________

عکس‌ها از پژمان اکبرزاده: pejman@radiozamaneh.com

 

Share