Share

همزمان با عملیات خشم فرات برای آزادسازی رقه، و پیشروی همه جانبه‌ نیروهای عراقی و کرد به سمت موصل، اوباما از کنگره‌ آمریکا درخواست ۱۱,۶ میلیارد دلار اضافی برای جنگ کرده است.

wooden-tank

ارتش عراق تانک‌ها و نفربرهای چوبی‌ای را کشف کرده که داعش برای فریب نیروهای هوایی ائتلاف از آنها استفاده می‌کرده است

گزارش‌ها اما چندان حاکی از نیاز به دلارهای اضافه نیست. عملیات آزادسازی موصل به خوبی پیش می‌رود، و  نیروهای عراقی و کرد به سرعت در حال پیشروی‌اند. روز شنبه، ارتش عراق با صدور اطلاعیه‌ای خبر داد که از آغاز عملیات، ۱۴۰ روستا، منطقه و شهر در  استان نینوا  آزاد شده است.

بنا به آخرین اخبار، روز گذشته نیز، نبردی سنگین درمنطقه‌ تلکیف میان نیروهای پیشمرگه و ارتش با جنگجویان داعش درگرفت. همزمان، اگرچه واحدهای ضدتروریسم عراق در تلاش برای تصرف الکبیر در شرق موصل با مقاومت سرسختانه‌ نیروهای داعش مواجه شدند، اما توانستند محله‌ القادیسیه را آزاد کنند؛ محله‌ای که داعش مدعی انجام یک عملیات انتحاری موفق علیه ارتش عراق شده است.

کمی آن طرفتر از القادیسه، واحد ۹ ارتش عراق تحت حمایت هوایی ائتلاف در تلاش برای پیش‌روی بیشتر در شرق موصل است. از جنوب شهر، که آزادسازی به خوبی بخش شرقی پیش نمی‌رود، خبر می‌رسد نیروی عراقی حملات خود را برای تصرف محله السلام  آغاز کرده‌اند.

از سوی دیگر، درحالی که نیروهای عراقی خود را برای آزادسازی فرودگاه بین‌المللی موصل آماده می‌کنند، گزارش شده که داعش این فرودگاه را درست به شیوه‌ پایگاه القیاره ویران کرده است. در آخرین خبر، نیروهای پلیس فدرال عراق در یازده کیلومتری این فرودگاه هستند.

کشتار غیرنظامیان، درست مثل ویرانی پایگاه‌ها و مراکز، به دستور خلیفه در موصل ادامه دارد. کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد گروه داعش حدود ۶۰ غیرنظامی را در شهر موصل عراق کشته است.

راوینا شمدسانی، سخنگوی سازمان ملل در امور حقوق بشر، ضمن تشریح اعدام‌های داعش خبر داده است که جنگجویان داعش در حال ذخیره آمونیاک و گوگرد در موصل، احتمالاً برای استفاده در حملات سلاح‌های شیمیایی‌اند.

شهروندان موصل  اما صرفاً نگران برخوردهای داعش نیستند و ازشرایط آینده‌ شهر پس از آزادسازی نیز بیم دارند.

هرچه قدر نیروهای ائتلاف بیشتر پیشروی می‌کنند، شهروندان غیرنظامی بیشتری، ناامیدانه، از موصل به سمت کمپ‌های تجهیرنشده می‌گریزند؛ آوارگانی که البته با خود خبر و اطلاعات نیز می‌آورند؛ به گزارش همین آوارگان داخلی، در الزهرای موصل تقریباً تمام جنگجویان داعش خارجی بوده‌اند: روس، چچنی، چینی، آلمانی و البته یک آمریکایی.

رسانه‌های دولت اسلامی نیز که روز آرامی را سپری کردند، از مرگ یک مجاهد تاجیکستانی نزدیک موصل خبر دادند.

عجیب‌ترین خبر را اما واحد ۱۶ ارتش عراق مخابره کرده است. این واحد پس از تصرف کارخانه‌ای را در نزدیک موصل، تانک‌ها و نفربرهای چوبی‌ای را کشف کرده که داعش برای فریب نیروهای هوایی ائتلاف از آنها استفاده می‌کرده است.

هرچند داعش با تانک‌های چوبی، مجاهدان چچنی و چینی، و با ذخیره گوگرد و آمونیاک، همچنان در برابر نیروهای عراقی و کرد مقاومت کند، برت برت مک گورک نماینده‌ ویژه‌‌ اوباما در مبارزه با داعش، خوشبین است و عقب نشستن ماه به ماه خلافت اسلامی را به همراه نقشه‌ زیر توئیت کرده است. مناطق سبز پررنگ—۵۶ درصد در عراق و ۲۷ درصد در سوریه— در ۳۰ روز گذشته آزاد شده‌اند.

خلافت اما گویا صرفاً مشروط و مقید به مرزهای جغرافیایی نیست؛ همزمان با توئیت تماینده ویژه اوباما، و البته فرسنگها دورتر از او، ۱۰ مظنون به عضویت در گروه داعش حین طراحی عملیاتی تروریستی در مسکو و سن پترزبورگ دستگیر شدند.

 daesh-last-map

بیشتر بخوانید

آزادسازی موصل؛ آری اما پس از آن؟

اصل بقای «داعش و انرژی»

Share