Share

طالبان در افغانستان به پایگاه نظامی ایالات متحده در بگرام در نزدیکی کابل حمله کرد.

نیروهای امنیتی افغانستان راه‌های منتهی به بگرام را مسدود کردند - عکس: AFP

نیروهای امنیتی افغانستان راه‌های منتهی به بگرام را مسدود کردند – عکس: AFP

به گزارش شبکه خبری «الجزیره»، یک بمب بامداد شنبه ۱۲ نوامبر در فرودگاه نظامی بگرام منفجر شد و به کشته‌شدن چهار تن انجامید.

فرودگاه نظامی بگرام بزرگترین پایگاه نظامیان آمریکا در افغانستان است و در نزدیکی کابل قرار دارد. طالبان پس از انفجار بمب مسئولیت آن را برعهده گرفت.

«سازمان پیمان آتلانتیک شمالی» (ناتو) در بیانیه‌ای اعلام کرد که بر اثر انفجار یک بمب داخل فرودگاه بگرام چهار تن کشته و ۱۴ تن دیگر مجروح شده‌اند. این بیانیه به ملیت قربانیان این حادثه اشاره‌ای نکرد.

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد که نیروهای امنیتی افغان راه‌های منتهی به بگرام را پس از حمله طالبان مسدود کرده‌اند.

انفجار بامداد شنبه دو سال پس از پایان رسمی عملیات نظامی ناتو در افغانستان صورت می‌پذیرد.

تشدید حملات طالبان افغانستان علیه اهداف خارجی

بر اساس گزارش الجزیره، بگرام منطقه‌ای به‌شدت محافظت‌شده است و تنها افرادی قادر به ورود به آن هستند که از نوعی جواز دسترسی انحصاری برخوردار باشند. ورود هر فرد دیگری به این پایگاه همراه با اسکورت نظامی صورت می‌گیرد.

اکنون ۱۰ هزار سرباز آمریکایی در افغانستان حضور دارند که بیشترین تعداد آنها در پایگاه بگرام مستقر شده‌اند. این پایگاه نظامی تا کنون بارها از سوی طالبان مورد حمله واقع شده‌است.

دسامبر سال گذشته نیز یک بمب‌گذار انتحاری سوار بر موتورسیکلت در نزدیکی این پایگاه شش سرباز آمریکایی را کشت. این حمله یکی از خونین‌ترین حملات سال ۲۰۱۵ به نیروهای خارجی در افغانستان بود.

طالبان حملات خود را علیه اهداف خارجی شدت داده‌است. پنج‌شنبه‌شب ۱۰ نوامبر نیز یک بمب‌گذار انتحاری با کامیون بمب‌گذاری‌شده خود به کنسول‌گری آلمان در شمال شهر مزار شریف حمله کرد. این حمله چهار کشته و ۱۲۸ زخمی برجای گذاشت.

از زمانی که امنیت افغانستان به دست نیروهای این کشور سپرده شده است حملات طالبان و گروه «دولت اسلامی» (داعش) نیز بیشتر شده است.


بیشتر بخوانید

چندین کشته و زخمی در حمله به کنسولگری آلمان در مزار شریف

طالبان خان‌آباد قندوز را تصرف کرد

Share