Share

منابع خبری در ایران می‌گویند تعدادی از زائران ایرانی اربعین به‌دلیل ویزای جعلی از عراق دپورت شدند و در مرز این کشور با ایران سرگردان هستند.

Arbaeen

دومیلیون زائر ایرانی در اربعین به عراق می‌روند

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) شنبه ۲۲ آبان در گزارشی اختصاصی اعلام کرد که ۲۳ زائر ایرانی به دلیل جعلی‌بودن ویزایشان دپورت شده‌اند. این زائران همگی از استان زنجان و از طریق قانونی ویزای ورود به عراق را دریافت کرده‌بودند و پس از عبور بدون مشکل از مرز ایران به دلیل جعلی‌بودن ویزا دپورت شدند. این افراد اکنون در مرز ایران و عراق سرگردان هستند.

یک مقام آگاه به ایسنا گفت که این ویزاهای جعلی از «مبادی رسمی» صادر می‌شوند و نمی‌توان از شکل ظاهری آنها را تشخیص داد. به گزارش ایسنا، جعل ویزا در نمایندگی‌های رسمی دولت عراق صورت می‌گیرد.

تقاضای ویزا از سفارت عراق یا سامانه سماح، متعلق به سازمان حج و زیارت ممکن است. سازمان حج و زیارت دفترهایی را که به صدور این ویزا می‌پردازند، دفاتر غیرمجاز اعلام کرده‌است.

این دومین باری است که تعدادی از زائران ایرانی به دلیل ویزای جعلی دپورت می‌شوند. هفته گذشته نیز ۷ زائر دیگر به این سرنوشت دچار شدند. بر اساس گزارش ایسنا، زائران بازگردانده‌شده از عراق همگی از طریق سامانه سماح اقدام به درخواست ویزا کرده‌بودند.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که وزارت اطلاعات ایران از کشف تعدادی شبکه جعل ویزای عراق در هفته‌های اخیر خبر داده‌بود.

در همین راستا، به گزارش خبرگزاری «میزان» حمید محمدی، معاون سازمان حج و زیارت از صدور ویزای زیارتی عراق طی ۷۲ ساعت خبر داد. محمدی گفت که میزان ثبت‌نام برای ویزا نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد افزایش داشته‌است.

دو میلیون ایرانی در راه عراق

سردار قاسم رضایی، فرمانده مرزبانی ناجا در گفت‌و‌گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) شنبه ۲۲ آبان اعلام کرد که تمهیدات لازم برای سفر دو میلیون زائر ایرانی به کشور عراق در ایام اربعین در حال انجام است.

او گفت که ایران امنیت زائران دیگر کشورها را نیز تأمین و به آنها تسهیلات ارائه می‌کند.

بر اساس این گفت‌و‌گو، ۵۰ هزار تن از طریق مرزهای زمینی چزابه، شلمچه و مهران به عراق وارد می‌شوند. فرمانده مرزبانی ناجا همچنین گفت که خطری از سوی داعش مرزهای ایران و زائران اربعین را تهدید نمی‌کند.


بیشتر بخوانید

اتوبوس زائران ایرانی در عراق منفجر شد

Share