Share

پاریسی‌ها در مراسم گرامیداشت قربانیان حمله‌های تروریستی سال گذشته به سالن «باتاکلان» رفتند.

استینگ کنسرت بازگشایی باتاکلان را برگزار کرد - عکس: AFP

استینگ کنسرت بازگشایی باتاکلان را برگزار کرد – عکس: AFP

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، سالن باتاکلان در آخرین ساعت‌های شنبه‌شب، ۱۲ نوامبر/۲۲ آبان بازگشایی شد تا میزبان مراسمی به مناسبت سالروز حملات تروریستی ۱۳ نوامبر ۲۰۱۵ باشد. استینگ، خواننده معروف راک و بلوز بریتانیایی در شب بازگشایی به اجرای کنسرت پرداخت.

یک‌سال پیش در شامگاه جمعه ۱۳ نوامبر/ ۲۲ آبان، شش حمله مسلحانه تقریباً به طور همزمان در شش نقطه شهر پاریس رخ داد. در پی این حملات که به ۱۱ سپتامبر فرانسه معروف شد، ۱۳۰ تن کشته و صدها تن دیگر مجروح شدند. گروه «دولت اسلامی» (داعش) مسئولیت این حمله‌ها را برعهده گرفت.

خونبارترین این حملات یک کنسرت گروه متال آمریکایی در سالن «باتاکلان» را هدف گرفت. مهاجمان داعش بیش از ۹۰ تن از حاضران در این کنسرت را به قتل رساندند. باتاکلان از آن پس بسته ماند.

استینگ پیش از اجرای موسیقی رو صحنه باتاکلان گفت: «امشب دو وظیفه داریم: نخست به یادآوردن آنانی که جانشان را در حملات از دست دادند، و سپس تجلیل زندگی و موسیقی در این مکان تاریخی»

ژولیت مئادل، وزیر مشاور فرانسه در امور کمک به قربانیان گفت که لحن مراسم سالروز حملات پاریس نشانه‌ای خواهد بود از هوشیاری و متانت فرانسه.

روزنامه بریتانیایی «گاردین» نیز گزارش داد که دولت فرانسه تلاش خواهد کرد تا این مراسم تبلیغات سیاسی حزب حاکم برای انتخابات پیش‌رو در چند ماه آینده به نظر نرسد.

فرانسه در طی سال گذشته چندین‌بار مورد حمله داعش قرار گرفت. دولت اولاند چندین ماه وضعیت اضطراری برقرار کرد و حملات نظامی خود علیه این گروه در عراق و سوریه را شدت بخشید.


بیشتر بخوانید

آلبوم عکس: حملات تروریستی در پاریس

ترور در پاریس: دستِ‌کم ۱۲۸ کشته و ۲۰۰ تن زخمی

Share