Share

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اقدام دولت هلند را در پی اعدام زهرا بهرامی، شهروند ایرانی ـ هلندی، دخالت در امور داخلی ایران دانست.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، رامین مهمان‌پرست در نشست مطبوعاتی خود در پاسخ به سئوالی در مورد اقدام دولت هلند مبنی بر تعلیق روابط دیپلماتیک خود با ایران گفت: «این خبر به این شکل که اعلام شده صحت ندارد.»

مهمان‌پرست تأیید کرد که پس از اعدام زهرا بهرامی در ایران، برخی از کشورهای غربی به ویژه مقامات دولت هلند نسبت به این اقدام واکنش نشان داده‌اند.
 

وی در همین حال افزود: «با اشرافی که مقامات دو کشور به تابعیت این فرد داشته‌اند این اقدام دخالت کردن در امور داخلی کشور ما است.»
 

مهمان‌پرست گفت: «بارها تأکید کرده‌ایم تبعه ایرانی ـ هلندی نداریم. ممکن است شما تلاش کنید واژه جعلی ایجاد کنید اما ما بر اساس قانون اساسی‌مان تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی‌شناسیم.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با بیان این‌که «دستگاه قضایی از استقلال کاملی برخوردار است»، گفت: «این دخالت به هیچ وجه قابل پذیرش نیست. این فرد با گذرنامه ایرانی وارد کشور شده است و ما تابعیت دوگانه را به هیچ وجه قبول نداریم.»

وی همچنین افزود مراحل قضایی مربوط به دادگاه زهرا بهرامی به صورت «کاملأ روشن» انجام شده است و بهرامی«اعترافات صریح نیز داشته است و وکلای وی نیز دفاع کامل را از او انجام داده‌اند.»
 

مهمان‌پرست گفت پیش از این چند تن از سفیران کشورهای اروپایی برای بررسی برخی پرونده‌های قضائی به مقامات ایرانی مراجعه کرده‌اند که به آن‌ها گفته شده «اگر برای اطلاع پیدا کردن از جزئیات بیشتر پرونده به منظور روشنگری و رفع ابهامات بخواهد ملاقاتی صورت گیرد ما کمک خواهیم کرد اما اگر قصد دخالت و اظهارنظر در پرونده‌های اتباع ایرانی وجود داشته باشد به هیچ وجه این حق را به آن‌ها نخواهیم داد.»

زهرا بهرامی که در اعتراضات روز عاشورای سال گذشته بازداشت شده بود، صبح روز شنبه نهم بهمن‌‌ماه جاری به اتهام «فروش و نگه‌داری مواد مخدر» در تهران اعدام شد.
 

دادستانی تهران اعلام کرد، بهرامی «عضو یک باند بین‌المللی ترانزیت مواد مخدر» بود که با «همکاری رابط هلندی خود از این کشور، کوکائین به ایران قاچاق می‌کرده است.»
 

اوری روزنتال، وزیر خارجه هلند، اعدام زهرا بهرامی توسط حکومت ایران را عملی «وحشیانه» و «شوکه‌کننده» خواند.

وزیر خارجه هلند، شنبه گذشته با فراخواندن کاظم غریب‌آبادی، سفیر ایران در هلند خواهان توضیح ایران درباره اعدام بهرامی شده بود.

اعدام زهرا بهرامی به جرم قاچاق مواد مخدر در حالی صورت گرفت که بنفشه نایب‌پور، فرزند وی در گفت‌وگویی با کمپین بین‌المللی حقوق بشر این اتهام را رد کرده و گفته بود از مادرش اعترافاتی تحت شرایط دشوار گرفته شده است که واقعیت ندارد.

بنفشه نایب‌پور و ژینوس شریف، وکیل زهرا بهرامی، پس از اعدام اعلام کردند که به هیچ عنوان در جریان این اقدام قرار نگرفته بودند.

در پی اعدام زهرا بهرامی، فیلیپ کرولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همچنین باربارا لوخبیلر، رئیس امور ایران در پارلمان اروپا و هایدی هوتلا، رئیس کمیسیون فرعی حقوق بشر اروپا ضمن ابراز تأسف از افزایش کم‌سابقه اعدام‌ها در ایران، این اقدام جمهوری اسلامی ایران را محکوم کردند.

رامین مهمان‌پرست در نشست امروز خود در مورد افزایش اعدام‌ها در ایران گفت: «بیش از ۸۰ درصد اعدام‌هایی که صورت می‌گیرد در رابطه با قاچاق مواد مخدر انجام می‌شود. موضوعی که فقط مخاطب آن کشور ما نیست و همه کشورها از این موضوع مشکلاتی را متحمل می‌شوند.»
 

وی افزود: «اگر قرار باشد ایران با پدیده مواد مخدر مبارزه نکند مستقیما آسیب آن به کشورهای غربی و اروپایی و سایر کشورها خواهد رسید.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین با انتقاد از عملکرد کشورهای غربی در نقاط مختلف جهان از جمله فلسطین و افغانستان، گفت: «معنای دفاع از حقوق بشر و ادعاها و ژست انسان‌دوستانه آن‌ها دیگر برای ملت‌ها قابل قبول نیست.»

بنا به گزارش‌های سازمان‌های مدافع حقوق بشری بین‌المللی، ایران با جمعیت ٧٠ میلیون از نظر تعداد اعدام‌ها پس از کشور چین با جمعیت یک میلیارد و ٣٠٠ میلیون نفر قرار دارد اما با مبنا قرار دادن جمعیت در رتبه «نخست» قرار می‌گیرد.

بر اساس آمار رسمی دولت ایران طی دی‌ماه سال جاری ۷۹ نفر در زندان‌های این کشور و یا در ملاء عام اعدام شده‌اند.
 

 

Share