Share

در آخرین دیدار موسوی و کروبی، این دو مخالف دولت ایران نسبت به افزایش تعداد اعدام‌ها در این کشور اعتراض کرده و درباره وضعیت جهان عرب به گفت‌وگو نشستند.

به گزارش وب‌سایت تغییر، روز گذشته ۱۱ بهمن‌ماه، مهدی کروبی و میرحسین موسوی، دو تن از رهبران مخالفان دولت ایران در خانه کروبی دیدار کردند.

 

بر اساس این گزارش در این دیدار آیت‌الله بیات زنجانی، یکی از مراجع دینی شیعه نیز حضور داشت.

به نوشته تغییر، این دیدار به صورت اتفاقی، زمانی که نیروهای امنیتی در مقابل منزل مهدی کروبی حضور نداشتند، صورت گرفت.

موسوی و کروبی نسبت به افزایش تعداد اعدام‌ها در ایران و «اجرای سریع احکام اعدام، بدون طی کامل مراحل دادرسی و قانونی در کشور» اعتراض کردند و آن‌ را ناشی از «بی‌تدبیری حاکمان و ایجاد رعب و وحشت در جامعه» دانستند.

بر اساس آمار رسمی دولت ایران، طی دی‌ماه سال جاری ۷۹ نفر در زندان‌های این کشور و یا در ملاء عام اعدام شده‌اند. روند رو به افزایش اعدام‌ها در بهمن‌ماه جاری نیز ادامه داشته است.

کروبی و موسوی در این‌باره گفتند: «فارغ از چند و چون اتهامات افراد و درستی یا نادرستی این اتهامات، حق قانونی و شرعی هر انسانی است که با طی کامل مراحل دادرسی و قانونی بتواند از حقوق خود بهره‌مند شود.»

آن‌ها تأکید کردند که نزدیک به ۳۰۰ اعدام در طول یک سال گذشته، «نتیجه‌ای جز انزوای بیشتر ایران در مجامع بین‌المللی» به‌همراه ندارد.

این دو مخالف دولت کنونی ایران افزودند: «آیا اعدام بدون طی شدن مراحل دادرسی و بدون اطلاع خانواده متهم اقدامی انسانی و اسلامی است؟ خودداری از تحویل جسد به خانواده و بستگان دیگر چه صیغه‌ای است که به تازگی آن را باب کرده‌اند!»

آن‌ها، «به‌عنوان شهروندان این کشور» خواستار توقف این شیوه شدند و اظهار امیدواری کردند که دستگاه قضایی ایران بتواند «به‌طور مستقل و با رعایت حفظ اصل بی‌طرفی و برخوردار کردن متهمین از حقوق قانونی و شرعی خود و با عنایت به رأفت و رحمت اسلامی» تدبیری در این‌باره اتخاذ کند.
 

میرحسین موسوی و مهدی کروبی در این دیدار تحولات اخیر در کشورهای عربی را نیز مورد بررسی قرار دادند و آن را ناشی «بالندگی سیاسی و رشد مردم‌سالاری» در میان مردم این کشورها دانستند.
 

این دو نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران با اشاره به وقایع مصر گفتند: «حسنی مبارک به جای تمکین بر خواست و اراده ملت خود سال‌هاست تلاش می‌کند تا با برگزاری انتخابات‌های مهندسی‌شده و تشکیل مجالس فرمایشی و استفاده از نیروهای اراذل و اوباش مردم را سرکوب کند اما ره به جایی نخواهد برد.»

آن‌ها ضمن قدردانی از اقدام ارتش مصر در اعلام بی‌طرفی و مشروع دانستن خواسته‌های مردم این کشور اظهار امیدواری کردند که «صدای انقلاب آزادی‌خواهانه مردم مصر و تونس و یمن به گوش مستبدین و دیکتاتورهای منطقه و جهان برسد.»

موسوی و کروبی با مقایسه وقایع پس از انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران و حوادث مصر گفتند: «امروز در مصر با وجود تنش‌ها و درگیری‌ها اجازه راه‌پیمایی به معترضین داده می‌شود تا مشخص شود کفه اقبال اجتماعی کدامین جریان سنگین‌تر است لذا ما معتقدیم اگر در ایران نیز به معترضین پس از انتخابات اجازه راه‌پیمایی داده شود مشخص خواهد شد کدام جریان از پایگاه اجتماعی و مردمی برخوردار است.»
 

کروبی و موسوی چندین بار از وزارت کشور تقاضای برگزاری راه‌پیمایی قانونی را کرده‌اند اما مقامات دولت ایران این تقاضاها را رد کرده‌اند.

امروز در مصر صدها هزار نفر اجازه یافتند تا بدون دخالت ارتش علیه حسنی مبارک، رئیس جمهور این کشور تظاهرات کنند. در این تظاهرات آرام که بزرگ‌ترین اجتماع مخالفان دولت در این کشور به‌شمار می‌رود، مردم خواهان برکناری مبارک شدند.
 

پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در ایران، در روز ۲۵ خرداد ۱۳۸۸ نیز صدها هزار نفر از معترضان به نتایج این انتخابات توانستند به شکل مسالمت‌آمیز در تهران دست به راه‌پیمایی بزنند اما به گفته مخالفان دولت در پایان این راه‌پیمایی، با حمله نیروهای امنیتی، چندین نفر از راه‌پیمایان کشته شدند. مقامات جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند که افراد کشته‌شده قصد حمله به پایگاه‌های نیروهای نظامی دولتی را داشتند.

کروبی و موسوی در پایان دیدار خود وضعیت اقتصادی ایران را پس از تحریم‌های جهانی، «تأسف‌بار» خوانده و گفتند: «ما دلیل تحمیل چنین شرایطی بر مردم و کشور را تنها در بی‌کفایتی دولتمردان و اتخاذ سیاست ماجراجویی و جنجال‌آفرینی در عرصه بین‌المللی توسط آنان می‌دانیم.»
 

 

Share