Share

دادگاه رسیدگی به اتهام بی‌حجابی نسرین ستوده در یک فیلم ویدئویی، به دلیل اعتراض این وکیل زندانی به ابلاغ نشدن زمان دادگاه به وی تشکیل نشد.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده در گفت‌وگو با زمانه، ضمن بیان این خبر گفت: «این دادگاه به دلیل اتهامی تشکیل شده که اخیرأ به خانم ستوده وارد شده بود و موضوع آن نداشتن حجاب قانونی در یک فیلم ویدئویی بوده که در آن ایشان برای شرکت‌کنندگان مراسم جایزه حقوق بشر ایتالیا صحبت کرده بودند.»

رضا خندان افزود: « وکلای خانم ستوده در این پرونده به صلاحیت دادگاه اعتراض کرده بودند چون معمولأ چنین اتهامی در دادگاه‌های عمومی بررسی می‌شود نه دادگاه امنیتی. اما دادگاه تجدید نظر صلاحیت شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب را تأیید کرد. اما زمان تشکیل شدن این دادگاه به خانم ستوده که در زندان است ابلاغ نشده بود.»

رضا خندان که همسرش را در حد دو سه دقیقه در راهروی دادگاه دیده است، می‌گوید: «نسرین امروز صبح خبردار شد که باید به دادگاه بیاید و از خودش در برابر این اتهام دفاع کند. در حالی که طبق قانون باید حداقل پنج روز پیش تاریخ دادگاهش به او ابلاغ می‌شد. بنابراین در دادگاه به این موضوع اعتراض کرد که در نتیجه زمان بعدی برای رسیدگی به اتهام‌اش ۲۷ بهمن تعیین شد.»

وی در پاسخ به این سئوال که آیا تعویق در دادگاه به زیان نسرین ستوده نخواهد بود، می‌گوید: «این همه رنجی که او تحمل می‌کند به خاطر اعتراض به ناعادلانه بودن روند دادرسی‌ها یا رفتارهای غیرقانونی است. بنابراین حتا اگر طولانی شدن روند دادرسی به نفع‌اش نباشد، ترجیح می‌دهد آن‌چه را که درست است انجام دهد نه آن‌چه را که به نفع‌اش است. ضمن این‌که ایشان امروز واقعأ آمادگی دفاع از خود را هم نداشت.»

رضا خندان در توضیح این مسأله می‌افزاید: «نسرین ستوده حتا از داشتن یک مداد و یک تکه کاغذ که بتواند رئوس مطالب دفاعیه‌اش را در آن یادداشت کند محروم است. و این، حتا تبعیض در وضعیت مشابه زندانیان سیاسی است.»

نسرین ستوده از امروز وارد ششمین ماه زندانی بودن‌اش می‌شود. وی پس از دادگاه دوم‌اش از انفرادی خارج شد. همسرش در این باره توضیح می‌دهد: «ایشان اگرچه ظاهرأ از انفرادی خارج شده‌اند اما به همراه یک زندانی غیرسیاسی در یک سلول در بند ۲۰۹ نگه‌داری می‌شوند و از داشتن حقوق زندانیانی که در بندهای عمومی هستند محروم‌اند.»

نسرین ستوده که از شهریورماه سال جاری تاکنون در زندان به‌سر می‌برد، طبق دادگاه دیگری که آن نیز در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباسی برگزار شده بود، به ۱۱ سال حبس تعزیری و ۲۰ سال محرومیت از شغل وکالت و خروج از کشور محکوم شده بود.

رضا خندان دراین باره می‌گوید: «وکلای خانم ستوده به رأی صادر شده اعتراض کرده‌اند. البته شعبه رسیدگی کننده به تجدیدنظرخواهی برای آن رأی، به‌تازگی مشخص شده و احتمالأ روند رسیدگی چند ماهی طول خواهد کشید.»

نسرین ستوده که عمدتاً وکالت پرونده‌های حقوق بشری را در ایران بر عهده داشت، ۱۳ شهریورماه امسال پس از مراجعه به دادگاه بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در زندان اوین زندانی است.
 

وی از سوم مهرماه سال جاری در اعتصاب غذا بود که پس از ۲۸ روز اعتصاب غذایش را برای مدتی شکست اما بار دیگر در اعتراض به شرایط زندان به مدت ۹ روز دست به اعتصاب غذای خشک زد.
 

نسرین ستوده فارغ‌التحصیل حقوق بین‌الملل است. مدارک لیسانس و فوق لیسانس‌اش را از دانشگاه شهید بهشتی دریافت کرده است و در سال ۱۳۸۲، کار خود را به طور رسمی به‌عنوان وکیل دادگستری آغاز کرد.

وی برنده جایزه حقوق بشر سازمان حقوق بشر بین‌الملل در سال ۲۰۰۸ است و در روزنامه‌هایی چون توس و نشاط مطالب حقوقی می‌نوشت.
 

 

Share