Share

رئیس‌جمهوری ایران به‌طور رسمی سه میدان مشترک نفتی را همزمان افتتاح کرد.

روحانی سه میدان مشترک نفتی جدید را همزمان افتتاح کرد

روحانی سه میدان مشترک نفتی جدید را همزمان افتتاح کرد

به گزارش «شبکه اطلاع‌رسانی نفت و انرژی» (شانا)، حسن روحانی، یکشنبه ۲۳ آبان با حضور در میدان‌ نفتی یادآوران فاز نخست بهره‌برداری از آن را به‌طور رسمی افتتاح کرد. رئیس‌جمهوری ایران همزمان از طریق ویدئو کنفرانس دو میدان آزادگان شمالی و طرح توسعه یاران شمالی را نیز همزمان افتتاح کرد.

بر اساس این گزارش، برداشت نفت از میدان یادآوران به یکصد و ۱۵ هزار بشکه، ظرفیت برداشت از آزادگان شمالی به ۸۵ هزار بشکه، و میزان برداشت از میدان یاران شمالی نیز به ۳۰ هزار بشکه در روز می‌رسد. در مجموع، ایران برداشت روزانه خود را با افتتاح این میدان‌ها بیش از ۲۲۰ هزار بشکه در روز افزایش داد.

توسعه این میدان‌های نفتی در قالب قراردادهای بیع متقابل و با سرمایه‌گذاری شرکت‌های چینی و ایرانی صورت گرفته است.

مشکلات اجلاس آتی اوپک به دلیل افزایش تولیدها

با این حال، قیمت جهانی نفت همچنان رو به کاهش است. خبرگزاری «رویترز» جمعه ۲۱ آبان/۱۱ نوامبر گزارش داد که قیمت هر بشکه نفت بیش از دو درصد کاهش یافته‌است.

ایران در حالی تولید نفت خود را افزایش می‌دهد که کشورهای عضو اوپک قرار است در اجلاس خود در پایان ماه نوامبر بر سر کاهش تولید جهت افزایش قیمت نفت به توافق برسند.

توافق کشورهای اوپک اکنون در ابهام قرار دارد. پیش از این گزارش‌هایی از افزایش تولید عراق، نیجریه و لیبی نیز منتشر شده‌است. عربستان سعودی نیز که کماکان تولید روزانه خود را در سطح بیش از ده میلیون بشکه حفظ کرده، به ایران هشدار داده که در صورت امتناع این کشور از کاهش تولید، خود نیز دست به افزایش تولید تا سطح ۱۲ میلیون بشکه در روز خواهد زد.

ایران معتقد است که به دلیل کاهش فروش نفت در دوران تحریم‌ها، باید از کاهش تولید اوپک معاف شود تا سهم پیشین بازار خود را به دست آورد.


بیشتر بخوانید

عربستان تهدید کرده که تولید نفتش را افزایش می‌دهد

Share