Share

یک نهاد حقوق بشری افغانستان اعلام کرد با کشته شدن روزانه هفت غیرنظامی طی سال ۲۰۱۰، این سال خونین‌ترین سال در نبرد ۹ ساله برعلیه طالیان بوده است.

 

سازمان نظارت بر حقوق بشر افغانستان می‌گوید در سال گذشته ۲۴۲۱ غیرنظامی در خشونت‌های این کشور کشته شده‌اند.

 

این سازمان، گروه‌های شورشی، به‌ویژه طالبان، شبکه حقانی و القاعده را عامل بیشتر این تلفات اعلام کرده است در حالی که ناتو و نظامیان آمریکایی را عامل در حدود یک پنجم این تلفات خوانده است.

 

بر پایه آمار سازمان نظارت بر حقوق بشر افغانستان، حملات خون‌بار شورشیان در سال ۲۰۱۰، افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

 

در این سال ۴۰۰ سوء قصد از سوی شورشیان انجام شد در حالی که در سال ۲۰۰۹، ۲۳۰ مورد به ثبت رسیده بود.

 

هم‌زمان با این، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، از میزان بالای خشونت‌های مرگبار که سبب کشته و یا مجروح شدن زنان شده است، ابراز نگرانی کرد.

 

سیما سمر، رئیس این کمیسیون در یک نشست خبری در کابل گفت که تنها در ۹ ماه گذشته ۱۱۳۸ زن در خشونت‌های مختلف کشته و یا زخمی شده‌اند در حالی که شمار زنان کشته و یا زخمی‌شده در مدت مشابه سال قبل، ۵۷۹ تن بوده است.

 

حملات انتحاری و بمب‌های کنار جاده‌ای شورشیان عامل بیشتر این رویدادهای خونین اعلام شده است.

 

به‌تازگی و در یکی از این رویدادهای خونین، روز جمعه هشتم بهمن‌ماه جاری، حمیده برمکی، کارمند ارشد کمیسیون مستقل حقوق بشر با شوهر و چهار فرزندش در نتیجه یک حمله انتحاری در فروشگاهی در کابل جان باخت.

 

به گفته زمری بشری، سخنگوی وزارت کشور افغانستان، در سال ۲۰۱۰، ۲۳۰۹ انفجار بمب کنار جاده‌ای و ۱۰۹ حمله انتحاری در این کشور رخ داده است.

 

افزون بر تلفات غیرنظامیان در این رویدادهای خشونت‌آمیز، آمار ارائه شده از سوی وزارت کشور افغانستان نشان می‌دهد که در این سال، ۱۲۹۲ پلیس کشته و ۲۴۴۷ مأمور پلیس نیز مجروح شده‌اند.

 

بشری گفت که در سال ۲۰۱۰، بیشتر از ۷۰۰۰ اسلحه سبک، ۹۷۵۱ بمب دست‌ساز کنار جاده‌ای، ۱۲۰ تن مواد انفجاری آمونیم نیترات توسط پلیس کشف و ضبط شده است.

 

این مقام دولت افغانستان، شمار تلفات شورشیان در سال ۲۰۱۰ را ۵۲۲۵ کشته اعلام کرد و افزود دراین مدت ۹۴۹ تن زخمی و ۵۵۹۶ شورشی نیز بازداشت شده‌اند.
 

 

Share