Share

بهاره هدایت، مجید توکلی و مهدیه گلرو، سه فعال دانشجویی زندانی در ایران، بار دیگر از زندان به دادگاه احضار شده و محاکمه شدند.

به گزارش وب‌سایت دانشجونیوز، احضار این سه دانشجوی معترض به شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی مقیسه، صبح روز ١٢ بهمن‌ماه صورت گرفته است.

به نوشته دانشجونیوز قاضی مقیسه با حمله به مجید توکلی، بهاره هدایت و مهدیه گلرو از آنان خواسته است که با تکذیب بیانیه‌های منتشرشده و نوشته‌هایی که به بیرون از زندان درج شده است، از سایت‌ها و عاملان انتشار این مطالب نیز اعلام شکایت کنند.

این سه دانشجو به‌مناسبت ۱۶ آذر، روز دانشجو، بیانیه‌هایی از زندان نوشتند که در سایت‌های اینترنتی منتشر شد. پس از انتشار این بیانیه‌ها بود که آن‌ها بار دیگر تحت فشار قرار گرفته و بهاره هدایت و مجید توکلی در روز ششم دی‌ماه سال جاری در دادسرای اوین مجددأ بازجویی شدند.

قاضی مقیسه گفته است که در صورت پذیرش خواست مسئولان امنیتی تمامی اتهامات جاری این دانشجویان پایان یافته و پرونده در همین جلسه دادگاه بسته خواهد شد.

در این جلسه وکلای سه دانشجوی زندانی حضور نداشتند.

مهدیه گلرو، بهاره هدایت و مجید توکلی با رد درخواست قاضی مقیسه اعلام کرده‌اند در دادگاهی که تنها با حضور وکیل آن‌ها برگزار شود از اتهامات خود دفاع خواهند کرد.

آن‌ها همچنین به روند برگزاری این دادگاه و اظهارات قاضی مقیسه به شدت اعتراض کرده‌اند که در پی آن قاضی مقیسه مجید توکلی را از دادگاه اخراج کرده است.
 

قاضی مقیسه سپس اعلام کرده است که جلسه بعدی دادگاه با معرفی وکلای دانشجویان در آینده‌ای نزدیک برگزار خواهد شد.

مجید توکلی از فعالین جنبش دانشجویی ایران، از شانزدهم آذرماه ٨٨، پس از یک سخنرانی انتقادی به‌مناسبت روز دانشجو، بازداشت و به زندان اوین منتقل و سپس محکوم به هشت سال و نیم زندان شد.

وی پیش‌تر هم دوبار در سال‌های ۸۶ و ۸۷ بازداشت شده بود و نزدیک به دوسال و نیم در زندان بوده است.

توکلی در مدت زندان اخیر خود بارها مورد فشار قرار گرفت که آخرین مورد آن ورود مأموران اداره اطلاعات شیراز به خانه پدری وی در روز چهارشنبه ۱۵ دی‌ماه و ضبط «کاغذ، اسناد، مدارک، کتاب، وسایل کامپیوتری و سی‌دی»، و همچنین احضار علی توکلی برادر مجید توکلی به دفتر اطلاعات شیراز بود که پس از چند ساعت بازجویی آزاد شد.

بهاره هدایت از اعضای شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت، ١٠ دی ٨٨ بازداشت شد. وی به ٩ سال و نیم حبس محکوم شد. این حکم مرداد ٨٩ از سوی دادگاه تجدیدنظر تهران عیناً تأیید شد.

هدایت در دادگاه بدوی به اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام» به پنج سال حبس، به اتهام «توهین به رهبری» به دو سال و به اتهام «توهین به رئیس‌جمهوری» و «تبلیغ علیه نظام» به شش ماه حبس محکوم شده بود.

در همین حال حکم دو سال حبس تعلیقی وی به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق برگزاری تجمع ۲۲ خرداد سال ۸۵» نیز از حالت تعلیق خارج شده و به این حکم اضافه شده است.
 

مهدیه گلرو، فعال دانشجویی و عضو شورای دفاع از حق تحصیل نیز که ١١ آذر ٨٨ بازداشت شد، فروردین ٨٩ به اتهام «تبلیغ علیه نظام و تجمع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی» به دو سال و چهار ماه حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در مرداد ٨٩، عیناً از سوی دادگاه تجدیدنظر تهرات تأیید شد.
 

٣٠ مرداد ٨٩ نیز حکم یک سال حبس تعلیقی که پیش‌تر برای گلرو صادر شده بود، از حالت تعلیق خارج شد و به دو سال و چهار ماه حبس تعزیری وی افزوده گردید.
 

بهاره هدایت و مهدیه گلرو در مدت زندان خود به دلیل ممنوع‌الملاقات شدن و محدودیت‌های زندان تاکنون دو بار دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

امین احمدیان، عضو شورای مرکزی سازمان ادوار تحکیم وحدت و همسر بهاره هدایت در گفت‌وگویی با رادیو زمانه در روز ۲۹ دی ماه گذشته از بیماری و شرایط دشوار همسرش در زندان گفت و اعلام کرد که وی همچنان ممنوع‌الملاقات است.

پس از انتخابات بحث‌برانگیز دهمین دوره ریاست‌جمهوری در ایران، ده‌ها نفر از مخالفان دولت، از جمله فعالان دانشجویی در این کشور بازداشت و عمدتاً به حبس‌های طولانی مدت محکوم شدند.
 

 

Share