Share

لقمان مرادی و زانیار مرادی، دو زندانی کرد از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به اتهام «قتل پسر امام جمعه مریوان و محاربه و مفسد فی‌الارض» به اعدام محکوم شده‌اند.

 

به گزارش تارنمای کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، این حکم که اول دی ۸۹ صادر شده برای بررسی به دیوان عالی کشور ارسال شده است.

 

عثمان مرادی پدر لقمان در گفت‌وگو با کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران با رد اتهام قتل گفته است پسرش در روزی که قتل رخ داده، سر کار بوده است.

 

پسر امام جمعه مریوان در شامگاه ۱۴ تیر ۱۳۸۸ به همراه دو نفر دیگر توسط افراد مسلح به قتل رسید. دادگاه می‌گوید که این قتل با «حمایت سرویس اطلاعاتی انگلیس» انجام شده است.

 

پدر لقمان مرادی افزود فرزندش در زیر «شکنجه» در وزارت اطلاعات قتل را قبول کرده است تا از این وضعیت نجات پیدا کند.

 

عثمان مرادی گفت هشت روز است که تلفن فرزندش قطع شده و معلوم نیست کجاست. لقمان مرادی که پیش‌تر در سنندج در زندان بود، بیش از یک سال قبل به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شد.

 

پدر لقمان مرادی همچنین از سازمان‌های مدافع حقوق بشر خواسته است تا فرزندش را نجات دهند.

 

بر اساس آمار رسمی دولت ایران، طی دی‌ماه سال جاری ۷۹ نفر در زندان‌های این کشور و یا در ملاء عام اعدام شده‌اند. روند رو به افزایش اعدام‌ها در بهمن‌ماه جاری نیز ادامه داشته است.

 

بنا به گزارش‌های سازمان‌های مدافع حقوق بشری بین‌المللی، ایران با جمعیت ٧٠ میلیون از نظر تعداد اعدام‌ها پس از کشور چین با جمعیت یک میلیارد و ٣٠٠ میلیون نفر قرار دارد اما با مبنا قرار دادن جمعیت در رتبه «نخست» قرار می‌گیرد.

 

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو مخالف دولت ایران به تازگی نسبت به افزایش تعداد اعدام‌ها در ایران و «اجرای سریع احکام اعدام، بدون طی کامل مراحل دادرسی و قانونی در کشور» اعتراض کرده‌اند و آن‌ را ناشی از «بی‌تدبیری حاکمان و ایجاد رعب و وحشت در جامعه» دانسته‌اند.

 

Share