Share

پس از سخنان شب گذشته حسنی مبارک، مردم مصر امروز نیز در میدان تحریر قاهره گرد آمدند و خواهان برکناری مبارک شدند.

به گزارش رویترز، دست‌کم ۱۵۰۰ نفر امروز صبح، تا لحظه تنظیم این گزارش، در میدان بزرگ تحریر واقع در مرکز قاهره جمع شده‌اند تا نهمین روز اعتراضات علیه حک.مت حسنی مبارک را آغاز کنند.
 

بر روی پلاکارد بزرگ ۲۰ متری که تظاهرکنندگان حمل می‌کنند به انگلیسی نوشته شده است: «مردم سقوط رژیم را می‌خواهند» پلاکارد دیگری به زبان عربی حسنی مبارک را خطاب قرار داده نوشته است: «برو!»

در همین حال گزارش شده است که ارتش به تجمع‌کنندگان امروز گفته است برای حفظ آرامش و امنیت به خانه‌های خود بروند.

گروه بسیار اندکی نیز به پشتیبانی از حسنی مبارک بیرون آمده‌اند. این نخستین بار نیست که هواداران مبارک نیز به خیابان می‌آیند روز گذشته چند صد نفر از آنان دست به تظاهرات زدند اما برخی از مردم معترض معتقدند که این افراد وابسته به نیروهای پلیس‌اند که با لباس‌های شخصی اقدام به این کار می‌کنند.

تظاهرات امروز در حالی آغاز شده است که شب گذشته حسنی مبارک، رئیس جمهور ۸۲ ساله مصر که از سال ۱۹۸۲ در قدرت است، پیام تازه خود را خطاب به مردم این کشور در برابر دوربین‌های تلویزیون خواند.

مبارک در پیام تلویزیونی خود اعلام کرد که تا انتخابات جدید ریاست جمهوری مصر در ماه سپتامبر آینده در مسئولیت خود باقی می‌ماند اما از آن تاریخ از حکومت کناره‌گیری خواهد کرد و در انتخابات شرکت نخواهد کرد.

امروز نیز همچون روز گذشته که تظاهرات بزرگ مردم برگزار شد، بیشتر مغازه‌ها تعطیل‌اند.

به گزارش خبرگزاری‌های جهان روز گذشته بیش از یک میلیون نفر به خیابان‌های قاهره، اسکندریه، سوئز و اسماعیلیه ریختند و خواهان برکناری حکومت مبارک شدند.

ناظران سیاسی از این تظاهرات به‌عنوان «حرکتی تاریخی» یاد می‌کنند که در آن ارتش مصر به تظاهرکنندگان حمله نکرد و اعتراضات مردم به‌شکل مسالمت‌آمیز برگزار شد.

به گزارش روزنامه لیبراسیون چاپ فرانسه هزاران نفر از تظاهرکنندگان شب گذشته را تا صبح امروز در مرکز قاهره گذراندند.

آن‌ها پس از سخنان حسنی مبارک در تلویزیون که در میدان تحریر بر روی پرده بزرگ پخش می‌شد، فریاد می‌زدند «بگذار برود! بگذار برود!»

یکی از سه تا چهار هزار نفری که هنوز به خانه‌های خود نرفته بودند به خبرنگار لیبراسیون گفت: «ما نمی‌خواهیم که مبارک پس از پنج ماه برود، حتا نمی‌خواهیم پس از یک هفته یا فردا برود. ما می‌خواهیم او امشب برود!»

یک جوان ۲۷ ساله می‌گفت «مبارک دروغ می‌گوید و این کار را نخواهد کرد.» اما جوانی دیگر معتقد بود که سخنان مبارک گام نخست است و باید تظاهرات را تا هدف نهایی دنبال کرد.
 

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا که با حسنی مبارک تلفنی صحبت کرده بود در تازه‌ترین واکنش خود گفت انتقال قدرت در مصر باید با نظم، صلح‌آمیز و «هم‌اکنون» آغاز شود. وی افزود تغییر اجتناب‌ناپذیر است.

اوباما از ارتش مصر به دلیل اجازه تظاهرات مسالمت‌آمیز دیروز به مردم این کشور قدردانی کرد و جوانان مصر را خطاب قرار داد و گفت: «ما صدای شما را شنیدیم.»

نیکلا سرکوزی، رئیس جمهوری فرانسه نیز امروز طی بیانیه‌ای از «فرایند بدون تأخیر انتقال قدرت» که پاسخگوی نیاز به تغییرات مردم مصر باشد سخن گفت.
 

 

Share