Share

علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن امروز اعلام کرد در نظر ندارد در انتخابات ریاست جمهوری آینده این کشور شرکت کند.

به گزارش رویترز، رئیس جمهور یمن که بیش از ۳۰ سال است که در حکومت است و در روزهای اخیر با تظاهرات مخالفان خود روبه‌رو شده است همچنین گفته است حکومت را به پسرش واگذار نخواهد کرد.
 

وی در برابر این اقدامات از مخالفان حکومت خواست تا به تظاهرات اعتراضی خود پایان دهند.
 

مهم‌ترین گروه مخالفان حکومت کنونی یمن، حزب اسلامی اصلاح است که اظهارات علی عبدالله صالح را مثبت خواند اما هم‌زمان از شرکت در گردهمایی بزرگ «روز خشم» که برای پنج‌شنبه در صنعا تدارک دیده شده، پشتیبانی کرده است.

محمد السعید یکی از رهبران حزب اصلاح گفت: «ما معتقدیم این طرح مثبت است و منتظر گام‌های مشخص بعدی هستیم.»

وی با بیان این‌که تظاهرات فردا برنامه‌ریزی شده و با نظم برگزار خواهد شد، افزود: «این نبردی مسالمت‌آمیز است که به‌وسیله آن مردم می‌توانند صدا و خواسته‌های خود را به گوش همه برسانند.»

بر اساس قانون اساسی یمن، پایان دوران ریاست جمهوری صالح در سال ۲۰۱۳ خواهد بود اما حزب او، حزب کنگره عمومی مردم یمن، سال گذشته اعلام کرد که اصل فوق می‌تواند تغییر کند تا رئیس جمهور بتواند بدون محدودیت زمانی در قدرت بماند. موضوعی که خشم نیروهای مخالف را برانگیخت.

علی عبدالله صالح امروز در برابر نمایندگان پارلمان، اعضای شورای قبیله‌ای و ستاد ارتش یمن گفت: «من از این امتیازات در جهت منافع کشور صرف‌نظر می‌کنم. منافع کشور برتر از منافع ماست.»
 

وی با تأکید بر «نه تمدید و نه انتقال قدرت» افزود: «از مخالفان می‌خواهم تا تمامی تظاهرات‌ها، تجمعات و تحصن‌های خود را به حالت تعلیق درآورند.»

در پایان ماه ژانویه حزب حاکم بر یمن به مخالفان پیشنهاد داد تا بر میز مذاکره بنشینند و به تظاهرات اعتراضی خاتمه دهند.

در ادامه اعتراضات مردم در کشورهای تونس و مصر، مردم یمن نیز در روزهای اخیر به خیابان‌های صنعا آمدند و علیه برکناری علی عبدالله صالح شعار دادند.

هفته گذشته در یکی از این اعتراضات ۱۶ هزار نفر شرکت کرده بودند.
 

 

Share