Share

در حالی که تلویزیون مصر بار دیگر حکومت نظامی اعلام کرد خیابان‌های اطراف میدان تحریر قاهره صحنه زدوخوردهای شدید مخالفان و موافقان حسنی مبارک شد.

به گزارش خبرگزاری‌های جهان، از ظهر امروز در میدان تحریر قاهره و خیابان‌های اطراف آن درگیری‌های شدیدی میان مخالفان و هواداران حسنی مبارک روی داد که طی آن دست‌کم ۵۰۰ نفر زخمی شدندکه حال برخی از آنان وخیم گزارش شده است.

امروز صبح پس از سخنان شب گذشته حسنی مبارک که در آن گفته بود تا ماه سپتامبر در قدرت می‌ماند اما در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نخواهد کرد، مخالفان حکومت همچون روزهای گذشته در میدان تحریر شهر قاهره گرد آمدند تا نهمین روز اعتراضات خود را آغاز کنند.
 

در حالی که به تعداد جمعیت مخالفان افزوده می‌شد، نیروهای طرفدار حسنی مبارک که به نظر می‌رسید از قبل سازمان‌دهی شده بودند خود را میدان تحریر رساندند.

گزارشگران تعداد مخالفان را بیشتر ارزیابی کردند و نوشتند در برابر هزاران مخالف چند صد نفر از طرفداران مبارک نیز توانستند خود را به میدان تحریر برسانند.
 

این گزار‌ش‌ها حاکی از آن است طرفداران مبارک از شهرهای مختلف به قاهره آمده‌اند و افزون بر این‌که مسلح به سلاح‌های سرد هستند از اسب و شتر نیز برای حمله خود استفاده کرده‌اند.

در ساعات بعدی بر تعداد طرفداران مبارک افزوده شد و به هزار نفر رسید. در درگیری‌های پیش آمده مخالفان حکومت کارت‌های شناسایی برخی از حمله‌کنندگان طرفدار مبارک را که نشان می‌داد از اعضای پلیس لباس‌شخصی مصر هستند به خبرنگاران خارجی حاضر در صحنه نشان می‌دادند.
 

پیش از ظهر امروز اعلام شد که پارلمان مصر تا بررسی دوباره نتایج انتخابات پارلمانی مصر که مخالفان می‌گویند در آن تقلب شده، تشکیل اجلاس خود را به حالت تعلیق درآورده است.
 

همچنین ظهر امروز سه نیروی ائتلاف ضد حکومتی در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کردند که نیروهای پلیس لباس‌شخصی با قدرت وارد میدان تحریر قاهره شده‌اند.

به گزارش پویان طباطبایی، از گزارشگران رادیو زمانه در قاهره، ارتش مصر که امروز به تظاهرکنندگان مخالف حکومت دستور بازگشت به خانه را می‌داد در ابتدای حضور طرفداران مبارک مانع از درگیری میان آن‌ها و مخالفان شد. اما در ساعات بعدی ارتش در کنار نیروهای هوادار حکومت قرار گرفت.

بر اساس این گزارش طرفداران حسنی مبارک با خبرنگاران خارجی بدرفتاری می‌کردند. برخی از گزارش‌ها حاکی از آن است که به چند خبرنگار خارجی نیز حمله شده است.

پویان طباطبایی در گزارش خود می‌گوید که طرفداران مبارک بسیار عصبی و تند بودند در حالی که مخالفان رفتار آرام‌تری از خود نشان می‌دادند.

مخالفان حکومت علیه مبارک و طرفداران حکومت علیه البرادعی شعار می‌دادند و در میان طرفداران مبارک گروهی از زندانیان عادی که از زندان‌ها آزاد شده‌اند نیز دیده می‌شوند.
 

محمد البرادعی امروز در اظهار نظری هواداران حسنی مبارک را «اراذل و اوباش» خطاب کرد.
 

تظاهرات اعتراضی در مصر پس از وقایع تونس و از ۹ روز پیش آغاز شد که با اظهارات شب گذشته حسنی مبارک و ادامه این اعتراضات وارد مرحله بحرانی‌ای شده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا که با حسنی مبارک تلفنی صحبت کرده بود در تازه‌ترین واکنش خود گفت انتقال قدرت در مصر باید با نظم، صلح‌آمیز و «هم‌اکنون» آغاز شود. وی افزود تغییر اجتناب‌ناپذیر است.

 

اوباما از ارتش مصر به دلیل اجازه تظاهرات مسالمت‌آمیز دیروز به مردم این کشور قدردانی کرد و جوانان مصر را خطاب قرار داد و گفت: «ما صدای شما را شنیدیم.»

 

نیکلا سرکوزی، رئیس جمهوری فرانسه نیز امروز طی بیانیه‌ای از «فرایند بدون تأخیر انتقال قدرت» که پاسخگوی نیاز به تغییرات مردم مصر باشد سخن گفت.
  

 

گزارش پویان طباطبایی را بشنوید:

 

 

Share