Share

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید کرم استاکس‌نت می‌تواند برای ایمنی تأسیسات هسته‌ای ایران خطرناک باشد.

 

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز افزود اما روسیه و ایران «توجه کافی» را برای جلوگیری از هرگونه حادثه احتمالی در نیروگاه هسته‌ای بوشهر داشته‌اند.

 

آمانو گفت در حال حاضر آژانس هیچ‌گونه تأخیری در راه‌اندازی عملیات‌های رآکتور بوشهر درخواست نکرده است.

 

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین درباره برنامه اتمی ایران گفت آژانس نمی‌داند آیا ایران به دنبال تولید سلاح هسته‌ای است یا خیر اما از برخی فعالیت‌هایی که ممکن است با «برنامه‌ نظامی مرتبط باشد»، نگران هستیم. اما ایران نظامی بودن برنامه اتمی‌اش را رد می‌کند.

 

تیرماه ٨٩ خبر نفوذ کرم استاکس‌نت در سیستم‌های صنعتی و نیروگاه اتمی بوشهر و امکان آسیب‌رسانی آن به تجهیزات هسته‌ای منتشر شد.

 

روزنامه نیویورک تایمز دی‌ماه گذشته در گزارشی استاکس‌نت را «پروژه مشترک» آمریکا و اسرائیل در برنامه هسته‌ای ایران دانست و نفوذ این ویروس را دلیل تأخیر برنامه غنی‌سازی اورانیوم در ایران عنوان کرد.

 

این گزارش با بیان این‌که کرم هسته‌ای «استاکس‌نت» پیش از این از سوی اسرائیل در کوره هسته‌ای دیمونا آزمایش شده بود، می‌گوید که یک کار‌شناس اطلاعاتی هسته‌ای آمریکایی دلیل مؤثر بودن این ویروس را امتحان آن در اسرائیل دانسته است.

 

برخی مقامات امنیتی و کار‌شناسان اطلاعاتی به این روزنامه گفته‌اند که برای این آزمایش، سانتریفوژهای شبیه دستگاه‌های گریز از مرکز تأسیسات غنی‌سازی نطنز در تأسیسات دیمونا تولیده شده بود.

 

همچنین بر اساس یک سند جدید ویکی‌لیکس که روزنامه گاردین بریتانیا آن را منتشر کرده پیشنهاد تأثیرگذاری بر تأسیسات هسته‌ای ایران برای بار نخست از سوی مدیر یک مؤسسه مطالعات سیاست خارجی در آلمان به دیپلمات‌های آمریکایی ارائه شده بود.

در همین حال به دلیل «نفوذ استاکس‌نت» به سیستم‌های نیروگاه هسته‌ای بوشهر، کارشناسان اتمی روسیه نسبت به وقوع یک فاجعه هسته‌ای مشابه فاجعه چرنوبیل در این نیروگاه هشدار داده‌اند.

در آوریل ١٩٨۶ به دلیل اختلال در عملکرد یکی از رآکتورها، نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل اوکراین منفجر شد و علاوه بر کارکنان این نیروگاه که به رادیواکتیو آلوده شدند، حدود پنج میلیون نفر در کشورهای فنلاند، سوئد، نروژ، لهستان، بریتانیا و چند کشور دیگر نیز آسیب دیدند.

دیلی‌تلگراف چاپ لندن نیز چند هفته پیش نوشت که کارشناسان اتمی می‌گویند به دلیل احتمال ایجاد اختلال در عملکرد نیروگاه هسته‌ای بوشهر، ممکن است پس از راه‌اندازی این نیروگاه در موعد مقرر، خلیج فارس دچار فاجعه شود اما ایران با «مغرضانه» خواندن این گزارش‌ها، خواهان راه‌اندازی نیروگاه بوشهر در سال جاری است.

در همین حال سوم بهمن جاری وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران نسبت به احتمال «آلوده شدن سیستم‌های پزشکی» به کرم استاکس‌نت هشدار داد.

معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد دستگاه‌های تصویربرداری پزشکی در برابر استاکس‌نت دچار اختلال عملکرد می‌شوند و به همین دلیل به بیمارستان‌ها هشدار داده است.

 

با این حال مقامات دولتی می‌گویند که ایران توانسته همه مناطق و رایانه‌های آلوده به استاکس‌نت را شناسایی و کنترل کند.

 

 

 

Share