Share

باراک اوباما می‌گوید ترامپ واقعیت‌های توافق هسته‌ای با ایران را در خواهد یافت. او گفت حتی دشمنان توافق هسته‌ای با ایران نیز آن را تأیید کرده‌اند. اوباما می‌خواهد آخرین سفر دوران ریاست جمهوری خود به اروپا را انجام دهد. ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ نیز بر همکاری‌های آمریکا و روسیه تأکید کرده‌اند.

باراک اوباما: توجیه بازنگری در توافق هسته‌ای با ایران دشوار است

باراک اوباما: توجیه بازنگری در توافق هسته‌ای با ایران دشوار است

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا شامگاه دوشنبه ۱۴ نوامبر / ۲۴ آبان در نشست رسانه‌ای خود درباره توافق هسته‌ای با ایران صحبت کرد و گفت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آینده آمریکا بر اساس اسناد و مدارکی که حتی مخالفان توافق هسته‌ای از جمله اسرائیل آن‌ها را تأیید کرده‌اند، در این‌باره داوری کند.

اوباما با بیان این‌که توافق هسته‌ای مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شده است گفت توجیه بازنگری در این توافق دشوار است.

پیش از این، دونالد ترامپ در کارزار انتخاباتی خود بارها از تجدیدنظر در توافق هسته‌ای با ایران سخن گفته بود.

باراک اوباما توافق هسته‌ای با ایران را فقط توافق بین آمریکا و جمهوری اسلامی ندانست و گفت این توافق با کشورهای گروه ۱+۵ و نزدیک‌ترین متحدان آمریکاست و رد آن به معنای تحریم این کشورها خواهد بود.

رئیس جمهوری آمریکا در همین حال تأکید کرد که دونالد ترامپ در دیدار با او از تمایلش برای حفظ اصول روابط استراتژیک آمریکا با جهان سخن گفته است.

به‌گفته اوباما، ترامپ با واقعیت‌های جهانی روبه‌رو خواهد شد و خواهد دید که مسائلی را که در طول کارزار انتخاباتی خود مطرح کرده بود با واقعیت‌ها سازگاری ندارند.

سفر اوباما به اروپا

باراک اوباما در نظر دارد آخرین سفر خود به اروپا را روز سه‌شنبه ۱۵ نوامبر / ۲۵ آبان با دیدار از یونان آغاز کند. در این دیدار او قرار است با آلکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان ملاقات کند و در باره دموکراسی و جهانی‌سازی و همچنین پیامدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که به پیروزی ترامپ انجامید، صحبت کند.

اوباما سپس به آلمان، نزدیکترین شریک تجاری آمریکا خواهد رفت و با آنگلا مرکل، صدراعظم و دیگر سران بلندپایه این کشور در برلین دیدار خواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا پس از این دیدارها عازم پرو خواهد شد تا در اجلاس اقتصادی در لیما شرکت کند.

تماس پوتین و ترامپ

از سوی دیگر، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آینده آمریکا و ولادیمیر پوتین رهبر روسیه در نخستین تماس تلفنی خود از روابط بهتر بین دو کشور صحبت کردند.

پوتین درباره این گفت‌وگوی تلفنی گفت آن‌ها بر حفظ همکاری مشترک دو کشور بر اساس برابری، احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر تأکید کردند.

روابط آمریکا و روسیه از جمله در پیوند با جنگ سوریه از ماه‌ها پیش پرتنش شده است. این دو کشور در سوریه از طرف‌های مختلف درگیری‌ پشتیبانی می‌کنند. روسیه از رژیم بشار اسد و آمریکا از نیروهای مخالف آن حمایت می‌کند.

ترامپ در دوران کارزار انتخاباتی خود از پوتین نمجید کرده و خواهان روابط نزدیک‌تر آمریکا و روسیه شده بود.

Share