Share

دبیرکل سازمان ملل نگرانی عمیق خود را از خشونت‌های روز چهارشنبه در مصر اعلام کرد و حمله به تظاهرات مسالمت‌آمیز را غیر قابل قبول خواند.

به گزارش رویترز، بان کی‌مون پس از دیدار خود با دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، در لندن گفت: «من عمیقأ نگران ادامه خشونت‌ها در مصر هستم.»

دبیرکل سازمان ملل افزود: «بار دیگر همه طرف‌های درگیر را دعوت به خویشتن‌داری می‌کنم.»
 

امروز در ادامه تظاهرات مخالفان حکومت مصر، طرفداران حسنی مبارک، رئیس جمهور این کشور نیز به مرکز قاهره آمدند و درگیری‌های شدیدی میان مخالفان و موافقان حکومت در گرفت که بر اساس آخرین گزارش‌های منتشر شده دست‌کم ۵۰۰ نفر زخمی شدند که حال برخی از آنان وخیم گزارش شده است.

این درگیری‌ها از ظهر امروز آغاز شد و چند ساعت به طول انجامید. چندین شبکه خبری گزارش زنده این درگیری‌ها را از تلویزیون پخش می‌کردند.

بان کی‌مون در ادامه سخنان خود گفت: «حمله به تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم غیرقابل قبول است و من شدیدأ آن را محکوم می‌کنم.»

وی افزود: «در وضعیت کنونی تضمین انتقال مسالمت‌آمیز قدرت از اهمیت برخوردار است. من مصرانه همه گروه‌ها را به گفت‌وگوی بدون تأخیر دعوت می‌کنم.»
 

بان کی‌مون همچنین تأکید کرد که سازمان ملل از ایجاد اصلاحات در مصر و دیگر کشورهای عربی پشتیبانی می‌کند.

دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که این سازمان در طول دهه گذشته همواره خواهان مدافع تغییرات در جهان عرب بوده است.

وی گفت: «ما نباید تهدید بی‌ثباتی در خاورمیانه را دست‌کم بگیریم.»

بر اساس آخرین گزارش‌ها عبدالرحمان شاهین، وزیر بهداشت مصر شامگاه امروز در تلویزیون دولتی اعلام کرد که در درگیری‌های امروز یک نفر از نیروی نظامی کشته شده است.
 

وی همچنین گفت که تعداد زخمی‌ها ۴۰۳ نفر است اما منابع پزشکی قاهره به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که دست‌کم ۵۰۰ نفر در درگیری‌های امروز زخمی شده‌اند.
 

در حالی‌که شب در مصر فرارسیده است، بر اساس اطلاعاتی که بر روی سایت توئیتر منتشر شده درگیری‌ها همچنان ادامه دارد و خبرنگاران بسیاری در میدان تحریر گرفتار شده و نمی‌توانند از این میدان خارج شوند.

در جریان درگیری‌های امروز همچنین دو کوکتل مولوتف در حیاط موزه باستانی مصر واقع در میدان تحریر منفجر شد.

به نظر بسیاری از مخالفان، نیروهای طرفدار دولت از اعضای پلیس لباس‌شخصی مصر هستند که به شکل سازمان‌دهی شده با پرداخت پول توسط دولت و به وسیله چندین اتوبوس‌ از شهرهای مختلف به قاهره آمدند تا تظاهرات امروز را سرکوب کنند.
 

آن‌ها مجهز به سلاح‌های سرد بودند و در طول درگیری‌ها با پرتاب سنگ و چماق، بسیاری از مردم، از جمله زنان و کودکان را مورد هجوم قرار دادند.
 

 

Share