Share

با افزایش کم‌سابقه اعدام‌ها در ایران اعتراضات جهانی نیز گسترش یافته است. دو گزارشگر ویژه سازمان ملل از دولت ایران خواسته‌اند که به آن‌ها اجازه سفر به این کشور داده شود.

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر، روز گذشته کریستف هینز، گزارشگر ویژه اعدام‌های فراقضایی، شتاب‌زده و یا خودسرانه، و گابریلا ناول، گزارشگر ویژه استقلال قضات و وکلا از دولت ایران تقاضا کردند که به ایران بروند و از نزدیک وضعیت حقوق بشر را بررسی کنند.

آن‌ها از جمهوری اسلامی ایران درخواست کرده‌اند که به این تقاضا پاسخ مثبت دهد.

این دو گزارشگر ویژه تأکید کردند که چندین کارشناس مستقل سازمان ملل متحد از مقامات ایرانی خواسته‌اند تا به آن‌ها مجوز بازدید از ایران داده شود و دولت ایران را تشویق کردند تا به صورت مثبت به تقاضای آنان پاسخ دهد.

دو گزارشگر حقوق بشر گفتند: «با توجه به وخامت شرایط و به‌طور منظم نادیده گرفتن حداقل تضمین‌های دادرسی، ما از دولت ایران می‌خواهیم تا بلافاصله مجازات اعدام را متوقف نماید.»
 

در چند سال گذشته دولت ایران با وجود پذیرش شفاهی حضور گزارشگران سازمان ملل برای بررسی موارد نقض حقوق بشر در ایران در عمل هیچ نماینده‌ای از سازمان ملل را نپذیرفته‌اند.
 

این در حالی است که در چند ماهه اخیر اعدام‌ها در ایران به‌شکل کم‌سابقه‌ای افزایش یافته است. کریستف هینز در همین رابطه می‌گوید: «تنها در ماه ژانویه، حداقل ۶۶ نفر مطابق گزارشات اعدام شده‌اند ـ در حالی که بعضی از منابع تعداد اعدام‌ها را ۸۳ مورد اعلام کرده‌اند ـ و اکثر این احکام اعدام مبتنی بر اتهامات مربوط به قاچاق مواد مخدر، محاربه، و اتهام عضویت در و یا تماس با یک گروه مخالفِ ممنوع بوده‌اند.»

وی می‌افزاید: « تعداد زیادی از اعدام‌هایی که با اتهام قاچاق مواد مخدر صورت می‌گیرند، مطابق گزارشات در زندان وکیل‌آباد مشهد انجام شده‌اند.»

در ماه‌های گذشته با وجود انتشار خبرهایی از اعدام‌های دسته‌جمعی در زندان وکیل‌آباد مشهد مقامات قضایی جمهوری اسلامی ایران همچنان در این‌باره سکوت کرده‌اند.
 

کریستف هینز با بیان این‌که اعدام‌های صورت گرفته در ایران «اعمالی غیرقابل قبول» است، افزود: «هر گونه حکم اعدام که بر خلاف تعهدات بین‌المللی دولت اجرا شود، معادل اعدام خودسرانه می‌باشد.»
 

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران معتقد است آمار منتشر شده از اعدام‌ها در ایران بر اساس منابع رسمی تنظیم شده است اما تعداد واقعی اعدام‌ها در زندان‌های ایران «بسیار بیشتر از آن است که توسط دستگاه‌های رسمی و رسانه‌های نزدیک به دستگاه قضایی اعلام می‌شود.»

از سوی دیگر روز گذشته ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نسبت به افزایش کم‌سابقه اعدام‌ها در سال جدید میلادی در ایران هشدار داد.

خانم پیلای گفت سازمان ملل از دولت ایران مصرانه خواسته بود تا مجازات اعدام را متوقف کند اما جمهوری اسلامی ایران به جای توجه به این درخواست، شمار اعدام‌ها را افزایش داده است.
 

وی ضمن ابراز نارضائی عمیق خود نسبت به این موضوع اعلام کرد که بسیار نگران سرنوشت کسانی است که در جمهوری اسلامی ایران حکم اعدام‌شان صادر شده و در انتظار اجرای این احکام‌اند.
 

ناوی پیلای از سه مورد اعدام زندانیان سیاسی ایران در یک ماه و نیم گذشته ابراز نگرانی کرد و گفت نارضائی و مخالفت سیاسی جنایتی به شمار نمی‌رود.

وی گفت جمهوری اسلامی ایران کنوانسیون‌های بین‌المللی را امضا کرده است که حق آزادی بیان و حق پیوستن به سازمان‌ها و انجمن‌ها را برای همه شهروندان کشورهای امضاکننده تضمین می‌کند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت که کشورهای بسیاری در جهان، امروزه، مجازات اعدام را لغو کرده‌اند و از جمهوری اسلامی ایران خواست تا اجرای این مجازات را متوقف کند.

بنا ‌به گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل، تعداد اعدام‌های صورت گرفته در جمهوری اسلامی ایران در خلال سال ۲۰۰۹ میلادی بیش از ۳۸۸ مورد اعلام شده که پس از چین، با جمعیت بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر، ایران را در رده دوم جهانی قرار می‌دهد.

هم‌اکنون دو سوم کشورهای عضو سازمان ملل، یعنی ۱۳۰ کشور، حکم اعدام را کنار گذاشته‌اند، اما در ۶۲ کشور همچنان مجازات اعدام اجرا می‌شود که جمهوری اسلامی ایران یکی از این کشور‌ها است.
 

 

Share