Share

علی لاریجانی در اظهاراتی با حمله به آمریکا این کشور را متهم ساخت که دستور برخورد خشونت‌آمیز با تظاهرات مخالفان حکومت مصر را داده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران امروز در شهر بابلسر در مورد تحولات اخیر مصر اظهارنظر کرد.

وی گفت: «آن‌چه در خاورمیانه می‌گذرد جریان اسلامی است. غربی‌ها دیدند از دو راه مارکسیسم و ناسیونالیسم نمی‌توانند به جایی برسند بنابر این به راه‌های دیگری تأسی می‌جویند.»

لاریجانی افزود: «سنت‌های اسلامی در این منطقه وجود دارد. آن‌چه در تونس و مصر و کشورهای خاورمیانه دیده می‌شود یک نوع بیداری اسلامی است.»
 

رئیس مجلس ایران گفت: «برخی رسانه‌های خارجی برای این‌که تلقی اشتباه به وجود آورند نمادهای مارکسیستی را جا انداخته‌اند برای این‌که جریانات بیداری منطقه را متهم به گرایش مارکسیستی کنند.»

علی لاریجانی سپس آمریکا را خطاب قرار داد و گفت: «به شما چه که در مصر چه می‌گذرد. یک روز می‌گویند به آن‌ها کمک می‌کنیم یک روز می‌گویند با مردم هستیم! چرا برای خود جایگاه قائل هستید مگر فراموش کردید که شما در عراق شکست خوردید.»

لاریجانی افزود: «معلوم است که شما دموکراسی آمریکایی را می‌خواهید در منطقه ایجاد کنید اگر دنبال دموکراسی واقعی بودید با آن خشونت دستور نمی‌دادید با اسب و شتر به تظاهرکنندگان حمله کنند. این دموکراسی شتری است.»

روز گذشته در نهمین روز تظاهرات مخالفان حکومت حسنی مبارک در مصر برای برکناری وی، درگیری‌های خونینی میان طرفداران حکومت و مخالفان آن روی داد که طی آن دست‌کم پنج نفر کشته و ۱۵۰۰ نفر زخمی شدند.

مخالفان حکومت مصر طرفداران حسنی مبارک را نیروهای پلیس لباس‌شخصی این کشور می‌دانند که توسط دولت به آن‌ها پول پرداخت شده و از شهرهای مختلف برای سرکوب مخالفان فرستاده شده‌اند.

در درگیری‌های روز گذشته هواداران مبارک که مسلح به سلاح‌های سرد و چماق بودند با اسب و شتر به مخالفان حمله‌ور شدند.

در پی این درگیری‌ها کشورهای غربی از جمله آمریکا هرگونه برخورد خشونت‌آمیز با تظاهرات مسالمت‌آمیز مخالفان حکومت مصر را محکوم کردند.

لاریجانی در ادامه سخنان خود گفت: «امروز قلدرهای دنیا به دنبال این هستند که در چشم ملت خاورمیانه خاک بپاشند تا واقعیات را نبینند اما اشتباه می‌کنند مردم خاورمیانه بیدار شده‌اند.»
 

وی با اشاره به قطع اینترنت در روزهای گذشته در مصر افزود: «با قطع شبکه‌ها و اینترنت دردی دوا نمی‌شود. پختگی در امت اسلامی به وجود آمده است.»

رئیس مجلس ایران در حالی این سخنان را بیان می‌کند که در وقایع پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در ایران پلیس و نیروهای امنیتی این کشور نیز با معترضان به نتایج انتخابات به شدت برخورد کردند.

در این وقایع که نزدیک به یک سال به طول انجامید ده‌ها نفر کشته شدند و بر اساس گزارش مخالفان حکومت ایران، برخی نیز مورد شکنجه و تجاوز قرار گرفتند.

در طول وقایع پس از انتخابات از سوی دولت ایران رسانه‌های خارجی در تهیه گزارش و فیلم بسیار محدود شدند و در روزهای حساس شبکه‌های ارتباط جمعی، از جمله اینترنت و تلفن‌های دستی، یا قطع و یا با خلال روبه‌رو می‌شدند.

مقامات ایران وقایع پس از انتخابات سال گذشته را «فتنه» و توطئه کشورهای غربی علیه حکومت این کشور می‌دانند.
 

 

Share