Share

در دهمین روز از اعتراضات گسترده علیه حکومت حسنی مبارک در مصر، درگیری میان مخالفان و موافقان حکومت ادامه دارد. طرفداران مبارک به روی مخالفان شلیک کردند.

به گزارش خبرگزاری‌های جهان در پی درگیری‌های شدید روز گذشته در میدان تحریر قاهره امروز نیز این زدوخوردها ادامه داشت.
 

رویترز گزارش داد که در طول درگیری‌های نیمه‌شب گذشته طرفداران حسنی مبارک، رئیس جمهور مصر در میدان تحریر به روی مخالفان آتش گشوده و دست‌کم پنج نفر را کشته‌اند.
 

این خبرگزاری نوشته است که تیراندازی‌ها از ساعت سه بامداد به وقت اروپا به مدت بیش از یک ساعت به طول انجامید.

مخالفان حکومت مبارک اعلام کرده‌اند که تا رفتن وی به حضور خود در میدان تحریر ادامه خواهند داد.
 

احمد شفیق، نخست وزیر مصر امروز به خاطر حملات روز گذشته به تظاهرکنندگان مخالف پوزش خواست. وی گفت: «این یک اشتباه فاجعه‌بار بود. هیچ عذری برای حمله‌کنندگان وجود ندارد و پرونده‌ای برای این موضوع تشکیل خواهد شد تا معلوم گردد که چه کسانی به این اقدام مبادرت ورزیدند و چه کسانی پشت ماجرا بودند.»

وی همچنین از تظاهرکنندگان مخالف خواست تا برای پایان دادن به بحران به خانه‌های خود بازگردند.

از سوی دیگر عمر سلیمان، معاون رئیس جمهور مصر بار دیگر اعلام کرد که قصد دارد با گروه‌های مخالف مذاکره کند اما نیروهای اپوزیسیون اعلام کرده‌اند که تا رفتن حسنی مبارک هیچ مذاکره‌ای نخواهند کرد.
 

به گزارش خبرگزاری آلمان، ایمن نور، سیاستمدار لیبرال مصر در این‌باره گفت: «برای مبارک تنها یک راه باقی است؛ وداع با قدرت.»

محمد البرادعی، رئیس سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و گروه اخوان‌المسلمین اعلام کرده‌اند که حاضرند با عمر سلیمان به‌گفت‌وگو بنشینند به شرطی که مبارک استعفا دهد.
 

ایمن نور به البرادعی و یکی از رهبران اخوان‌المسلمین پیشنهاد داده است که به‌عنوان اعضای احتمالی دولت اتحاد ملی با هم گفت‌وگو کنند.
 

افزون بر این گروه اخوان‌المسلمین خواهان سرنگونی حکومت مبارک شده است.
 

امروز در رسانه‌های جهان تصاویری از حمله طرفداران مبارک به خبرنگاران خارجی نیز منتشر شد. برخی از وبلاگ‌نویسان مصری که شاهد برخورد با روزنامه‌نگاران خارجی بودند گزارش دادند که چند تن از خبرنگاران خارجی بازداشت شده‌اند.

شبکه العربیه گزارش داد که روز گذشته گروهی از اعضای حزب‌الله لبنان که به جرم جاسوسی در زندان به‌سر می‌بردند توانستند در هرج‌ومرج روز گذشته از زندان فرار کنند.

در ساعت ۱۱ صبح امروز به وقت محلی، سرانجام تانک‌ها و سربازان مصری به منظور پایان دادن به خشونت‌ها وارد عمل شدند. آن‌ها در میان مخالفان و موافقان حکومت مستقر شدند. چهار تانک نیز در سمت نیروهای طرفدار حکومت موضع گرفتند تا مانع از حرکت آنان گردند. ارتش مصر از آغاز درگیری‌های خونین روز گذشته بدون دخالت در خیابان‌ها حضور داشت.

کشورهای مختلف جهان پس از درگیری‌های شدید روز گذشته و امروز نسبت به وقایع مصر واکنش نشان دادند.

دیوید کامرون، آنگلا مرکل، نیکلا سرکوزی، خوزه لوئیس زاپاترو و سیلویو برلوسکونی، رؤسای دولت‌های انگلیس، آلمان، فرانسه، اسپانیا و ایتالیا امروز بیانیه مشترکی در باره تحولات مصر منتشر کردند.
 

آن‌ها در بیانیه مشترک خود آورده‌اند: «روند انتقال قدرت در مصر باید از هم‌اکنون آغاز شود. تنها یک انتقال سریع و منظم به سوی دولتی با نمایندگان گسترده‌تر می‌تواند مصر را در برابر چالش‌های پیش‌روی پیروز گرداند.»
 

 

Share