Share

سایت‌ خبرگزاری رویترز و سایت یاهونیوز در ایران فیلتر شده‌اند و دسترسی آزاد به آن‌ها در این کشور ممکن نیست.

 

یک مقام دولتی ایران که خبرگزاری رویترز با وی تماس گرفته، گفته است مقامات این مشکل را بررسی و برطرف می‌کنند. نام این مقام دولتی اعلام نشده است.

 

به نوشته رویترز این سایت‌ها از روز دوشنبه ١١ بهمن جاری فیلتر شده‌اند.

 

در ایران «کمیته تعیین مصادیق فیلترینگ» که ریاست آن برعهده غلام‌حسین محسنی‌اژه‌ای، دادستان کل کشور است، درباره فیلتر کردن وب‌سایت‌ها تصمیم‌گیری می‌کند.

 

علاوه بر دادستان کل کشور، «وزیر یا نماینده وزارت‌خانه‎های آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات، دادگستری، اطلاعات، علوم،‌ تحقیقات و فناوری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس سازمان‎ صدا و سیما و فرمانده نیروی انتظامی، یک نفر خبره در فناوری اطلاعات و ارتباطات به انتخاب کمیسیون صنایع و معادن مجلس و یک نفر نماینده مجلس به انتخاب کمیسیون حقوقی و قضایی» اعضای دیگر این کمیته ١٢ نفره هستند.

 

کمیته تعیین مصادیق فیلترینگ، تاکنون تعداد زیادی از سایت‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی را در ایران فیلتر کرده است. سایت‌های رادیو زمانه، بی‌بی‌سی، رادیو فردا، دویچه وله، صدای آمریکا و همچنین شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک، توئیتر و بالاترین از جمله سایت‌هایی هستند که برخی از آن‌ها ماه‌ها پیش و برخی دیگر سال‌ها پیش در ایران فیلتر شده‌اند.

 

در همین حال خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، چهارشنبه ۱۳ بهمن ۸۹ گزارش داد که گروهی از کاربران اینترنت در تهران از عصر روز گذشته (سه‌شنبه ١٢ بهمن) با کندی سرعت اینترنت و قطعی برخی سایت‌های پرکاربرد مواجه شدند.

 

به گزارش ایسنا، در چند روز گذشته استفاده از سایت‌هایی مثل گوگل، یاهو، جی‌میل و یاهومیل «ممکن نبوده و یا به سختی امکان‌پذیر است و به گفته کاربران پس از بالا آمدن سایت به دلیل کندی نمی‌توان از آن‌ها استفاده کرد.»

 

سلطانی، مدیرعامل یکی از شرکت‌های اینترنتی هفته گذشته در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، «نگاه امنیتی به اینترنت» را دلیل پایین بودن سرعت اینترنت در این کشور اعلام کرد.

 

به گفته سلطانی سرعت اینترنت در ایران در حد دایل‌آپ است.

 

سال گذشته در جریان اعتراضات پس از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوری نیز سرعت اینترنت در ایران کاهش پیدا کرد. برخی از مخالفان دولت ایران دلیل کاهش سرعت اینترنت را در روزهای گذشته، با فراخوان‌ تجمع‌های اعتراضی در روز پنج‌شنبه ١۴ بهمن در ارتباط می‌دانند.

 

این فراخوان که در برخی سایت‌ها منتشر شده از مردم ایران خواسته تا امروز در میادین شهرها تجمع اعتراضی علیه حکومت برپا کنند.

 

ایران از جمله کشورهایی است که سازمان گزارشگران بدون مرز از آن به عنوان «دشمن اینترنت» یاد می‌کند.

 

گزارشگران بدون مرز که انجمنی بین‌المللی در دفاع از آزادی بیان و آزادی روزنامه‌نگاران است، می‌گوید ایران در صدر کشورهای «سرکوب‌گر آزادی بیان بر روی اینترنت» در خاورمیانه است.

 

 

Share